Агрономія: усе про спеціальність H1 (201)
Спеціальність «Агрономія» держава визначає як одну з важливих для розвитку економіки, тому на фахівців цієї сфери завжди зберігається попит. Якщо ви прагнете пов’язати свій професійний шлях із вирощуванням рослин, дізнайтесь, де можна вчитися на агронома, що вчать на агрономії, який прохідний бал на агронома, ким можна працювати з дипломом агронома.
Загально про спеціальність 201 «Агрономія»
Спеціальність «Агрономія» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань H «Сільське, лісове, рибне господарство та ветеринарна медицина». Раніше вона мала код 201.
За цією спеціальністю університети готують спеціалістів, які розбираються у видах ґрунтів, етапах і особливостях росту рослин, роботі сільськогосподарської техніки.
Спеціальність «Агрономія» держава виділяє як пріоритетну для свого розвитку, а тому при вступі на неї абітурієнти мають особливу підтримку — підвищення конкурсних балів та вищі шанси на вступ.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 201 «Агрономія» держава виділила 1 730 бюджетних місць.
Ця спеціальність підійде тим, хто цікавиться хімією, екологією та біологією, та хоче побудувати кар’єру в агросекторі.
Що вивчають студенти спеціальності 201 «Агрономія»
Студенти спеціальності 201 «Агрономія» вивчають властивості ґрунтів, процеси росту й розвитку рослин, способи підвищення врожайності та захисту культур. Приготуйтесь, що у вашому навчальному плані будуть такі дисципліни: агрохімія, ґрунтознавство, картографія ґрунтів, екологія, біотехнологія, генетика, селекція, меліорація земель, захист сільськогосподарських культур, землеробство, агрофармакологія, кормовиробництво, насінництво, овочівництво тощо. Вас вчитимуть сучасних технологій у сільському господарстві, роботі зі спеціальною технікою та методів управління в агросфері. Крім цього, ви опануєте сучасні комп’ютерні програми та роботу на лабораторному обладнанні, які використовуються в сільському господарстві.
Практику студенти проходять на сільськогосподарських підприємствах, фермерських господарствах, агрохолдингах, службах захисту та карантину рослин, підприємствах з виробництва засобів захисту рослин. Крім цього, студенти можуть брати участь у міжнародних програмах обміну.
Докладно компетенції та опис змісту підготовки бакалаврів прописані у стандарті вищої освіти за спеціальністю 201 «Агрономія».
Де вчитися на агронома
Вибір закладу освіти — це важливий крок, що може суттєво вплинути на ваше професійне майбутнє. Ознайомтеся з рекомендаціями щодо вибору університету, щоб врахувати всі важливі моменти та підібрати для себе найкраще місце для навчання. Корисним орієнтиром може стати й вибір вступників, які торік подавали заяви на агрономію.
Ось 10 найпопулярніших закладів вищої освіти, куди вступники подали найбільше заяв на агрономію у 2024 році:
- Національний університет біоресурсів і природокористування України.
- Вінницький національний аграрний університет.
- Полтавський державний аграрний університет.
- Львівський національний університет природокористування.
- Дніпровський державний аграрно-економічний університет.
- Уманський національний університет садівництва.
- Білоцерківський національний аграрний університет.
- Миколаївський національний аграрний університет.
- Сумський національний аграрний університет.
- Поліський національний університет.
Щоб підібрати для себе заклад, куди можна вступити на агронома, скористайтесь розділами Коледжі та ЗВО.
Який прохідний бал на агронома
Щоб отримати допуск до конкурсу на бюджет, ваш конкурсний бал має бути 130+. Прохідні бали на бюджет змінюються щороку для кожної спеціальності, оскільки залежать від кількості місць державного замовлення та результатів вступників. Наприклад, у 2024 році найнижчий бал на агрономію, з яким зараховували вступника на бюджет, був 136,13 — саме з таким результатом зараховували до Центральноукраїнського національного технічного університету.
Дізнайтеся більше деталей про вступ на бюджет у 2025 році.
На контракт кожен університет встановлює прохідний бал самостійно, але він має бути не меншим за 100. Щоб оцінити свої шанси на вступ, радимо ознайомитися із середніми конкурсними балами минулого року. Це дасть змогу зрозуміти, з якими результатами абітурієнти вступали до різних закладів. Високий середній бал свідчить про необхідність серйозної підготовки.
- Найвищий середній конкурсний бал на агрономію у ВП НУБІП України «Ніжинський агротехнічний інститут» — 155,7.
- Найнижчий середній конкурсний бал на агрономію у Житомирському агротехнічному фаховому коледжі, який здійснює підготовку бакалаврів, — 134,7.
Дізнатися, як рахувати конкурсний бал при вступі, вам допоможуть матеріали Яка різниця між балом НМТ та конкурсним балом та Вагові коефіцієнти та конкурсний бал.
Як та коли вступати на спеціальність 201 «Агрономія»
Після 9 класу ви можете вступити до коледжу на основі співбесіди та мотиваційного листа. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступників влітку 2025 року.
Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ на бакалаврські програми почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року.
Скільки навчатися на агронома
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
Після 9 класу в коледжі |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після 11 класу в коледжі |
2 роки 10 місяців / 2 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 4 місяці / 1,5 курси |
Що потрібно, щоб вступити на агронома
Для вступу на агронома у 2025 році потрібні результати НМТ. Якщо у вас немає результатів НМТ попередніх років (2022–2024), вам потрібно готуватися до НМТ 2025, яке перевірятиме знання з трьох обов’язкових предметів — української мови, математики, історії України — та одного предмета на вибір. Серед предметів на вибір можете придивитися до біології та хімії, адже для спеціальності «Агрономія» саме ці дисципліни вважаються профільними, оскільки мають найвищі коефіцієнти. Визначити, як різні предмети впливають на конкурсний бал для обраних спеціальностей, можна за допомогою таблиці вагових коефіцієнтів.
Поради з підготовки до вступних випробувань ми зібрали для вас у матеріалі НМТ 2025: як підготуватися до математики та правильно обрати предмет на вибір.
Скільки коштує навчатися на агронома
Заклади самостійно визначають вартість навчання на контракті. У середньому рік навчання на агронома на бакалавраті коштує від 18 000 до 25 000 гривень.
- Найдорожчі освітні програми в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича — 32 500 гривень / рік.
- Найдешевші освітні програми у Вінницькому національному аграрному університеті — 12 500 гривень / рік.
Дізнатись вартість навчання в інших університетах ви можете, скориставшись фільтрами в пошуковому рядку розділу ЗВО.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Агрономія» можуть претендувати на грант у розмірі 22 500 грн, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант у 37 500 грн, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
У 2025 році на агрономію МОН планує знизити прохідні бали для отримання державних грантів.
Ким можна працювати з дипломом агронома
Кар’єрні можливості для випускників з дипломом агронома можуть бути досить різноманітними — від роботи на агропромислових підприємствах до науково-дослідницької діяльності. Зокрема, можна обрати будь-яку із цих професій:
- агроном;
- агроном з плодівництва;
- агроном з овочівництва;
- агрохімік;
- агроном-садівник;
- полевод;
- ґрунтознавець;
- агроном-дослідник;
- менеджер з продажу мікродобрив тощо.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
За новинами вступної кампанії зручно стежити в телеграм-каналі для абітурієнтів.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.