Профспілки вчителів б'ють на сполох: чому законопроєкт 13120 викликав обурення громадськості

Депутати Верховної Ради зареєстрували законопроєкт про формування мережі академічних ліцеїв, який викликав суттєві занепокоєння серед освітян і батьківства. Документ передбачає зміни в структурі шкільної освіти, які можуть призвести до масового закриття закладів освіти в сільській місцевості та прикордонних районах.
Що передбачає законопроєкт
Занопроєкт № 13120 та його альтернативна версія пропонує:
- До 1 вересня 2025 року громадам самостійно сформувати мережу ліцеїв. Якщо вони цього не зроблять, рішення ухвалюватиме Уряд.
- Чіткі вимоги щодо кількості учнів: у ліцеях має навчатися мінімум 288 учнів, тобто мінімум по 96 дітей у кожній паралелі, а максимальна кількість учнів у класі не має перевищувати 32 особи;
- Поділ за 3 профілями. У ліцеях має бути щонайменше 12 груп учнів одного року навчання, які навчаються за 3 профілями.
- Відокремлення початкової школи. У складі ліцею не має бути початкових шкіл. Водночас альтернатива версія законопроєкту дозволяє як виняток мати ліцею й початкову школу.
- Припинення фінансування ліцеїв, які не відповідатимуть вимогам.
Також законопроєкт легалізує наказ МОН про нові вимоги щодо навчання в дистанційних класах — встановлюється новий мінімальний поріг 20 дітей в онлайн-класі замість чинних 5.
Чому пропонують ці зміни
Реформа Нової української школи вже охопила початкову та середню ланки освіти. Тому для цих дітей, які вже вчилися за новими стандартами, потрібно створювати умови якісної освіти й в старшій школі. Попри воєнний стан зупинити реформу не можна.
Фінансові обмеження, тобто припинення фінансування з держбюджету, депутати передбачили, щоб мотивувати громади формувати дійсно нову й ефективну мережу ліцеїв, а не просто змінювати назви шкіл. На думку посадовців, нова мережа ліцеїв допоможе долати освітні розриви між дітьми із сіл і міст.
Що означає законопроєкт для громад
Ці вимоги фактично унеможливлюють існування старшої школи в селах і маленьких містах, адже в невеликих громадах знайти 288 учнів дуже важко. Багато дітей може втратити доступ до освіти за місцем проживання й у великих містах, якщо в ліцеях не залишать початкових класів. Також значний удар законопроєкт завдає прифронтовим і прикордонним школам. Умови для дистанційного навчання значно ускладнюються, що може залишити тисячі дітей без доступу до освіти у своїх школах.
Реакція суспільства
Проти ініціативи депутатів уже висловилася Профспілка працівників освіти, адже законопроєкт суперечить статті 53 Конституції України, яка гарантує доступність і безоплатність повної середньої освіти. Освітяни наголошують, що «концентрація ліцеїв у містах та їх укрупнення призведе до масового звільнення вчителів 10‒11 класів у сільських та селищних школах, а умови здобуття освіти для учнів можуть суттєво погіршитися через необхідність проживання далеко від родин».
Також проти законопроєкту висловлюються й батьки школярів. У фейсбуці під хештегом #не_допустити_знищення_української_освіти батьківські ради разом з педагогами публікують дописи про ризики та наслідки запропонованих ініціатив для учнів і вчителів.
Що далі
Наразі законопроєкт проходитиме експертні обговорення. Тож у якій редакції його затвердять, поки остаточно невідомо. Орієнтовно законопроєкт можуть ухвалити у травні.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.