Що таке широкий конкурс
Якщо ви плануєте вступати у 2025 році до університету, вам обов’язково потрібно знати про широкий конкурс. Це інструмент, який справедливо визначає, хто отримає бюджетні місця на певні спеціальності. Завдяки широкому конкурсу бюджетні місця отримують вступники з найвищими балами. Розбираємо на прикладі, як це працює.
У чому суть широкого конкурсу
Широкий конкурс при вступі — це єдиний рейтинг абітурієнтів за певною спеціальністю, які подавали заяви до університетів по всій країні. Він замінив окремі конкурси, які проводились раніше у кожному закладі. Тепер місця на бюджет розподіляються не між абітурієнтами одного університету, а між усіма, хто подав заяви на цю спеціальність у різні заклади вищої освіти. Широкий конкурс відбувається одночасно в усіх університетах, що пропонують певну спеціальність.
Широкий конкурс відбувається автоматично в комп’ютерній програмі, що дає шанс кожному абітурієнту вступити на бюджет навіть у найпрестижніший університет, якщо він має для цього достатній конкурсний бал.
Як це працює
Бюджетні місця на спеціальність. Кожен рік на кожну спеціальність держава виділяє конкретну кількість бюджетних місць для всіх університетів України. Наприклад, у 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 053 «Психологія» держава виділила 1 527 бюджетних місць, а на підготовку за спеціальністю «Маркетинг — 350 бюджетних місць.
Максимальний обсяг держзамовлення в закладах. Водночас кожен університет визначає власну спроможність, тобто скільки вони можуть набрати бюджетників на різні спеціальності.
Абітурієнти подають заяви. Ви можете подати до 5 заяв на бюджет на різні спеціальності та/або в різні університети. Кожній заяві ви призначаєте пріоритетність від 1 до 5, тобто визначаєте, яка спеціальність / заклад для вас є найбажанішими. Те саме роблять й інші вступники. Під час широкого конкурсу пріоритетність визначатиме послідовність розгляду ваших заяв.
Розрахунок конкурсного бала. Щоб сформувати рейтинг за певною спеціальністю, система враховує конкурсні бали. Ваш конкурсний бал залежить від оцінок за вступні випробування (балів НМТ), обраної спеціальності, а також різних коефіцієнтів. Конкурсний бал впливає на ваше місце в загальному рейтингу.
Формування рейтингу. Для кожної спеціальності складається єдиний список абітурієнтів з усієї країни за конкурсними балами.
Визначення прохідного бала. Далі алгоритм визначає найнижчий бал, з яким можна отримати рекомендацію на бюджет.
Розберемо на прикладі. Уявімо, що на спеціальність «Економіка» є 100 бюджетних місць, а заяв подано 500. Ці заяви впорядковуються за балом, де перше місце обійматиме заява з найвищим конкурсним балом. Далі визначається прохідний бал на цю спеціальність. Прохідним на бюджет у нашому прикладі буде бал вступника, який опинився на 100 місці в цьому рейтингу. Інші вступники, що йдуть після нього, не отримають рекомендації на бюджет на цю спеціальність у жодному університеті. Навіть, якщо в межах певного ЗВО вони були першими в рейтингу. Бо не подолали поріг на бюджет на цю спеціальність. Ті ж вступники, які потрапили до сотні, отримають бюджетні місця в закладах з урахуванням пріоритетів своїх заяв, а також спроможності закладів (максимального обсягу держзамовлення).
Прохідний бал на одну й ту саму спеціальність змінюється щороку, оскільки кожного разу заяви подають вступники з різними балами, а кількість бюджетних місць також може варіюватися. Прохідний бал стає відомим після того, як всі абітурієнти подадуть свої заяви, заздалегідь його дізнатися не можна.
Розподіл місць по країні. Отже, бюджетні місця отримують ті, хто має найвищі бали у загальному рейтингу. Якщо для певної спеціальності є 100 бюджетних місць, вони розподіляються між усіма університетами, які пропонують цю спеціальність. Але «принесуть» бюджетні місця закладам саме вступники. Університети, де вступники мають нижчі бали, можуть залишитися без рекомендованих абітурієнтів. Бо ЗВО мають більше місць, ніж може профінансувати держава.
Може виникнути й інша ситуація. Наприклад, до одного й того закладу освіти подали заяви 30 абітурієнтів з найвищими балами, але максимальний обсяг держзамовлення в ньому лише 20 місць. Тоді решта 10 абітурієнтів не потраплять до нього, а отримає пропозиції від інших вишів, але лише в тому випадку, якщо подавали заяви до них з іншими пріоритетами. Якщо ж вони не подавали інших заяв на цю спеціальність, то залишаться без бюджетного місця.
Варто розуміти, що якщо ваш бал достатній для проходження у заклад з найвищим пріоритетом, тобто ваша заява «виграє» бюджетне місце, то решта заяв на бюджет анулюються. Іншими словами — вони вибувають з гри. Якщо ваша заява з вищим пріоритетом «не спрацювала», то далі розглядаються наступні ваші заяви й так далі.
Що важливо знати вступникам 2025
- Конкурсний бал — ключ до успіху. Чим вищий ваш бал, тим більше шансів вступити на бюджет. Розберіться, як обчислювати конкурсний бал 2025, щоб зорієнтуватися у власних шансах на вступ до різних закладів.
- Пріоритети заяв важливі. Добре обдумайте, який університет або спеціальність ви ставите на перше місце. Водночас майте на увазі, що на певні спеціальності висока конкуренція. Наприклад, спеціальність «Право» завжди має високі прохідні бали, тому плануйте свої заяви з урахуванням власних шансів.
Якщо ви ще обираєте спеціальність для вступу, вам стане у пригоді наш розділ з описами спеціальностей, де зібрана актуальна інформація про навчання, особливості вступу, вартість тощо.
Щоб вчасно отримувати важливі новини вступної кампанії, підписуйтеся на телеграм-канал для абітурієнтів.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.