Медсестринство: все про спеціальність I5 (223)
Спеціальність «Медсестринство» — одна з найзатребуваніших на ринку праці як в Україні, так і за кордоном. Тому проблем з працевлаштуванням у медсестер практично немає. При цьому, до цих фахівців набагато менше вимог, ніж до лікарів. Що потрібно для вступу на медсестру, які дисципліни вивчають майбутні медсестри та медбрати, де можуть працювати — у нашому матеріалі.
Загально про спеціальність I5 «Медсестринство»
Спеціальність I5 «Медсестринство» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань I «Охорона здоров’я та соціальне забезпечення». У попередній класифікації вона мала код 223.
За цією спеціальністю готують фахівців, які надають медичну допомогу, здійснюють догляд за пацієнтами, допомагають лікарям проводити діагностичні та лікувальні процедури, а також займаються профілактикою захворювань.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 223 «Медсестринство» держава виділила 45 бюджетних місць.
Ця спеціальність підійде тим, кому цікаво вивчати біологію, хімію та фізику та хто хоче пов’язати свою професію зі сферою охорони здоров’я.
Хоча коледж дозволяє швидше почати роботу за цією спеціальністю, бакалаврська освіта дає доступ до вищих посад, як-от заступник головного лікаря з медсестринської справи або головний фахівець в обласних та міських управліннях охорони здоров’я. Крім цього, спеціальність I5 «Медсестринство» також відкриває доступ до багатьох професій у б’юті-сфері, як-от косметологія, естетична медицина, масаж та догляд за тілом. Попит на ці професії завжди високий, а заробіток у цій галузі часто вищий, ніж у державних клініках.
Що вивчають медсестри на бакалавраті
У закладі освіти майбутні медсестри та медбрати досліджують будову і функції людського організму, класифікації хвороб та особливості їх лікування. Студенти також вивчають основи медичної етики, психології та організації роботи в лікарнях, а отримані знання закріплюють під час клінічної практики у медичних закладах.
В університеті вас вчитимуть надавати першу медичну допомогу, виконувати медичні маніпуляції, щеплення, перев’язки, ін’єкції, проводити забір аналізів, працювати з різним медичним обладнанням тощо.
Приготуйтеся, що у вашому навчальному плані будуть такі профільні дисципліни: медична біологія, медична хімія, невідкладні стани, фармакологія та медична рецептура, мікробіологія, анестезіологія та реаніматологія, медична та соціальна реабілітація, дієтологія, лікувальне харчування, лабораторні основи та інтерпретація результатів дослідження, епідеміологія, медсестринство в різних напрямах медицини: хірургії, педіатрії, акушерстві, дерматології тощо. Крім цього, вас ознайомлять з вимогами щодо ведення необхідної медичної документації.
Більше інформації про зміст бакалаврських програм та набір компетенцій випускників ви знайдете у стандарті вищої освіти для спеціальності 223 «Медсестринство».
Де можна вчитися на медсестру чи медбрата
Освіта є основою для старту успішної кар’єри. Тому варто зважливо підходити до вибору освітнього закладу. Скористайтеся порадами щодо вибору університету, щоб врахувати всі ключові аспекти та знайти найкращий заклад для себе. Крім цього, може допомогти з вибором ЗВО досвід вступників попереднього року.
10 найпопулярніших університетів, куди вступники подали найбільше заяв на медсестринство у 2024 році:
- Івано-Франківський національний медичний університет.
- Комунальний заклад вищої освіти Львівської обласної ради «Львівська медична академія імені Андрея Крупинського».
- Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України.
- Черкаська медична академія.
- Житомирський медичний інститут.
- Буковинський державний медичний університет.
- Рівненська медична академія.
- Полтавський державний медичний університет.
- Ужгородський національний університет.
- Міжнародний гуманітарний університет.
Також візьміть до уваги рейтинг найкращих медичних університетів України — у деяких з них є освітні програми за спеціальністю «Медсестринство».
Усі заклади, де вивчають медсестринство, ми зібрали для вас у розділах Коледжі та ЗВО.
