Педіатрія: усе про спеціальність I3 (228)
Педіатрія — це не лише про медицину, а й про вміння налагодити довірливий контакт із маленькими пацієнтами та їхніми родинами. Якщо ви хочете пов’язати свою професію із цим фахом, дізнайтеся, що вивчає педіатрія, скільки потрібно вчитися на педіатра, де можна навчатися на педіатра в Україні та скільки балів потрібно для вступу в медичний у 2025 році.
Загально про спеціальність I3 «Педіатрія»
Спеціальність I3 «Педіатрія» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань I «Охорона здоров’я та соціальне забезпечення». У попередній класифікації вона мала код 228.
В університетах за спеціальністю «Педіатрія» готують фахівців, які займаються діагностикою, лікуванням та профілактикою захворювань у дітей від народження до підліткового віку, а також стежать за їхнім фізичним і психічним розвитком.
У спеціальності «Педіатрія» є 2 особливості:
- неподільна магістратура — тобто вступ на педіатрію відбувається одразу на рівень магістра, без окремого бакалаврату. Це означає, що для здобуття вищої освіти за цією спеціальністю потрібно вчитися мінімум 6 років;
- тільки денна форма навчання — заочно опанувати цю медичну спеціальність не можна.
Після випуску з університету можна вступати до інтернатури та отримати спеціалізацію, наприклад, дитяча хірургія, неонатологія, дитяча анестезіологія.
У 2024 році на підготовку магістрів за спеціальністю I3 «Педіатрія» держава виділила 260 бюджетних місць.
Ця спеціальність підійде тим, хто має інтерес до медицини, любить дітей, готовий брати на себе відповідальність за їхнє здоров’я та прагне допомагати в їхньому розвитку й одужанні.
Що вивчають педіатри
На перших курсах в університеті майбутні педіатри вивчають клітинну будову організму та функції органів людини. Тож у вашому навчальному плані будуть такі предмети: біологія, анатомія, біофізика, біохімія, патологічна анатомія, фармакологія, гістологія, цитологія та ембріологія.
На старших курсах вас вчитимуть ставити правильні діагнози, знаходити причини захворювань, призначати лікування, рекомендувати заходи для профілактики захворювань. Для цього ви вивчатимете профільні медичні дисципліни, але з урахуванням особливостей дитячого віку: патоморфологія та патофізіологія, клінічна анатомія, оперативна хірургія, педіатрія з дитячими інфекційними хворобами, клінічною імунологією та алергологією, оториноларингологія, офтальмологія, неврологія, урологія, дерматологія, ортопедія, анестезіологія тощо.
Докладніше про зміст магістерських програм ви можете дізнатись у стандарті вищої освіти для спеціальності 228 «Педіатрія».
Де можна навчатися на педіатра в Україні
Шлях до успішної кар’єри починається з освіти, тому зважливо підходьте до вибору закладу освіти. Для цього візьміть до уваги поради з інструкції Як вибрати, куди піти вчитися та проаналізуйте освітні програми вишів, де готують майбутніх педіатрів.
В Україні є 10 університетів, які набирають вступників за спеціальністю «Педіатрія»:
- Національний медичний університет імені О. О. Богомольця.
- Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького.
- Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова.
- Івано-Франківський національний медичний університет.
- Полтавський державний медичний університет.
- Харківський національний медичний університет.
- Запорізький державний медико-фармацевтичний університет.
- Луганський державний медичний університет.
- Національний університет охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика.
- Донецький національний медичний університет.
Також при виборі закладу для вступу радимо придивитися до рейтингу найкращих медичних університетів України, який ми склали для вас.
Прохідний бал на спеціальність «Педіатрія»
Для участі у конкурсі як на бюджет, так і на контракт на спеціальність «Педіатрія» ваш конкурсний бал має бути 150+. Прохідний бал на бюджет змінюється щороку, оскільки залежить від обсягу державного замовлення та результатів вступників. Наприклад, у 2024 році найнижчий бал для вступу на бюджет на педіатрію був 150 — саме з таким результатом зараховували до Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.
Подивившись середні конкурсні бали абітурієнтів попереднього року, можна побачити, до яких закладів було найлегше та найважче вступити торік:
- Найвищий середній конкурсний бал у Національному медичному університеті імені О. О. Богомольця — 163,8.
- Найнижчий середній конкурсний бал у Національному університеті охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика — 156,8.
Дізнайтеся, як у 2025 році рахувати конкурсний бал для вступу.
Як та коли вступати на спеціальність «Педіатрія»
Вступ на спеціальність «Педіатрія» можливий на базі 11 класів та після медичного коледжу. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника 1 липня 2025 року. Докладніше — у статті Вступ 2025: відомі основні дати та правила вступної кампанії.
Скільки років вчитися на педіатра
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
Після 11 класу на магістра у ЗВО |
5 років 10 місяців / 6 курсів |
Після коледжу на магістра у ЗВО |
4 роки 10 місяців / 5 курсів |
Інтернатура |
1–3 роки (залежно від спеціалізації) |
Що треба складати для вступу на педіатра
Для вступу на педіатра у 2025 році потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. На НМТ 2025 на вас чекають тести з трьох обов’язкових предметів: української мови, математики, історії України, а також з предмета, який ви оберете самостійно.
Цього року вступники мають відповідально поставитися до вибору четвертого предмета на НМТ, адже при розрахунку конкурсного бала буде враховано, наскільки цей предмет є профільним до майбутньої спеціальності. Докладно про це читайте в матеріалі про конкурсний бал 2025.
Для спеціальності «Педіатрія» серед вибіркових предметів профільними є біологія та фізика — їх коефіцієнт дорівнює 0,5. Також вступникам можна обирати хімію, ваговий коефіцієнт якої для цієї спеціальності — 0,45. Розібратися, як рахувати конкурсний бал вам допоможе стаття Вагові коефіцієнти та конкурсний бал 2025.
За допомогою таблиці вагових коефіцієнтів ви можете дізнатися, як різні предмети впливають на конкурсний бал для конкретних спеціальностей.
Скласти аргументований мотиваційний лист вам допоможуть поради інструкції Мотиваційний лист при вступі: структура, зразок і рекомендації, як написати.
Скільки коштує навчання на спеціальності I3 «Педіатрія»
Ціни на навчання університети встановлюють самостійно. У середньому за рік навчання на спеціальності I3 «Педіатрія» доведеться заплатити від 40 000 до 45 000 гривень.
- Найдорожчі освітні програми у Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького — 57 000 гривень / рік.
- Найдешевші освітні програми у Запорізькому державному медико-фармацевтичному університеті — 27 380 гривень / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності 228 «Педіатрія» можуть претендувати на грант у розмірі 19 500 гривень, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант у 32 500 гривень, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким можна працювати після закінчення педіатрії
Педіатрія відкриває широкі можливості для працевлаштування як у державних, так і в приватних медичних закладах, зокрема на таких посадах:
- педіатр;
- сімейний лікар;
- неонатолог;
- медичний представник;
- науковий співробітник тощо.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Залишайтеся в курсі важливих новин вступної кампанії, підписавшись на телеграм-каналі для абітурієнтів — тут лише перевірена інформація.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.