Всі матеріали про Вступ 2025
Як вибрати, на кого вчитися

Крок 1

Як вибрати, на кого вчитися

Щоб навчання було в задоволення, варто в першу чергу обрати ту професію, яка буде до душі та опануванню якої захочеться присвятити наступні роки життя.

Щоб не помилитись з вибором, дайте собі відповідь на такі питання:

Як обрати професію, орієнтуючись на інтереси?

Насамперед зверніть увагу на ті сфери, які вас цікавлять. Спорт, археологія, філософія, харчова промисловість — у будь-якій сфері ви можете реалізувати свій потенціал, якщо вона вам подобається та викликає бажання її досліджувати.

Як обрати професію, орієнтуючись на здібності?

Якщо ви не певні щодо власних уподобань, то подивіться на власні вміння: що у вас виходить добре? Може, ви маєте хист до іноземних мов, або легко ладнаєте з людьми. Дивіться в бік тих професій, де ви зможете використати свої здібності. Перегляньте наш каталог професій та зверніть увагу на особисті якості, яких потребує конкретна спеціальність.

Обрати вузьку чи широку спеціальність?

Якщо ви вагаєтесь та не маєте чіткого плану щодо майбутньої професії — обирайте широку спеціальність, яка дасть розуміння про обрану сферу та можливості в ній. Потім на основі цих знань ви можете отримати потрібну спеціалізацію, коли зрозумієте, чого конкретно ви хочете.

Наприклад, ви мрієте бути дизайнером, але поки не вирішили, яким саме, адже є кілька спеціалізацій: «Графічний дизайн», «Дизайн середовища», «Промисловий дизайн» тощо. У цьому разі радимо вступати на освітню програму 022 «Дизайн», а пізніше вибрати конкретний напрямок. Підібрати освітню програму та спеціальність можна у розділах ЗВО/ВНЗ та Коледжі за допомогою рядка пошуку спеціальності.

Чи можна довірити вибір професії батькам?

Якщо батьки беруть активну участь у виборі вашої майбутньої професії, переконайтесь, що ви не даєте їм вирішити за себе. Дорослі не завжди знають краще. Тим паче, не завжди можуть оцінити сучасні тенденції на ринку праці та потенціал професій, пов’язаних з новими технологіями.

Як зрозуміти, чи буде цікаво навчатись?

Міністерство освіти та науки має затверджені стандарти вищої освіти для кожної спеціальності. Завдяки ним можна дізнатись, які предмети ви будете вивчати та які навички опануєте. Ви можете завчасно подивитись програму та вирішити, чи співпадає вона з вашими очікуваннями.

Як зрозуміти, ким працюватимете?

Ідеальний варіант: після закінчення навчання ви будете працювати за обраною спеціальністю. Інколи очікування відрізняються від реальності, тому вже на етапі вступу поцікавтеся, які види робіт передбачає ваша спеціальність. Для цього подивіться, де працюють спеціалісти обраної вами сфери. Це можна зробити в каталозі професій на нашому сайті.

Як дізнатись, чи зможете знайти роботу за спеціальністю?

Важливо і правильно цікавитися, чи зможете ви знайти роботу після закінчення ЗВО. Оцінити це можна, досліджуючи ринок праці. Найпростіший спосіб — подивитись, чи є вакансії за обраною вами спеціальністю на сайті Work.ua.

Що робити, якщо не можете самостійно обрати професію?

Якщо не можете визначитись самостійно — зверніться до шкільного психолога, який надасть тести на профорієнтацію та допоможе з вибором. Також ви можете пройти тест на профорієнтацію на сайті Державної служби зайнятості або звернутись до спеціалістів з профорієнтації.

Перевірених спеціалістів не маємо, тому нікого конкретно не рекомендуємо.

Як діяти, якщо оберете не ту професію?

Не сприймайте ситуацію як поразку! Новий досвід та навички точно стануть вам в пригоді. До того ж, ніхто не заважає вам обрати ще одну професію — і цього разу ви точно знатимете, що вам підходить і як краще вчинити.

Визначились із професією? Переходьте до вибору ЗВО!