Влаштування дітей, які залишилися без батьківського піклування під час воєного стану

У статті проагалізовано питання влаштування дітей, які залишилися без батьківського піклування під час воєного стану в Україні.

Під час воєного стану в країні процедура влаштування дітей, які залишилися без батьківського піклування має дещо спрощений характер.

У Розділі «Особливості провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини під час дії на території України надзвичайного або воєнного стану» Постанови КМУ №866 від 24.09.2008р. «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини» визначено, що  під час дії на території України надзвичайного або воєнного стану діти, які залишилися без батьківського піклування, у тому числі діти, розлучені із сім’єю, тимчасово влаштовуються лише до функціонуючих прийомних сімей або ДБСТ, які знаходяться на території України, крім ТОТ та територій бойових дій [1].

Влаштування дітей, які залишилися без батьківського піклування, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, до прийомних сімей, які проживають (перебувають) на територіях активних бойових дій та ТОТ, включених до переліку, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації, не проводиться.

Також неможливе поповнення прийомних родин, які тимчасово евакуювалися за кордон, новими прийомними дітьми. Однак, спеціалісти ССД та ЦСС вважають, що решіння щодо поповнення прийомних родин, які тимчасово знаходяться закордоном, новими дітьми, може розглядатися  окремо у кожному конкретному  випадку, але лише на території України із оформленням усієї необхідної документації.

У разі набуття тимчасово влаштованою дитиною статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, така дитина влаштовується до прийомних сімей на загальних підставах з призначенням виплати державної соціальної допомоги за спрощеною процедурою та за наявності у дитини свідоцтва про народження та рішення про надання статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, або витягу з обліково-статистичної картки дитини.

Рішення про влаштування дитини такої дитини до прийомної сім’ї приймається районними, виконавчими органами міських рад за місцем функціонування (створення) прийомної сім’ї.

Згідно п. 78-4 Постанови КМУ «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини», у разі, якщо функціонуюча ПС бажає поповнення з числа дітей, які тимчасово евакуйовані, переміщені за межі України, то ознайомлення прийомних батьків з інформацією про дітей може здійснюватися в режимі відеоконференції з фіксацією за допомогою технічних засобів відеозапису. Якщо дитина влаштовується в прийомну сім’ю за взаємною згодою прийомних батьків, про що вони письмово повідомляють службі у справах дітей, до якої видано направлення, особисте знайомство з дитиною може здійснюватися одним з них [1].

За фактом передачі дитини, яка тимчасово евакуйована за кордон,  прийомним батькам складається акт із зазначенням реквізитів рішення про влаштування дитини в їхню сім’ю, дати та місця передачі дитини. Акт підписується керівником закладу чи уповноваженим ним працівником закладу, посадовою особою закордонної дипломатичної установи України (у разі її (його) особистої участі), в присутності яких здійснювалася передача дитини, а також прийомними батьками, яким передано дитину. Акт складається у чотирьох примірниках, один з яких залишається в закордонній дипломатичній установі України держави тимчасового перебування дитини (передається до такої установи), другий - у керівника закладу чи уповноваженого ним працівника закладу, третій - передається особам, яким передана дитина, четвертий - ССД.

Після прийняття рішення про влаштування дитини в сім’ю дитина також може бути повернута в Україну у супроводі представника закладу, органу опіки та піклування або уповноваженої ними особи та передана прийомним батькам в Україні.

Також у даній Постанові (п. 78-6) передбачені випадки, коли приймається рішення про припинення функціонування прийомної сім’ї з причин відсутності зв’язку з прийомними батьками протягом семи календарних днів або їх відмови надати службі у справах дітей інформацію про прийомних дітей у порядку, встановленому п.6 «Положення про прийомну сім’ю».

Під час воєнного стану дія договору припиняється у разі відмови прийомних батьків від обов'язкової евакуації разом з прийомними дітьми.

Список використаних джерел:

1. Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини: Постанова Кабінету Міністрів України №866 від 24.09.2008р. Розділ «Особливості провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини під час дії на території України надзвичайного або воєнного стану».  Офіційний портал Верховної Ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/866-2008-%D0%BF#n523.


Залишити коментар
Будь ласка, введіть ваше ім’я
Будь ласка, введіть коментар.
1000 символів

Будь ласка, введіть email
або Відмінити

Інші статті в категорії Новини Виховання дітей, школа батьків