10 подій зі світу айті технологій у 2024 році

10 подій зі світу айті технологій у 2024 році

Цей рік приніс низку оновлень: від свіжих версій фреймворків і середовищ до звинувачень Google у монополії.

2024 рік видався квантовим стрибком у світі технологій: ажіотаж ШІ йде повним ходом, з’являються нові моделі LLM й Apple вступає в перегони. Цей рік приніс низку оновлень: від свіжих версій фреймворків і середовищ до звинувачень Google у монополії на Chrome.

Чи 2025 рік стане роком, коли квантові комп’ютери будуть мейнстримом? Це підбірка технічних новин за 2024 рік.

🖥️ Квантовий комп'ютер Willow

Команда Google Quantum AI представила новий квантовий комп'ютер під назвою Willow. У блозі компанії стверджується, що він витратив менше ніж п'ять хвилин на математичні обчислення, які найпотужніший у світі суперкомп'ютер не зміг би виконати впродовж 10 сектильйонів років — проміжку часу, що перевищує вік відомого Всесвіту.

😎 Chatgpt pro

Випуск ChatGPT у 2022 році викликав ланцюгову реакцію, яка не вщухає. З мільярдами доларів, інвестованими в моделі навчання, компанії поспішають знайти стійкі бізнес-моделі. Частиною цієї стратегії є запровадження нових планів, таких як план ChatGPT Pro, який надає доступ до професійної версії GPT-o1.

📹 Sora

OpenAI випустив відеогенератор Sora, який перетворює текст у готові відеоролики. Він може створювати дуже реалістичні HD-відео тривалістю до хвилини. А ще — «редагувати» вже існуючі справжні або штучні відео, додумувати для них передісторію чи завершення.

🦙 Llama 3.2

Meta випустила свою останню велику мовну модель Llama 3.2 у вересні. Нова модель підтримує образні міркування. Сімейство Llama 3.2 можна завантажити з HuggingFace або llama.com. Llama залишається найближчою альтернативою LLM з відкритим кодом, пропонуючи основу для додатків штучного інтелекту.

📜 State of devops 2024

Google опублікував щорічний звіт State of DevOps, і цього року фокусом дослідження став штучний інтелект. У документі зазначають про низьку довіру до коду, створеного штучним інтелектом. Попри широке використання, 39,2% респондентів висловили незначну довіру або взагалі не довіряють якості коду, створеного штучним інтелектом. Але генерація коду ШІ зростає: станом на жовтень код, згенерований ШІ, становив понад 25% нового коду в Google.

🔒 DENO 2.0

Основна зміна — майже повна сумісність з npm-пакетами, що дозволяє розробникам легко інтегрувати понад 2 мільйони модулів у свої проєкти без потреби переходу на Node.js. Нова система дозволів отримала оновлення, спростивши роботу з правами доступу й посиливши безпеку.

🥯 Bun для windows

Bun, останнє середовище виконання JavaScript, нарешті випустило нативну версію для Windows. Раніше користувачам Windows потрібен був WSL для запуску Bun.

🧠 React 19

React 19 тепер містить новий компілятор, який перетворює код React на ефективний JavaScript, усуваючи потребу в ручному запам’ятовуванні за допомогою хуків, таких як useMemo та useCallback.

🔍 Google

Регуляторні органи США визнали Google винним в участі в монопольній практиці, пов’язаній з її пошуковими та браузерними продуктами. Уряд США змушує Google продати Chrome, який наразі займає 67% світового ринку.

🆕 Оновлення фреймворків

Angular 19:

експериментальна підтримка беззонального виявлення змін і поліпшення відтворення на стороні сервера.

Laravel 11:

власний сервер вебсокетів Laravel Reverb, що розширює можливості роботи програм у режимі реального часу.

  • Remix 2.10:

поліпшення рендерингу й маршрутизації.

  • Svelte 5:

додано Runes, новий API реагування на основі сигналів.

  • Vue.js 4:

нові API композиції, покращено підтримку TypeScript й оптимізацію продуктивності.

  • Django 4.2:

оновлення для масштабованості й безпеки вебдодатків.

  • Ruby on Rails 8:

збільшення можливостей розробників для розгортання програм і керування ними, не покладаючись на хмару.

  • Next.js 15: підтримка React 19, нові API, удосконалення турбопакетів і покращення кешу.


Залишити коментар
Будь ласка, введіть ваше ім’я
Будь ласка, введіть коментар.
1000 символів

Будь ласка, введіть email
або Відмінити

Інші статті в категорії Новини Front end, верстка IT, програмування, розробка