Менеджер по роботі з персоналом

Сьогоднішні менеджери з персоналу, або HR-менеджери, прототип тих, кого в радянські часи називали кадровиками. Вони вели особисті справи, писали посадові інструкції, видавали пропуски.
HR-відділ є практично в кожній поважаючій себе організації. Тут працюють менеджери з персоналу різної спеціалізації: ті, хто набирає співробітників у компанію, навчають їх, мотивують і розвивають професійний потенціал.
Менеджер з персоналу — це стратег. Він повинен знайти спосіб, щоб кожний співробітник працював максимально ефективно. Головне — результат, а щоб його отримати, потрібна серйозна мотивація. Як її домогтися й пояснити працівникам, чого від них чекають — завдання менеджера з персоналу. Для цього він сам має вникнути в суть інновації й стратегію своєї компанії.
Крім цього, HR-фахівці стежать за рівнем кваліфікації штатних працівників компанії й сприяють росту їхнього професіоналізму. Для чого застосовуються різні тести, тренінги й навчальні програми.

Специфіка професії

Плюси професії

До служби персоналу поступово стали ставитися як до важливого: у найбільших компаніях з'являються HR-директори в ранзі віце-президентів і членів ради директорів.

  • 80% успіху компанії залежить від діяльності HR-менеджерів.
  • Досить різноманітна й різнопланова робота.
  • У людей цієї професії завжди є робота.

Мінуси професії

  • Необхідність повідомляти кандидатові, що його кандидатура не пройшла конкурсний відбір або що компанія більше не має потреби в його послугах.
  • Високий ступінь відповідальності за роботу з людським ресурсом, тому що саме від правильності вибору HR-менеджера залежить подальший успіх компанії.
  • Відсутність математичної й бізнес-підготовки для створення процедур в області оплати й атестації персоналу.

Місце роботи

Практично в будь-якій компанії, штат якої перевищує 150 чоловік, існує посада менеджера з персоналу. У деяких великих компаніях відділ з персоналу складається з 10-15 співробітників.

Особисті якості

Для професійного менеджера з персоналу важливі такі якості як працездатність і впевненість у собі. Часто їм доводиться приймати рішення, відповідальність за які вони несуть самостійно.
HR-менеджер повинен бути людиною комунікабельною і позитивно настроєною стосовно співрозмовника.

Кар'єра й зарплата

Чим професійніше й досвідченіше HR-менеджер, тим більше солідних й великих компаній значиться в його трудовій книжці. Якщо дозволяє штат організації, можна претендувати на посаду начальника відділу з персоналу.

Вступникам, які обирають майбутню професію та готуються до вступної кампанії, радимо скористатись докладною покроковою інструкцією зі вступу до навчального закладу. За допомогою цієї інструкції ви зможете вибрати спеціальність та ЗВО, підготуватись до іспитів, розібратись в правилах і нюансах вступу, зібрати всі документи та не пропустити терміни їхньої подачі.

Дивіться також усі ЗВО/ВНЗ в Києві, коледжі в Києві, курси в Києві, репетиторів в Києві, тренінги в Києві, роботу в Києві.


Інші професії в категорії «HR, кадрові служби»