Як покращити свої Reading Skills? Поради та стратегії
Про користь читання можна говорити вічно. Проте як на практиці покращити читацькі навички, отримати максимум знань і задоволення?
Дізнайтеся дієві поради для інтенсивного та екстенсивного читання, а також загальні рекомендації, як робити це ефективно!
Навички читання
Що ж таке навички читання та що саме маємо на увазі, коли говоримо про них? Загалом, навички читання — це здатність людини читати та розуміти письмову мову. Розуміння написаного зі свого боку означає вміння інтерпретувати інформацію з тексту.
Тож під час читання ви розвиваєте:
- Декодування. Що передбачає здатність встановлювати звʼязки між літерами та звуками, які вони видають.
- Вільне читання. Тобто можливість швидко та плавно читати текст, а також вільно декорувати й розуміти прочитане.
- Словниковий запас. А саме здатність швидко розшифровувати нові лексичні одиниці та використовувати їх для інтерпретації тексту.
- Здатність робити висновки. Нову інформацію з тексту ми повʼязуємо із власними думками та ідеями, що також допомагає зрозуміти значення прочитаного.
- Запамʼятовування. Що є важливим аспектом поруч з узагальненням та формуванням висновків. Запамʼятовування прочитаного також допомагає у подальшому розвитку розуміння письмової мови.
Існує два основних способи читати тексти: інтенсивний та екстенсивний. Залежно від того, яку мету ви переслідуєте під час читання, вам знадобляться різні стратегії. Говоримо про них далі.
Інтенсивне читання
Під час інтенсивного читання важливим є фокусування на кожній деталі з тексту. Вашою метою може бути вивчення нових слів, граматичних структур або практика вимови. У такому випадку ви читаєте повільніше та приділяєте увагу кожному слову та реченню.
Поради:
- Визначте мету свого інтенсивного читання. Спробуйте отримати загальне розуміння тексту, зупиняючись лише на тих деталях, що мають значення саме для вас, наприклад: написання або вимова певних слів, ритм речення, граматичні патерни. Нестрашно, якщо ви не знаєте якогось слова, головне — зрозуміти основну ідею.
- Перегляньте текст. Перш ніж почати читати, спершу продивіться у тексті заголовки, таблиці, зображення, виділені слова та речення. Це допоможе сформувати ідею та розуміння майбутнього тексту.
- Спробуйте вгадати значення нового слова. Коли у тексті трапиться нове слово, не спішіть скористатись словником. Погляньте на контекст, можливо, там ви знайдете підказки та самостійно розшифруєте значення.
- Запишіть нові слова. За необхідності ви можете скористатись словником. Після читання, повертайтесь до списку нових слів та використовуйте їх у своєму мовленні для кращого запам’ятовування.
Екстенсивне читання
Екстенсивне читання передбачає отримання загального розуміння інформації. Фокус зосереджений на тому, щоб просто збагнути повідомлення. Сюди належить читання будь-яких письмових тестів: книжок, блогів, публікацій, листування, коментарів і так далі.
Поради:
- Робіть нотатки. Наприклад, ключові ідеї, етапи, поняття або дати. Це допоможе заглибитись у суть тексту. Ви також можете малювати графіки та схеми, якщо це допомагає краще встановлювати звʼязки та запамʼятовувати інформацію. Якщо ви маєте питання, запишіть їх також та пошукайте відповіді згодом.
- Використовуйте маркери. Виділяйте ключову інформацію, підкреслюйте, обводьте слова, залишайте коментарі на полях. Звертайте також увагу на слова, що підсумовують інформацію, наприклад: as a result, therefore, hence, in summary, given these facts і подібні. Так буде простіше знайти важливе.
- Напишіть висновок. Після прочитання занотуйте вагомі аспекти. Це допоможе перевірити, наскільки добре ви зрозуміли текст. Занотуйте підсумок у вигляді ключових пунктів або перекажіть суть своїми словами у кількох реченнях (корисно буде також використовувати нову лексику з тексту).
Загальні рекомендації
Розвинені навички читання допомагають не лише у навчанні та роботі. Зробивши читання своєю звичкою, ви станете більш освіченою та цікавою людиною. Що допоможе вам зробити читання своєю суперсилою?
Час і місце
Читайте так часто, як зможете. Чим більше ви читаєте, тим якіснішим стає ваше читання. Виділяйте кожного дня 15-30 хвилин та спробуйте зробити читання вашою звичкою. Це буде значно ефективніше, ніж читати раз на місяць годинами.
Попіклуйтесь про те, щоб вам було комфортно і ніхто не заважав. Місце повинно бути тихим і добре освітленим. Тримайте поруч все необхідне: ручку, нотатник, словник, склянку води. Така підготовка до читання допоможе сфокусуватись та налаштуватись на процес.
Мета
Визначтесь з метою вашого читання. Ви читаєте для навчання, роботи чи задоволення? Що ви хочете дізнатись, чого навчитись? Ви можете читати для розширення словникового запасу, глибшого розуміння контексту або для вивчення певної професійної теми. Фокусуйтесь на меті та приділяйте більше уваги дослідженню саме того аспекту, який обрали.
Рівень
Обирайте літературу відповідно до вашого рівня володіння мовою:
- Для початківців існують спеціальні адаптовані тексти. Це можуть бути діалоги, короткі оповідання (наприклад, «The Tale of Peter Rabbit» Беатрікс Поттер) або навіть дитячі книжки («Where the Wild Things Are» Моріса Сендака).
- Для середнього рівня підійдуть довші тексти: статті та популярні романи з простою лексикою (наприклад, «The Shining» Стівена Кінґа або «Until the End of Time» Даніели Стіл).
- Просунуті студенти можуть читати будь-що (наприклад, «The Lord of the Rings» Д.Р.Р. Толкіна або «Little Women» Луїзи Мей Олкотт), однак слід бути обережними з класичною літературою, на кшталт Шекспіра.
Обговорення
Розкажіть кому-небудь те, про що ви прочитали (це може бути невелика стаття, розділ або ціла книга). Повторення прочитаного дозволить структурувати думки та покращить вміння робити висновки. Ви можете разом обговорити ідеї, поставити один одному питання та отримати натхнення для читання наступного тексту.
Різноманіття
Читайте якомога більше різноманітних текстів: книги, газети, блоги, журнали, електронні листи, публікації або чати англійською. Наприклад, на локальних форумах і в блогах ви знайдете найбільш «живу» англійську. І хоча й там трапляються помилки, подібне мовлення є найбільш природним та містить сучасну лексику.
Слідкуйте за прогресом
Створіть список того, що хочете прочитати, відмічайте прочитані твори та фіксуйте кількість часу, який приділили цьому заняттю. Результат неодмінно спонукає вас до досягнення нових цілей у читанні.
Визначайте свій рівень володіння англійською за допомогою тесту на перевірку та підіймайтеся на ще одну сходинку завдяки спеціальному курсу «Вивчення рівня». Тут ви опануєте всі навички читання, а також здобудете інші мовленнєві вміння, подолаєте страх говорити та писати англійською та з легкістю інтегруєте мову у повсякденне життя.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.
Інші статті в категорії Мовні курси Онлайн курси