Медична психологія: усе про спеціальність I4 (225)
З психологічними травмами внаслідок війни зіштовхується чимало українців. За прогнозами Міністерства охорони здоров’я ще на початку повномасштабного вторгнення — близько 15 млн українців потребуватимуть психологічної підтримки, з них 3–4 млн — медикаментозного лікування. Тож попит на медичних психологів зберігатиметься високий. Розказуємо, де вчитися на медичного психолога, з яким балом можна вступити, як готуватися до вступу, ким можна працювати після навчання.
Загально про спеціальність I4 «Медична психологія»
Спеціальність I4 «Медична психологія» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань I «Охорона здоров’я та соціальне забезпечення». У попередній класифікації вона мала код 225.
В університетах за спеціальністю I4 «Медична психологія» готують фахівців, які розуміються на роботі людської психіки, діагностують та лікують психічні захворювання. Цю спеціальність відрізняє від загальної психології те, що її випускники можуть призначати пацієнтам лікарські препарати.
У спеціальності I4 «Медична психологія» є 2 ключові особливості:
1) неподільна магістратура. На медичну психологію вступ відбувається одразу на рівень магістра, тобто окремого бакалаврату немає. Це означає, що на медичного психолога потрібно вчитися мінімум 5 років 10 місяців, або ж 6 курсів. Після випуску з університету можна працювати клінічним психологом або продовжити навчання в інтернатурі, яка за цією спеціалізацією триває 1 рік. Інтернатура дозволяє отримати кваліфікацію лікаря-психолога;
2) тільки денна форма навчання. Заочно вивчитися за спеціальністю «Медична психологія» не можна.
Студенти медичних спеціальностей окрім стандартних іспитів та заліків ще складають фахові іспити — КРОКи, які показують, як вони засвоїли предмети, чи готові далі опановувати програму, а в підсумку — вийти на ринок праці.
У 2024 році на підготовку магістрів за спеціальністю 225 «Медична психологія» держава виділила 170 бюджетних місць.
Ця спеціальність підійде тим, хто хоче вивчати психологію на рівні медицини, щоб допомагати людям долати психічні розлади.
Що вчать на медичній психології
Студенти спеціальності «Медична психологія» отримують знання з психіатрії, психології, неврології та терапії, вчаться проводити психодіагностику, консультувати пацієнтів, розробляти програми психологічної підтримки та лікувати психічні й психосоматичні розлади. Крім цього, майбутні медичні психологи вивчають методи діагностики та лікування загальних захворювань.
Приготуйтеся, що у вашому навчальному плані будуть такі фахові дисципліни: психологія стресу та травми, нейропсихологія, психокорекція та психотерапія, психосоматична медицина, патопсихологія, психіатрія та наркологія, основи психоаналізу, реабілітаційна психологія, психофармакологія тощо.
Докладніше про зміст магістерських програм та набір компетенцій випускників ви можете дізнатись у стандарті вищої освіти для спеціальності 225 «Медична психологія».
Де можна навчатися на медичного психолога
Освіта — важливий крок до успішної кар’єри, тому вибір університету варто робити обдумано. Скористайтеся корисними порадами, щоб врахувати всі важливі аспекти та знайти заклад, який підходить саме вам. Досвід вступників попередньої вступної кампанії також може стати для вас орієнтиром.
5 найпопулярніших університетів, куди вступники подали найбільше заяв на медичну психологію у 2024 році:
- Національний медичний університет імені О. О. Богомольця.
- Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова.
- Буковинський державний медичний університет.
- Полтавський державний медичний університет.
- Національний університет охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика.
Подивіться також інші ЗВО, де можна вчитися за спеціальністю «Медична психологія».
Який прохідний бал на медичну психологію
Щоб претендувати як на бюджет, так і на контракт, у 2025 році потрібно мати щонайменше 150 конкурсних балів. Прохідний бал на бюджет змінюється щороку, оскільки залежить від обсягу державного замовлення та результатів вступників. Наприклад, у 2024 році найнижчий бал для вступу на бюджет за спеціальністю «Медична психологія» становив 144,28 — саме з таким балом зараховували до Національного університету охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика. Але торік до конкурсного бала на цю спеціальність були інші вимоги — можна було претендувати на бюджет з конкурсним балом 130+.
Розуміння середніх конкурсних балів минулорічних вступників допоможе оцінити ваші шанси на вступ до різних університетів. Заклади з високими балами зазвичай вимагають більш серйозної підготовки.
- Найвищий середній конкурсний бал у Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна — 151,2.
- Найнижчий середній конкурсний бал у Національному університеті охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика — 144,3.
Майте на увазі, що між конкурсним балом та балом НМТ існує суттєва різниця.
Як та коли вступати на спеціальність «Медична психологія»
Після 11 класу ви можете вступити до університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ на бакалаврські програми почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника 1 липня 2025 року. Докладніше — у статті Вступ 2025: відомі основні дати та правила вступної кампанії.
Скільки вчитися на медичного психолога
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
Після 11 класу на магістра у ЗВО |
5 років 10 місяців / 6 курсів |
Після коледжу на магістра у ЗВО |
4 роки 10 місяців / 5 курсів |
Інтернатура |
1 рік |
Що треба складати для вступу на медичного психолога
Для вступу на спеціальність «Медична психологія» необхідно мати результати НМТ та написати мотиваційний лист. Якщо у вас немає результатів НМТ 2022–2024 років, але плануєте вступати у 2025 році, вам потрібно навесні зареєструватися та скласти тестування у 2025 році. Тести будуть з української мови, математики, історії України та одного предмета на ваш вибір.
Особливу увагу приділіть підготовці з математики — ця оцінка множитиметься на коефіцієнт 0,4 при обчисленні вашого конкурсного бала. Четвертим предметом найкраще вибрати біологію чи фізику, оскільки ці предмети є профільними і мають найбільші вагові коефіцієнти для спеціальності «Медична психологія» — 0,5.
Ви можете дізнатися, як різні предмети впливають на конкурсний бал для конкретних спеціальностей, за допомогою таблиці вагових коефіцієнтів.
Корисні поради щодо підготовки до НМТ з кожного предмета ви знайдете у розділі з безоплатними освітніми ресурсами, які ми підібрали для вас.
Скільки коштує вчитися на медичного психолога
Університети самостійно встановлюють вартість навчання на контракті. У середньому за рік навчання на медичній психології вам доведеться заплатити 35 000–40 000 гривень.
- Найдорожчі освітні програми у Дніпровському державному медичному університеті — 69 500 гривень / рік.
- Найдешевші освітні програми у Львівському медичному університеті — 33 800 гривень / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності 225 «Медична психологія» можуть претендувати на грант у розмірі 19 500 гривень, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант у 32 500 гривень, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким можна працювати після закінчення медичної психології
Медичні психологи можуть працювати як в державних, так і приватних медичних та реабілітаційних установах на таких посадах:
- лікар-психолог;
- клінічний психолог;
- психотерапевт;
- психолог;
- психодіагност;
- гештальт-терапевт;
- нарколог;
- фахівець із сенсорної інтеграції тощо.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
За новинами вступної кампанії стежте в телеграм-каналі для абітурієнтів. Ми публікуємо лише перевірену інформацію.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.