Вступ до аспірантури 2025 стає складнішим
У 2025 році вступ до аспірантури на денну форму навчання можливий лише на бюджет. На потенційних аспірантів чекає новий обов’язковий іспит — єдине фахове вступне випробування з філософії науки.
Що треба для вступу в аспірантуру 2025
Попередньо умови вступу до аспірантури 2025 Міністерство освіти і науки визначило в проєкті Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2025 році. Цей документ ще проходить громадське обговорення, та ключові правила вступу до аспірантури 2025 вже відомі.
2 відбіркові іспити для вступу до аспірантури 2025
Щоб вступити до аспірантури у 2025 році, потрібно скласти два загальнодержавні іспити, які слугуватимуть допуском до іспитів у закладі вищої освіти:
1. Єдиний вступний іспит, або ЄВІ — має два блоки:
- тест загальної навчальної компетентності, або ТЗНК;
- тест з іноземної мови (англійської, німецької, французької, іспанської на вибір вступника).
Це випробування проводить Український центр оцінювання якості освіти. Для допуску до іспитів в університеті потрібно набрати не менше 150 балів з кожного блоку ЄВІ.
2. Єдине фахове вступне випробування з філософії науки, або ЄФВВ з філософії науки — це новий іспит, який оцінюватиме розуміння ключових філософських підходів до науки, методології досліджень тощо.
Якщо ви складали ЄВІ у 2023 або 2024 роках і отримали щонайменше 150 балів за кожен компонент, ці результати дійсні для вступу у 2025 році. Але якщо, наприклад, торік на ЄВІ ви набрали за ТЗНК 150 балів, а за тест з іноземної мови — 140 балів, то у 2025 році із цими результатами до аспірантури вступати не зможете. У такому випадку вам потрібно реєструватися та складати ЄВІ 2025.
Внутрішні вступні випробування у закладах
Якщо ви успішно склали ЄВІ та ЄФВВ з філософії науки, на вас чекає наступний етап — іспити в закладі освіти / науковій установі. Умови та формат цих випробувань кожен заклад прописує самостійно, тому вам варто орієнтуватися на правила вступу обраного вишу. Як правило, майбутні аспіранти складають вступний іспит зі спеціальності та/або презентують власні дослідницькі пропозиції чи досягнення.
Якщо ваша майбутня спеціальність в аспірантурі відрізняється від тієї, яку ви вивчали в магістратурі, вам потрібно буде скласти додаткові іспити.
Отже, нові правила вступу МОН спрямовує на те, щоб відбір до аспірантури був чесним і перевагу отримували ті, хто дійсно хоче займатися наукою.
Дізнайтеся, які наслідки для освіти та науки принесла корупція та непрозорість вступу, з нашого дослідження Дискримінація жінок та надприбутки вишів: що відбувається з аспірантурою.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.