Громадське здоров’я: усе про спеціальність I9 (229)
Задача фахівців із громадського здоров’я — покращити якість життя та запобігати хворобам на рівні суспільства. Саме тому ця спеціальність охоплює вивчення стану здоров’я населення загалом, а не окремої людини. Розглянемо, що вчать студенти спеціальності «Громадське здоров’я», що потрібно для вступу, яка вартість навчання та перспективи працевлаштування для випускників.
Загально про спеціальність I9 «Громадське здоров’я»
Спеціальність I9 «Громадське здоров’я» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань I «Охорона здоров’я та соціальне забезпечення». У попередній класифікації вона мала код 229.
За цією спеціальністю університети готують фахівців, які займаються профілактикою захворювань та зміцненням здоров’я населення. Варто розуміти, що спеціальність I9 «Громадське здоров’я» готує не лікарів, а радше менеджерів для закладів охорони здоров’я, які можуть розробляти та впроваджувати різні заходи для захисту життя та довкілля.
На відміну від більшості спеціальностей галузі «Охорона здоров’я та соціальне забезпечення», на спеціальність «Громадське здоров’я» можна спочатку вступати на бакалаврат, а вже потім — до магістратури. А ось що спільного з багатьма медичними спеціальностями — це навчання виключно на денній формі. Тобто заочної форми тут немає.
Спеціальність I9 «Громадське здоров’я» підійде тим, хто має інтерес до медицини, статистики та соціальних наук і бажає поєднувати ці знання для розв’язання актуальних проблем охорони здоров’я.
Що вивчає громадське здоров’я
В університеті за спеціальністю «Громадське здоров’я» ви здобудете знання з природничих і соціальних наук, навчитесь аналізувати дані, проводити дослідження та впроваджувати програми для покращення здоров’я населення. Для цього у вашому навчальному плані будуть зокрема такі предмети: анатомія та фізіологія людини, біологія з мікробіологією та вірусологією, біофізика, доказова медицина, епідеміологія, біобезпека територій, правове забезпечення в охороні здоров’я, фінансовий менеджмент програм громадського здоров’я тощо.
Словом, ви вивчатимете взаємозв’язок медицини, соціології, економіки та права для аналізу різних факторів, що впливають на здоров’я, а також створення ефективних стратегій задля збереження та зміцнення здоров’я суспільства.
Більше про зміст бакалаврських програм ви можете дізнатись у стандарті вищої освіти для спеціальності 229 «Громадське здоров’я».
Де в Україні вчать за спеціальністю «Громадське здоров’я»
Обираючи заклад вищої освіти для вступу, радимо керуватися порадами з інструкції Як вибрати, куди піти вчитися — це допоможе врахувати всі важливі моменти саме для вас.
В Україні на бакалаврські програми за спеціальністю «Громадське здоров’я» набирають 9 університетів:
- Національний університет біоресурсів і природокористування України.
- Національний університет «Києво-Могилянська академія».
- Національний університет фізичного виховання і спорту України.
- Національний університет «Острозька академія».
- Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка.
- Медико-природничий університет.
- Дніпровський державний медичний університет.
- Одеський національний економічний університет.
- Міжнародний гуманітарний університет.
З яким балом можна вступати в університет на спеціальність «Громадське здоров’я»
Для участі в конкурсі на бюджетні місця на спеціальність «Громадське здоров’я» ваш конкурсний бал має бути вище за 130 балів. Прохідні бали на бюджет кожного року змінюються і стають відомими вже після автоматичного розподілу бюджетних місць. Прохідним на бюджет вважається найнижчий бал вступника в межах обсягу державного замовлення на певну спеціальність. Наприклад, у 2024 році найнижчий бал для вступу на бюджет на громадське здоров’я був 150,66 — саме з таким результатом зараховували до Національного університету біоресурсів і природокористування України.
Також ви можете подивитися середні конкурсні бали абітурієнтів попереднього року, які вступали на бюджет та контракт. Вищий середній конкурсний бал може вказувати на необхідність готуватися краще.