Який прохідний бал на медсестринство
Для участі в конкурсі на бюджет вам потрібно набрати мінімум 130 конкурсних балів. Прохідний бал для кожної спеціальності змінюється щороку, оскільки залежить від обсягу державного замовлення та результатів абітурієнтів. Наприклад, у 2024 році найнижчий бал, з яким зараховували вступника на бюджет на цю спеціальність, був 148.01 — саме з таким результатом зараховували до Сумського державного університету. Вимоги на більшість інших медичних спеціальностей дещо вищі — потрібно мати конкурсний бал від 150 як для вступу на бюджет, так і на контракт.
Прохідні бали на контракт університети визначають самостійно, але вони не менше 100. Аналіз середніх конкурсних балів вступників минулого року допоможе зрозуміти ваші шанси на вступ до різних ЗВО. Вступ у заклади з високими середніми конкурсними балами зазвичай потребує ретельнішої підготовки.
- Найвищий середній конкурсний бал у Сумському державному університеті — 150.
- Найнижчий середній конкурсний бал в Ужгородському національному університеті — 134.
Врахуйте, що між конкурсним балом та балом НМТ існує суттєва різниця.
Як та коли вступати на спеціальність «Медсестринство»
Після 9 класу ви можете вступити до коледжу на основі співбесіди та мотиваційного листа. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступників влітку 2025 року. Докладніше — у матеріалі Вступ до коледжу 2025: основні правила та дати вступної кампанії.
Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ на бакалаврські програми почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника 1 липня 2025 року. Докладніше — у статті Вступ 2025: відомі основні дати та правила вступної кампанії.
Скільки років вчитись на медсестру
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
Після 9 класу в коледжі |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після 11 класу в коледжі |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
1 рік або 1 рік 10 місяців / 1–2 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 10 місяців / 2 курси |
Що потрібно для вступу на медсестру чи медбрата
Для вступу на медсестринство в університет необхідно мати результати НМТ та написати мотиваційний лист. Якщо ви не проходили НМТ у 2022–2024 роках, але плануєте вступ у 2025 році, вам потрібно буде зареєструватися та скласти тестування у 2025 році. Тести будуть з української мови, математики, історії України, а також одного предмета на ваш вибір.
Особливу увагу серед обов’язкових предметів приділіть підготовці з математики, а четвертою краще обрати біологію або фізику, адже саме ці предмети є профільними та мають найвищі вагові коефіцієнти для спеціальності «Медсестринство» при розрахунку конкурсного бала.
Дізнатися, як різні предмети впливають на конкурсний бал для певних спеціальностей, ви можете за допомогою таблиці вагових коефіцієнтів.
Дієві поради щодо підготовки до НМТ з кожного предмета ми зібрали для вас у розділі з освітніми ресурсами.
Скільки коштує вчитися на медсестру
Вартість навчання на контракті університети встановлюють самостійно. Середня ціна річного навчання на бакалавраті на медсестринство становить 25 000–30 000 гривень.
- Найдорожчі освітні програми у Черкаській медичній академії — 38 856 гривень / рік.
- Найдешевші освітні програми у Міжнародному класичному університеті імені Пилипа Орлика — 20 000 гривень / рік.
Середня вартість навчання в коледжах на медсестринство — 15 000–25 000 гривень / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності 223 «Медсестринство» можуть претендувати на грант у розмірі 19 500 гривень, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант у 32 500 гривень, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Врахуйте, що випускники медичних спеціальностей обов’язково мають ставати на військовий облік.
Ким можна працювати з освітою медсестри
З дипломом медсестри можна працювати не тільки в поліклініках та лікарнях, але й у санаторіях та профілакторіях, реабілітаційних центрах, освітніх закладах, приватних лабораторіях, дитячих таборах, на базах відпочинку, а також на різних підприємствах. Професії, які можна обіймати з дипломом медсестри:
- медична сестра;
- старша медсестра;
- фельдшер;
- дієтсестра;
- медичний асистент;
- акушер;
- консультант з правильного харчування;
- косметолог-естетист;
- масажист тощо.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
У телеграм-каналі для абітурієнтів зручно стежити за важливими новинами вступної кампанії.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.