Архітектура та містобудування: все про спеціальність G17 (191)
Архітектор — професія, яка вимагає творчості та технічних навичок. Ці фахівці доволі затребувані на ринку праці, а з огляду на майбутню післявоєнну відбудову цей попит тільки зростатиме, адже потрібно буде відновлювати зруйновані території та створювати нові інфраструктурні об’єкти. Якщо вас цікавить спеціальність «Архітектура та містобудування», дізнайтеся, що потрібно для вступу на архітектора, який прохідний бал, що вивчають майбутні архітектори та ким можуть працювати після випуску з університету.
Загально про спеціальність «Архітектура та містобудування»
Спеціальність «Архітектура та містобудування» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань G «Інженерія, виробництво та будівництво». Раніше вона мала код 191.
За цією спеціальністю готують фахівців, здатних проєктувати будівлі та споруди різного стилю та призначення, а також планувати розвиток міст з урахуванням новітніх вимог і технологій.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 191 «Архітектура та містобудування» держава виділила 730 бюджетних місць.
Цю спеціальність буде цікаво вивчати тим, хто має креативне мислення та аналітичні здібності та бажає працювати, застосовуючи технічні навички й художнє бачення.
Що вивчають студенти спеціальності G17 (191) «Архітектура та містобудування»
Під час навчання в університеті вас вчитимуть розробляти проєкти та ескізи будівель, споруд і міських середовищ. Ви будете вивчати проєктування об’єктів благоустрою, садово-паркову та ландшафтну архітектуру, виготовляти робочі креслення, розумітися на всіх етапах реалізації екстер’єрних та інтер’єрних робіт. Крім того, навчитеся працювати з різною документацією для нового будівництва, реконструкції та реставрації.
Приготуйтеся, що у вашому навчальному плані будуть такі профільні дисципліни: нарисна геометрія, основи матеріалознавства, архітектурна та комп’ютерна графіка, будівельна фізика, основи геодезії, будівельні матеріали та технології, теорія архітектури. Вас навчать працювати в комп’ютерних програмах для архітекторів AutoCAD та Revit.
Зміст бакалаврських програм та набір компетенцій випускників докладно описані у стандарті вищої освіти для спеціальності 191 «Архітектура та містобудування».
Де в Україні вчитися на архітектора
Вибір освітнього закладу може значно вплинути на вашу кар'єру, тому важливо підходити до нього серйозно. Ознайомтеся з порадами щодо вибору університету, щоб зважати на всі важливі аспекти та знайти оптимальний варіант для себе. Досвід абітурієнтів минулого року також може стати корисним орієнтиром.
10 найпопулярніших закладів вищої освіти, куди вступники подали найбільше заяв на архітектуру у 2024 році:
- Київський національний університет будівництва і архітектури
- Національний університет «Львівська політехніка»
- Одеська державна академія будівництва та архітектури
- Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича
- Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури
- Національний авіаційний університет
- Український державний університет науки і технологій
- Харківський національний університет міського господарства імені О.М. Бекетова
- Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»
- Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу.
У розділах Коледжі та ЗВО ви зможете підібрати для себе заклад, де вивчають архітектуру та містобудування.
Який прохідний бал на архітектора
Для участі в конкурсі на бюджет вам потрібно набрати мінімум 130 конкурсних балів. Прохідний бал для кожної спеціальності змінюється щороку, оскільки залежить від обсягу державного замовлення та результатів абітурієнтів. Наприклад, у 2024 році найнижчий бал, з яким зараховували вступника на бюджет на цю спеціальність, був 139,2 — саме з таким результатом зараховували до Харківського національного університету міського господарства імені О. М. Бекетова.
Університети самостійно визначають прохідні бали для контрактної форми навчання, але вони повинні бути не менше 100. Рекомендуємо звернути увагу на середні конкурсні бали минулого року, щоб зрозуміти рівень, з яким абітурієнти вступали до різних університетів. Це допоможе оцінити ваші шанси на вступ до обраного закладу. Високий середній конкурсний бал свідчить про те, що вступ до такого закладу може потребувати серйознішої підготовки.
- Найвищий середній конкурсний бал у Запорізькому національному університеті — 188,3.
- Найнижчий середній конкурсний бал в Університеті Короля Данила — 141,5.
Зверніть увагу, що між конкурсним балом та балом НМТ є різниця та дізнайтеся більше про вагові коефіцієнти та конкурсний бал.
Як та коли вступати на спеціальність «Архітектура та містобудування»
Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ, творчого конкурсу та мотиваційний лист. Вступ на бакалаврські програми почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника 1 липня 2025 року. Докладніше — у статті Вступ 2025: відомі основні дати та правила вступної кампанії.
Згідно з новим переліком галузей та спеціальностей, після 9 класу вступ до закладів фахової передвищої освіти, тобто в коледжі, на цю спеціальність неможливий.
Скільки навчатися на архітектора
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
Після 11 класу в коледжі |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 4 місяці / 1,5 курси |
Що потрібно, щоб вступити на архітектора
Для вступу на архітектуру необхідно мати результати НМТ, скласти творчий конкурс та написати мотиваційний лист. Якщо ви не складали НМТ у попередні роки (2022–2024), за якими також можливий вступ 2025, тоді вам потрібно зареєструватися та скласти тестування навесні 2025 року. На вас чекають тести з української мови, математики, історії України, а також одного предмета, який ви оберете самостійно.
Особливу увагу при підготовці приділіть творчому конкурсу, адже його оцінка матиме високий вплив на ваш конкурсний бал. На творчому конкурсі вам потрібно буде продемонструвати навички в одному чи кількох напрямах: зображення реальних об’єктів на папері (рисунок), відтворення об’єктів за уявою (композиція) та виконання креслень за встановленими правилами (графіка).
Зорієнтуватися, як різні предмети впливають на конкурсний бал для певних спеціальностей, ви можете за допомогою таблиці вагових коефіцієнтів.
Дієві поради щодо підготовки ми зібрали для вас у матеріалі НМТ 2025: як підготуватися до математики та правильно обрати предмет на вибір.
Скільки коштує навчання на архітектора
Вартість навчання на контракті університети встановлюють самостійно. Середня ціна річного навчання на бакалавраті на архітектора становить 25 000–35 000 гривень.
- Найдорожчі освітні програми у Харківській школі архітектури — 90 000 гривень / рік.
- Найдешевші освітні програми у Херсонському державному аграрно-економічному університеті — 21 000 гривень / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності 191 «Архітектура та містобудування» можуть претендувати на грант у розмірі 22 500 гривень, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант у 37 500 гривень, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким можна працювати з дипломом архітектора
Випускники спеціальності «Архітектура та містобудування» для працевлаштування можуть розглянути такі професії:
- архітектор;
- архітектор-концептолог;
- архітектор-містобудівник;
- генпланіст;
- кресляр;
- проєктувальник;
- дизайнер середовища;
- візуалізатор;
- ландшафтний дизайнер тощо.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
У телеграм-каналі для абітурієнтів зручно стежити за важливими новинами вступної кампанії.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.