Туризм і рекреація: все про спеціальність J3 (242)
Спеціальність «Туризм і рекреація» — це шанс побудувати кар’єру в одній з найпопулярніших та найперспективніших у світі галузей. Якщо ви мрієте про роботу у сфері подорожей, організації відпочинку та культурних програм, дізнайтесь, що вивчають студенти спеціальності «Туризм і рекреація», які предмети потрібно складати для вступу, з яким балом можна вступити та які перспективи на вас чекають на ринку праці.
Загально про спеціальність «Туризм і рекреація»
Спеціальність «Туризм і рекреація» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань J «Транспорт та послуги». Раніше цій спеціальності був присвоєний код 242.
Університети за спеціальності «Туризм і рекреація» готують фахівців, які знаються на географії туризму та рекреації, культурі та історичних пам’ятках різних країн, маркетингу туристичних послуг, а також уміють розробляти туристичні маршрути, організовувати та координувати тури.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 242 «Туризм і рекреація» держава виділила 200 бюджетних місць.
Ця спеціальність підійде активним і комунікабельним людям, які хочуть працювати в туристичній сфері та організовувати подорожі.
Що вивчають студенти спеціальності «Туризм і рекреація»
Студенти вивчають, як працює туристична галузь, як організовувати подорожі, добирати та координувати туристичні тури, керувати закладами для відпочинку. Зокрема в університеті на вас чекатимуть такі предмети: географія туризму і туристичне країнознавство, екологія, туроперейтинг, рекреалогія та курортологія, екскурсійний менеджмент, організація готельного-ресторанного господарства, туристичні ресурси України та світу, облік та аудит в туризмі, іноземна мова тощо. Крім цього, вас вчитимуть планувати маршрути, розуміти потреби туристів, спілкуватися з клієнтами та створювати цікаві пропозиції для відпочинку.
Студенти спеціальності «Туризм і рекреація» проходять практику в різноманітних туристичних агенціях, готелях, закладах відпочинку та розважальних центрах. Також практика може передбачати стажування за кордоном або участь у міжнародних програмах обміну.
Зміст бакалаврських програм та набір компетенцій випускників детально описані у стандарті вищої освіти для спеціальності «Туризм і рекреація».
Куди можна вступити на спеціальності «Туризм і рекреація»
Обираючи заклад освіти, ви робите крок, який може суттєво вплинути на ваше професійне майбутнє, тому важливо підійти до цього рішення відповідально. Скористайтеся порадами щодо вибору університету, щоб врахувати всі важливі фактори та знайти місце навчання, яке вам підійде найкраще. Досвід торішніх вступників, які обрали туристичну сферу, також може стати для вас корисним орієнтиром.
Ось 10 найпопулярніших університетів, куди вступники подали найбільше заяв на туризм у 2024 році:
- Державний торговельно-економічний університет
- Львівський національний університет імені Івана Франка.
- Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.
- Національний університет «Львівська політехніка».
- Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
- Ужгородський національний університет.
- Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна.
- Національний лісотехнічний університет України.
- Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана.
У розділах Коледжі та ЗВО ви зможете підібрати для себе заклад, де навчають за фахом туризму і рекреації.
Який прохідний бал на туризм
Щоб отримати допуск до участі в конкурсі на бюджет, ваш конкурсний бал має бути щонайменше 130. Прохідні бали на бюджет щороку для кожної спеціальності різні, адже залежать від обсягу держзамовлення і результатів абітурієнтів. Наприклад, найнижчий бал, з яким зараховували вступника на бюджет, був 182,86 — саме з таким результатом зараховували до Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Для контрактної форми навчання університети самостійно встановлюють прохідні бали, але ці бали мають бути не нижче 100. Рекомендуємо придивитися до середніх конкурсних балів попереднього року, щоб зрозуміти рівень, з яким абітурієнти вступали до різних університетів. Це допоможе оцінити свої шанси на вступ до конкретного університету. Високий середній бал вказує на необхідність ретельнішої підготовки.
- Найвищий середній конкурсний бал на туризм у Таврійському державному агротехнологічному університеті імені Дмитра Моторного — 166,9.
- Найнижчий середній конкурсний бал на туризм у Житомирському економіко-гуманітарному інституті університету «Україна» — 132,3.
Зрозуміти, як рахувати конкурсний бал при вступі, вам допоможуть матеріали Яка різниця між балом НМТ та конкурсним балом та Вагові коефіцієнти та конкурсний бал.
Як та коли вступати на спеціальність J3 (242) «Туризм і рекреація»
Після 9 класу ви можете вступити до коледжу на основі співбесіди та мотиваційного листа. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступників влітку 2025 року.
Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ на бакалаврські програми почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року.
Скільки вчитися на туризм
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
Після 9 класу в коледжі |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після 11 класу в коледжі |
1 рік 10 місяців / 2 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 4 місяці / 1,5 курси |
Що готувати для вступу на спеціальність J3 (242) «Туризм і рекреація»
Абітурієнтам слід готуватися до НМТ 2025, яке відбудеться у форматі «3+1» — вступники складатимуть тести з трьох обов’язкових предметів та одного предмета, який оберуть на власний розсуд. Серед обов’язкових предметів при підготовці особливу увагу приділіть українській мові, а серед предметів на вибір можете придивитися до іноземної мови, адже для спеціальності «Туризм і рекреація» саме ці предмети вважаються профільними, оскільки мають найвищі коефіцієнти. Оцінити вплив предметів на конкурсний бал для різних спеціальностей ви можете за допомогою таблиці вагових коефіцієнтів.
Більше порад з підготовки шукайте в матеріалі НМТ 2025: як підготуватися до математики та правильно обрати предмет на вибір.
Якщо ви складали НМТ в попередні роки (2022–2024), то можете вступати за їх результатами.
Скільки коштує навчання за спеціальністю «Туризм і рекреація»
Університети самостійно встановлюють вартість навчання на контракті, тому ціни можуть відрізнятися. Загалом орієнтовна вартість навчання для спеціальності «Туризм і рекреація» на рік становить від 25 000 до 35 000 гривень.
- Найдорожчі освітні програми у Львівському університеті бізнесу та права — 89 900 гривень / рік.
- Найдешевші освітні програми у Хортицькій національній навчально-реабілітаційній академії — 17 000 гривень / рік.
Переглянути вартість навчання в інших університетах можна, скориставшись фільтрами в пошуковому рядку розділу ЗВО.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Туризм і рекреація» можуть претендувати на грант другого рівня у розмірі 25 000 гривень, якщо отримали з двох предметів НМТ 170+ балів.
Ким можна працювати за спеціальністю «Туризм і рекреація»
Для випускників, які мають диплом з туризму, відкриті зокрема такі посади:
- туризмознавець;
- менеджер / агент з туризму;
- екскурсовод;
- турлідер;
- консультант з питань страхування в туризмі;
- адміністратор комплексом відпочинку;
- гід;
- івент-менеджер тощо.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Усі важливі новини вступу зручно відстежувати в нашому телеграм-каналі для абітурієнтів.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.