Кар'єрні консультації — коли це гарна ідея
Ханна Янкіна, Head of Recruitment в Proxet, розповідає, чому кар'єрне консультування може бути корисним і як воно може допомогти зробити осмислений крок у твоєму професійному розвитку. І навпаки — кому кар'єрне консультування не допоможе.
Це стаття з нашого блогу, в якому ми пишемо про IT, програмування, тестування, менеджмент та маркетинг.
Вже декілька років я займаюсь кар'єрними консультаціями. Хоча цю роботу я обожнюю, декому вимушено відмовляю співпраці після першої сесії.
Бо попри бажання знаю, що не зможу допомогти.
Запит від таких людей завжди схожий: «Мені обіцяли/гарантували, що я знайду роботу в цій країні/після навчання/коли Меркурій вийде з ретроградного дому. І ошукали. Чи ви гарантуете, що мене візьмуть на нову роботу?».
Я знаю, що за декілька зустрічей не навчу людину брати відповідальність за своє життя на себе, і єдине, що рекомендую в таких випадках, — психотерапію.
Ті ж, з ким ми починаємо працювати, не завжди отримують саме ту роботу, про яку думали на початку. Вони знаходять себе у різних справах, але їх об’єднує спокійне прийняття відповідальності за своє життя на себе. Для таких людей їх успіх — це їх заслуга, а їхні невдачі — це досвід.
Більшість людей знає, що їм потрібно для досягнення мети, але патерн навченої безпомічності іноді укоріняється настільки глибоко, що без зовнішньої підтримки дуже складно, ризикуючи стабільністю, робити щось нове.
Робота з кар’єрним консультанотом в таких випадках теж пов'язана з тягарем відповідальності, тільки в цих розмовах народжується впевненість у власних ідеях, а не порадах чи обіцянках від когось.
Інший приклад плідної співпраці з консультантом — це пошук конкретної інформації про ринок праці в якійсь країні, оформлення резюме, лінкедину, підготовки до співбесіди.
В моїй практиці була клієнтка — жінка, яка після початку повномасштабної війни переїхала до Франції і нещодавно закінчила курси програмування.
Записалась до мене, щоб дізнатись як знайти роботу в ІТ в своєму місті. З понурим, сумним обличчям вона розповідала, як була найкращою студенткою на курсі. Що їй навчання не давалось легко, але вона перероблювала кожне ДЗ, поки викладач не ставив «Відмінно».
В розмові я згадала, що люблю готувати, і жінка розквітла — до кінця сесії розповідала мені про тісто саблє та еклери. Я слухала. В кінці вона підсумувала: «Так, ну оскільки без вільної французької тут роботу в ІТ не знайти, поки вчу, можу продавати тістечка для експатів. Напевно, варто зробити гарний рекламний сайт для цього. Я ж чудово це вмію».
Жодного питання вона не задала, але пішла дуже вдячна за «відповіді».
Інший приклад клієнтів — це поціновувачі дедлайнів.
З такими запитами робота зазвичай така: на першій зустрічі клієнт вирішує, що для того, щоб знайти роботу, йому потрібна вільна англійська (таке відкриття дуже популярне). Але задача вивчити англійську, складна і не ділиться на частини. Домовляємось на зустріч за тиждень з домашнім завданням — знайти курси, школи, репетиторів і т.д. Обираємо найкращий варіант і резервуємо зустріч за декілька місяців для першої проби співбесіди ангійською і написання резюме.
Моя робота часто нагадує мені мою ж співпрацю з тренером з плавання.
Свою мету я обрала сама, бюджет на тренування, кількість часу, що можу приділити на спорт — теж. І здавалося б, навіщо цей тренер потрібний — плавати я вже вмію, басейн відкритий щодня, але варто йому піти у відпустку, як обставини через які я не можу піти на заннятя, з’являються дуже часто.
Кому є сенс йти на кар'єрну консультацію
Отже співпраця з кар’єрним консультантом для вас, якщо:
-
Ви знаєто що ви хочете в роботі, але не знаєте як цього досягнути
-
Вам потрібна допомога з поділом великої задачі на меньші кроки
-
Ви не розумієте робочу культуру країни, до якої переїхали
-
Ви знаєте, що вам подобається робити, але не знаєте, як на цьому заробляти
Але для вас це будуть викинуті гроші, якщо
-
Ви взагалі не знаєте, що ви хочете від роботи і що вас цікавить. З цим допоможе психотерапія
-
Ви розраховуєте на гарантію успіху, бо заплатили
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.
Інші статті в категорії Профорієнтація