Закон про дошкілля ухвалений, але не працює: проблеми з обліком робочих годин
З 1 січня 2025 року в Україні набув чинності новий Закон «Про дошкільну освіту», ухвалений ще в червні 2024 року. Проте замість покращення умов праці педагогів заклади дошкільної освіти зіткнулися із проблемами. Причина проста — для реалізації закону Міністерство освіти і науки не ухвалило низку нормативно-правових актів.
Народна депутатка Юлія Гришина наголосила, що для запуску закону потрібно було ухвалити 44 підзаконні акти, з яких МОН мало розробити 37. Станом на 15 січня було затверджено лише два. Комітет освіти і науки Верховної Ради визнав таку роботу МОНу неефективною та рекомендував виходити в належну комунікацію із працівниками освіти.
Відсутність підзаконних актів, зокрема щодо оплати праці, призвела до серйозних труднощів для педагогів, зокрема у визначенні робочого часу, умов праці та нарахувань зарплати.
У чому проблема
На практиці найгостріше постала проблема з обрахуванням робочого часу педагогів дошкілля.
Попередній закон не обліковував робочого часу педагогів у садочках, хоча передбачалося тижневе навантаження 40 годин. Але оплата праці освітян була прив’язана до годин безпосередньої роботи із дітьми. Як пояснила народна депутатка Наталія Піпа: «Усі звикли до цифри 25 годин на тиждень, не розуміючи, що їхній робочий час насправді триває 40 годин. Зараз цю норму опустили до 30 годин». Непорозуміння вийшло зокрема з музичними керівниками та логопедами, навантаження яких раніше було 20 годин. Через те, що раніше методичні години не обліковувалися і не оплачувалися, вони сприйняли, що тепер повинні працювати більше за ту саму зарплату.
Водночас новий Закон дозволяє громадам доплачувати педагогам, враховуючи ці години, але без підзаконних актів реалізувати це неможливо.
Дізнайтеся також про те, де та як працюватимуть мобільні дитячі садочки.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.