Методи та принципи позитивного виховання дітей
У статті визначені сучасні аспекти, методи та принципи позитивного виховання дітей.
Позитивне виховання дітей – це виховання, яке базується на використанні нових підходів, принціпів та методів, спрямованих на те, щоб мотивувати поведінку дітей любов’ю, а не загрозою покарання, приниження або нелюбові.
Мета позитивного виховання – сформувати вольову, готову до співпраці, а не до покірності особистість.
П’ять позитивних принципів виховання:
- Відрізнятися від інших – нормально. Кожна дитина неповторна. У кожної дитини є особливі таланти, проблеми та потреби. Завдання батьків: розпізнати особливі потреби дитини та задовольнити їх.
- Здійснювати помилки – нормально. Помилки – це природне, нормальне та неминуче явище. Щоб донести до дитини цей принцип, батьки повинні визнати власні помилки по відношенню до дітей та один до одного.
- Проявляти негативні емоції – нормально. Такі негативні емоції як гнів, смуток, страх, розчарування, безпорадність, ревнощі, образа, невпевненість, сором є не тільки природними, як і позитивні емоції, але й важливими складовими розвитку. Батьки повинні навчитися створювати для дітей відчувати та виражати свої негативні емоції. Найкращий спосіб навчити дитину усвідомлювати свої емоції – це вислухати її із співчуттям та допомогти розпізнати емоції, які виникли.
- Бажати більшого – нормально. Діти не знають скільки їм дозволено просити. Завдання батьків: навчити дітей просити те, що вони бажають, поважаючи при цьому інших. Дитина має усвідомити, що факт прохання не гарантує отримання бажаного результату. Якщо не дозволити дітям вільно просити, вони так і не дізнаються, що вони можуть отримати, а що – ні. Крім того, коли діти просять, у них розвиваються вміння вести переговори.
- Висловлювати свою незгоду – нормально. Необхідно дозволяти дітям говорити “ні”, але при цьому важливо, щоб вони знали: останнє слово залишається за батьками. Дозволяючи дітям говорити “ні”, батьки тим самим дають їм можливість вільно висловлювати свої почуття, визначати власні бажання та вести переговори. Відкоректувати власні бажання – означає привести їх у відповідність з бажаннями старших. Відступитись від своїх бажань – означає подавити свої бажання і почуття, підкорившись волі батьків.
П’ять методів позитивного виховання:
- Щоб стимулювати дитину до співпраці, необхідно звертатись до дитини із проханням, а не давати команди.
- Щоб звести протест дитини до мінімуму і покращити якість спілкування, необхідно слухати, проявляти розуміння до дитини, а не намагатись нічого ліквідувати.
- Щоб мотивувати дитину до тієї чи іншої поведінки, необхідно заохочувати дитину, а не карати її.
- Щоб зберегти контроль над ситуацією, призначайте тайм-аут, а не застосовуйте фізичне покарання дитини.
- Щоб утвердити своє головне становище, не категорично вимагайте, а знаходьте компроміс та співпрацю.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.
Інші статті в категорії Новини Виховання дітей, школа батьків Психологія, саморозвиток