Специфіка функціонування прийомних родин в умовах воєнного стану в Україні
У статті визначено особдивостіфункціонування прийомних родин в умовах воєнного стану в Україні.
З початком вторгнення РФ на територію України ще у 2014 році соціальні проблеми, пов’язані з підтримкою та забезпеченням дітей, позбавлених із різних причин батьківського піклування, посилюються і поглиблюються.
Вимагають особливої уваги з боку держави велика кількість перемішених осіб з дітьми, особливо сімей, які піклуються за дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування.
Впродовж активних бойових дій на всій території України, а це вже майже 3 роки, тільки зростає кількість дітей, які залишилися без батьків.Водночас на період дії військового стану державою впроваджуються механізми швидкого тимчасового влаштування дітей, позбавленими батьківського піклування; спрощено процедуру влаштування дітей під опіку, піклування родичів; розширено форми тимчасового влаштування, такі як прийомна родина (ПС), патронат, ДБСТ.
Необхідно зазначити, що з початком воєнних дій на території України, КМУ видав Постанову №447 від 15.04.2022р. «Про внесення змін до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини», в якому прописано порядок надання статусу дітям-сиротам, а також дітям, які були позбавлені батьківського піклування під час воєнного стану на території нашої держави. Так, у Постанові зазначено, що «Під час дії на території України надзвичайного або воєнного стану статус дитини, позбавленої батьківського піклування надається, зокрема, дітям, батьки яких не виконують своїх обов’язків з виховання та утримання дитини з причин, які неможливо з’ясувати у зв’язку з перебуванням батьків на території, де ведуться або велися активні бойові дії, чи на окупованій території, що підтверджується актом, складеним Службою у справах дітей» [1, п.79-2].
За результатами дослідження С. Щербань, А. Черноусова, О. Прашко, які викладені у посібнику «Становище внутрішньо переміщених сімей із дітьми, прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу в умовах війни: результати дослідження», можна розглянути наступні статистичні дані (інформація подана на 25.10.2022 року) [2].
В межах країни перемістилися 1 080 653 дітей, які зареєстровані як внутрішньо переміщені особи. На обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, перебувало 67 585 дітей, із них 23 246 дітей-сиріт.
На даний час в Україні функціонує 2969 ПС, у яких виховується 5663 дитини. В межах України перемістилися 221 ПС, за кордон – 420 ПС. 430 дітей перемістилися з тимчасово окупованих територій і зони активних бойових дій без супроводу законних представників. Тисячі дітей незаконно вивезені на територію РФ, багато з них вже виховується в російських родинах.
За даними на 2022 рік на ТОТ знаходяться 326 ПС та ДБСТ, в яких виховується 1045 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Вивезено на територію РФ 13 прийомних сімей і 10 ДБСТ, у яких виховується 70 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Із 124 ПС і ДБСТ, у яких виховується 220 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, немає зв’язку [2, с. 55].
Однак збір даних на тимчасового окупованих територіях або в зонах активних бойових дій неможливий, до того ж площа тимчасового окупованих територій постійно змінюється під час активних військових дій. Зазвичай фактичні цифри набагато більше поданих офіційних.
Проблеми, з якими стикалися прийомні сім’ї під час війни та які потребують вирішення на законодавчому рівні набувають гострого забарвлення. На початку широкомасштабної агресії виникли проблеми з організацією евакуації прийомних сімей із окупованих та територій, на яких або поруч із якими велися активні бойові дії. Не було розроблено конкретних кроків, які б дозволили оперативно евакуювати ПС.
Саме в цих обставинах неповороткість державного апарату компенсувалася діями більш мобільних волонтерських і громадських організацій [3].
Евакуація прийомних сімей проходила в основному силами прийомних батьків, громадських організацій, благодійниї фондів та окремих волонтерів. Через відсутність організованої евакуації в окупації залишилися сотні ПС.
Що стосується змін у нормативно-правових актах, спрямованих на захист дітей у зв’язку із воєнним положенням, то Верховна Рада України 28 липня 2022 року ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування функцій органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань захисту прав дітей у зв’язку з утворенням Державної служби України у справах дітей» (набрав чинності з 01.02.2023). Тобто окремих постанов не приймають, в основному вносять зміни до існуючих.
Тож вищезазначеним Законом внесено зміни до Сімейного кодексу, Цивільного кодексу, Цивільного процесуального кодексу, законів України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», «Про охорону дитинства», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про прокуратуру», «Про військово-цивільні адміністрації». Частина повноважень у сфері усиновлення та захисту прав дітей перейшла до органів місцевого самоврядування. Законом встановлено, що районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, селищних, сільських рад є органами опіки і піклування. Очолюють органи опіки і піклування сільський, селищний, міський голова (ч. 5 ст. 63) [2, с. 56].
Список використаних джерел:
- Про внесення змін до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини: Постанова Кабінету Міністрів України №447 від 15.04.2022р. Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/866-2008-%D0%BF#n15.
- Щербань С., Черноусов А., Прашко О. Становище внутрішньо
переміщених сімей із дітьми, прийомних сімей та дитячих будинків
сімейного типу в умовах війни: результати дослідження. Харків: Харківський інститут соціальних досліджень, 2022. 73 с. - Дашко А., Галасюк А. Евакуація під обстрілами. Волонтери вивозять людей. Суспільне. 12.08.2022. URL:
https://suspilne.media/270655-evakuacia-pid-obstrilami-volonteri-vivozat-ludej-zdoneccini/.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.
Інші статті в категорії Новини Виховання дітей, школа батьків