Місце Центру соціальних служб в технології соціального супроводу прийомних сімей
У статті визначено місце Центру соціальних служб в технології соціального супроводу прийомних сімей в Україні
Центр соціальних служб є спеціальним закладом, що проводить соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги.
Основними принципами діяльності ЦСС є:
- законність;
- соціальна справедливість;
- доступність та відкритість;
- конфіденційність та відповідальність за дотримання етичних і правових норм;
- додержання і захист прав людини;
- адресність та індивідуальний підхід;
- добровільність вибору в отриманні чи відмові від отримання соціальних послуг;
- комплексність та системність під час надання соціальних послуг;
- дотримання державних стандартів і нормативів соціальних послуг;
- максимальна ефективність використання бюджетних та позабюджетних коштів.
В технології соціального супроводу прийомних сімей ЦСС займають важливе місце, оскільки саме вони:
1) надають висновки щодо створення ПС до регіональних ССД;
2) проводять попереднє навчання кандидатів у прийомні батьки;
3) готують та реалізують кожні 2 роки курси підвищення кваліфікації прийомних батьків для вже функціонуючих прийомних семій (72 години) та видають відповідну довідку;
4) здійснюють поточне супроводження прийомних сімей;
5) створюють рекомендації спеціалістам регіональних ССД для удосконалення соціального супроводу ПС за місцем їх проживання.
Соціальне супроводження ПС спеціалістами ЦСС відбувається згідно «Порядку здійснення соціального супроводження сімей, які виховують дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» [2] та Державного стандарту соціального супроводу сімей, у яких виховуються діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, затвердженого Наказом Мінсоцполітики України від 11.08.2017 р. № 1307 [1].
Соціальна послуга соціального супроводу сімей, у яких виховуються діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування – це комплекс заходів, що передбачає допомогу у створенні та підтримці позитивного соціально-психологічного клімату в сім’ї, адаптацію дитини в нових умовах, створення належних умов для забезпечення індивідуальних потреб кожної дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, у розвитку та вихованні, захист майнових, житлових та інших прав дитини, сприяння навчанню та розвитку дитини, допомогу у зміцненні/відновленні родинних та суспільно корисних зв’язків, у створенні та забезпеченні умов для пріоритетного права дитини на усиновлення, підготовку дитини до виходу із сім’ї, в тому числі до самостійного життя [1].
Зміст, об’єкти, форми та методи соціального супроводження:
1. Соціальне супроводження ПС здійснюється шляхом відвідування сім’ї. При цьому слід дотримуватися рекомендацій щодо періодичності відвідувань, визначених пунктом 5.7 «Порядку здійснення соціального супроводження прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу». Відвідування може здійснюватися не частіше, ніж це визначене, відповідно до потреб об’єктів соціального супроводження. Мета, зміст, складові соціального супроводження та перелік послуг формуються з урахуванням компетенції фахівців ЦСС.
2. Об’єктами соціального супроводження є прийомні діти, прийомні батьки, рідні діти прийомних батьків, інші особи та члени сім’ї, які спільно проживають з прийомними батьками. Соціальна робота з біологічними батьками, родичами прийомних дітей має здійснюватися та обліковуватися за «Карткою отримувача соціальних послуг» або відповідно до «Порядку здійснення соціального супроводу Центрами соціальних служб сімей та осіб, які опинилися у складних життєвих обставинах» (Наказ Мінсім’ямолодьспорту від 25.04.2008 р. № 1795). При цьому в разі потреби у проведенні з сім’єю батьків або родичів прийомної дитини комплексної роботи, спрямованої на повернення дитини в біологічне оточення, це необхідно забезпечувати через здійснення соціального супроводу даної сім’ї.
Окремої уваги в ході соціального супроводження потребують особи, які є співмешканцями прийомної матері/батька, які з ними не перебувають в офіційному шлюбі. Зазначене необхідно враховувати при складанні «Оцінки потреб прийомної дитини», «Плану соціального супроводження» та проведення безпосередньої роботи.
3. Форми та методи здійснення соціального супроводження визначаються фахівцем ЦСС індивідуально. Оскільки соціальне супроводження є комплексною роботою, доцільно використовувати різні форми, методи і прийоми соціальної роботи.
В процесі соціального супроводу ПС, спеціалісти ЦСС заповнюють наступну важливу документацію:
- Складання «Оцінки потреб прийомної дитини».
- Заповнення «Щоденника роботи з прийомною сім’єю».
- Складання «Плану соціального супроводження прийомної сім’ї».
- Підготовка «Інформації про ефективність функціонування ПС».
- Розробка «Рекомендацій щодо якості складання оцінки потреб, планів соціального супроводження та інформацій про ефективність функціонування прийомних сімей, які виховують дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».
Джерела:
- Про затвердження Державного стандарту соціального супроводу сімей, у яких виховуються діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування : Наказ Міністерства соціальної політики України від 08.2017 р. № 1307. Поточна редакція від 01.07.2022 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1089-17 (дата звернення: 18.10.2024).
- Про затвердження Порядку здійснення соціального супроводження прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу : Наказ Міністерства у справах сім’ї, дітей та молоді від 23.09.2009 р. № 3357. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0966-09#Text (дата звернення: 24.10.2024).
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.
Інші статті в категорії Новини Виховання дітей, школа батьків Психологія, саморозвиток