- Найвищий середній конкурсний у Міжнародному гуманітарному університеті — 154,4.
- Найнижчий середній конкурсний бал у Національному університеті фізичного виховання і спорту України — 136.
Пояснення нюансів формули конкурсного бала 2025 шукайте в статті Конкурсний бал 2025: як розрахувати та правильно обрати вибірковий предмет НМТ.
Як та коли вступати на спеціальність «Громадське здоров’я»
Вступ на спеціальність «Громадське здоров’я» можливий на базі 11 класів та після коледжу. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника 1 липня 2025 року. Докладніше — у статті Вступ 2025: відомі основні дати та правила вступної кампанії.
Скільки років вчитися на спеціальність «Громадське здоров’я»
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 10 місяців / 2 курси |
Що треба складати для вступу на громадське здоров’я
Для вступу на громадське здоров’я у 2025 році потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. У 2025 році абітурієнти складатимуть НМТ з трьох обов’язкових предметів: української мови, математики, історії України, а також одного предмета, який оберуть самостійно. Обирати четвертий предмет НМТ потрібно зважливо, оскільки при розрахунку конкурсного бала буде враховано, наскільки він є профільним до вашого майбутнього фаху. Докладно про це читайте в матеріалі про конкурсний бал 2025.
Для спеціальності «Громадське здоров’я» серед вибіркових предметів профільними є біологія та фізика — їх коефіцієнт дорівнює 0,5. Також вступникам можна обирати хімію, ваговий коефіцієнт якої для цієї спеціальності — 0,45. У таблиці вагових коефіцієнтів ви можете подивитися, який вплив на конкурсний бал мають інші предмети для різних спеціальностей.
Стаття Вагові коефіцієнти та конкурсний бал 2025 допоможе вам розібратися, за якою формулою обчислювати конкурсний бал. Майте на увазі, що між конкурсним балом та балом НМТ є істотна різниця. Якщо маєте результати НМТ 2022-2024 років, то можете з ними вступати у 2025 році.
Скільки коштує навчання на спеціальності «Громадське здоров’я»
Ціни на контракт в університетах відрізняються, оскільки заклади самостійно встановлюють вартість навчання. Для орієнтира — у середньому рік навчання за цією спеціальністю коштує 30 000–40 000 гривень.
- Найдорожчі освітні програми у Дніпровському державному медичному університеті — 68 234 гривні / рік.
- Найдешевші освітні програми у Медико-природничому університеті — 24 000 гривень / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності 229 «Громадське здоров’я» можуть претендувати на грант у розмірі 15 000 гривень, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант у 25 000 гривень, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким може працювати фахівець із громадського здоров’я
Випускники спеціальності «Громадське здоров’я» можуть працювати як у лікарнях, так і в управліннях охорони здоров’я та профілактики хвороб. Для них відкриті зокрема такі посади у державних структурах, громадському секторі, благодійних фондах, приватних закладах:
- асистент лікаря-епідеміолога;
- інспектор з техногенного та екологічного нагляду;
- координатор програм охорони здоров’я;
- аналітик у сфері охорони здоров’я;
- інспектор із санітарії та гігієни;
- менеджер проєктів у медичній сфері;
- нутриціолог;
- фізіотерапевт;
- медичний асистент;
- медичний копірайтер;
- експерт із медичного страхування тощо.
Читайте також про інші спеціальності галузі I «Охорона здоров’я та соціальне забезпечення»:
- I1 Стоматологія;
- I2 Медицина;
- I3 Педіатрія;
- I4 Медична психологія;
- I5 Медсестринство;
- I7 Терапія та реабілітація;
- I8 Фармація (за спеціалізаціями).
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Підписуйтеся на телеграм-каналі для абітурієнтів, щоб вчасно отримувати перевірену інформацію про перебіг вступу та мати доступ до чату вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.