Як вчителі можуть використовувати штучний інтелект
Штучний інтелект для вчителів — це інструмент, який допомагає створювати цікаві уроки та адаптувати матеріал до потреб учнів. Ось кілька ідей, як вчителю використовувати ШІ у щоденній роботі.
Якщо ви тільки починаєте знайомство з нейромережею, радимо пройти короткий безоплатний курс по роботі зі штучним інтелектом від Мінцифри, а також Штучний Інтелект в освіті.
Створення планів-конспектів
Штучний інтелект для вчителів може розробити базовий план уроку за заданою темою. Ви вказуєте тему, рівень складності та бажаний формат, тобто з яких обов’язкових пунктів має бути ваш план-конспект, а система генерує текст. Ви також можете довірити ШІ добрати епіграфи, тестові чи творчі завдання, письмові вправи та індивідуальні картки різних рівнів складності, тобто зробити повноцінний конспект, за яким можна провести урок. Якщо маєте власні вправи чи доробки із заданої теми, то можете додати їх до запиту, щоб штучний інтелект органічно додав їх.
Приклад запиту до ШІ: «Створи конспект уроку для 7 класу з теми «Будова клітини» для учнів із середнім рівнем знань, пропиши 2 інтерактивні завдання для групової роботи, тестові питання для етапу закріплення».
Головне — чітко формулюйте промт, тобто ставте задачу, прописуйте якомога більше деталей та пояснення, для кого цей урок, які попередні знання з теми учні вже мають тощо, а після — перевіряйте запропоновані нейромережею матеріали.
Скласти план-конспект уроку вчителям допоможуть ШІ ChatGPT та Gemini.
Генерація зображень та відео
Візуальні матеріали завжди оживляють урок і допомагають на етапі мотивації дітей або під час творчих завдань. Штучний інтелект допоможе вчителям створити асоціативні картки, тобто «закодувати» в картинках тему / мету уроку, щоб учні відгадали, добрати картинки до різних цитат чи висловлювань відомих постатей. Ви можете створювати ілюстрації для аналізу літературного твору, зображення героїв, відтворювати місця символічних сцен.
За допомогою картинок можна вчити розуміти різні емоції, розпізнавати почуття. Або, наприклад, генерувати вигаданих тварин / істот, щоб розібрати на уроках біології теми генетики чи будови скелета тощо. А на уроках історії оживляти історичні пам’ятки чи події, використовувати ілюстрації для хронологічних завдань, генерувати «картинки на уважність», тобто з якимось зайвим елементом, нехарактерним для цієї епохи тощо.
Також штучний інтелект для вчителів стане у пригоді для створення навчальних мультфільмів з улюбленими героями або з поясненнями матеріалу у форматі теленовин.
Приклад промпту: для уроку історії згенеруйте «віртуальний музей» з 6 картин, де учні уявляють, що подорожують різними епохами, а кожна картина — це ключ до розгадки, яка це епоха.
Для генерації зображень та відео підходять Midjourney, Leonardo.Ai, Fliki, Lexica, Synthesia.
Спрощення навчального матеріалу
ШІ для вчителів стане у пригоді, коли потрібно адаптувати складні теми, пояснюючи їх простими словами. Дітям легше зрозуміти складний матеріал, якщо проводити аналогії. Тому ви можете запитати у ШІ, через які порівняння можна пояснити певну тему дітям певного класу. Наприклад, систему кровообігу учням 5 класу ШІ пропонує пояснити так: уявіть, що це метрополітен: кровоносні судини — це тунелі, кров — потяги, які перевозять кисень та поживні речовини. А на запит про пояснення теми інерції у фізиці наводить приклад із машиною: коли автомобіль різко гальмує, пасажири продовжують рухатися вперед, тому що зберігають швидкість, з якою рухалися раніше.
Ваш запит може звучати так: запропонуй аналогію для пояснення електричного струму учням 7 класу, використовуючи повсякденні приклади.
Для таких задач можна використовувати Micrisoft Copilot, ChatGPT та Gemini.
Розроблення цікавого навчального контенту
ШІ для вчителів стане помічником, коли потрібно створити так звані тексти «нової природи» — меми та комікси. Наприклад, ви можете поставити задачу нейромережі створити комікс, де герої розв’язують математичні задачі чи дискутують на екологічну тему. Або згенерувати мем для психологічного розвантаження чи для підсумку уроку.
На запит до ШІ: «Згенеруй мем про фотосинтез для учнів 9 класу», він може вам запропонувати малюнок із рослиною, яка каже: «Я їм сонце й випускаю кисень — ідеальна дієта!». ШІ може також створювати тематичні казки, писати цікаві історії, пов’язані з темою урока.
Тут у пригоді вам стануть Bedtimestory AI, Supermeme.ai, AI Comic Factory.
Створення презентацій
Штучний інтелект для вчителів незамінний, коли потрібно швидко створити яскраві та зрозумілі презентації для уроків і позакласних заходів. Інструменти, як Canva чи Gamma, за кілька хвилин підготують вам якісні слайди, доповнять їх графіками, анімаціями, фотографіями тощо.
Промпт штучному інтелекту вчитель може прописати подібним чином: розроби презентацію до батьківських зборів на тему «Психологічна підтримка підлітків». Додай факти з наукових досліджень, інфографіку, наведи пояснення, як розшифрувати психологічний тест «ДВОР», наведи практичні поради для батьків.
Виховна робота
Штучний інтелект виручить вчителів, коли потрібно розробити сценарій до свята, тематичного чи спортивного заходу, добрати інтерактивні вправи тощо. Ваш крок — поставити нейромережі якомога чітке технічне завдання, прописавши тривалість, формат та місце проведення заходу, кількість та вік учасників, тобто максимально ввести в контекст. Також ШІ для вчителів стане у пригоді, коли потрібно створити музику за обраним жанром.
Приклад запиту до ШІ: розроби програму для квесту «Таємниці космосу» для учнів 7–8 класів. Передбач 5 станцій із завданнями, тривалість — 1,5 години».
Для цього використовуйте ChatGPT та Gemini, а для створення музики скористайтеся Mubert.
Використовуйте ШІ, щоб пришвидшити підготовку до уроків та зробити їх захопливими для учнівства, та пам’ятайте, що це лише інструмент, який потребує вашого контролю, педагогічного досвіду та творчого підходу.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.