Журналістика: все про спеціальність C7 (061)
Спеціальність «Журналістика» доволі популярна серед вступників — у 2024 році абітурієнти подали на журналістику 15 215 заяв, забезпечивши їй 12 місце у рейтингу найпопулярніших спеціальностей. Розказуємо в деталях, що потрібно, щоб стати журналістом, де найкраще вчитися на журналіста, який прохідний бал, що вивчають журналісти та ким можуть працювати після випуску з університету.
Загально про спеціальність C7 (061) «Журналістика»
Спеціальність «Журналістика» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань C «Соціальні науки, журналістика та інформація». У попередній класифікації вона має код 061.
За цією спеціальністю готують студентів до роботи у сфері медіа. Якщо говорити просто, то журналісти — це майстри слова та знавці комунікації. Тому в університетах майбутніх журналістів вчать працювати з інформацією, аналізувати події, спілкуватися з аудиторією, готувати репортажі, інтерв’ю, аналітичні та піар-матеріали.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 061 «Журналістика» держава виділила 223 бюджетних місця.
Спеціальність «Журналістика» буде цікаво вивчати комунікабельним людям, які хочуть аналізувати події та впливати на суспільну думку. Адже не дарма кажуть, що ЗМІ — це четверта влада, яка може керувати настроями та поведінкою людей.
Що вивчають студенти спеціальності «Журналістика»
Крім навичок писати тексти різних жанрів для друкованих і цифрових медіа в університеті ви здобудете знання з медіавиробництва та комунікацій. Вас вчитимуть працювати з різною інформацією, проводити комунікаційно-видавничі процеси, збирати та перевіряти факти, відсіювати фейки, створювати аналітичні матеріали, брати інтерв’ю, готувати радіо- та телесюжети тощо. Ви опануєте навички медіаграмотності та медіапланування, кризового менеджменту, розвинете критичне мислення для якісної роботи з інформацією. Також вас вчитимуть сторітелінгу, роботі з подкастами та соціальними мережами.
В університеті ви вивчатимете багато гуманітарних дисциплін. Зокрема, у вашому навчальному плані можуть зустрітися такі предмети: риторика, суспільствознавство і медіакритика, редагування, соціальна психологія масової комунікації, фотожурналістика, системний аналіз у журналістиці, видавнича справа, пресслужби та інформаційні агентства, спічрайтинг, PR-кампанії, пресова та агенційна журналістика.
Докладно компетенції випускників та зміст бакалаврських програм прописаний у стандарті вищої освіти за спеціальністю 061 «Журналістика».
Куди можна вступити на журналіста
Вибір університету — важливий етап, який надалі може вплинути на кар’єру. Тому варто зважливо підійти до цього питання. Візьміть до уваги поради, як обрати заклад освіти, щоб врахувати всі важливі деталі та визначитися із ЗВО. Також вам може стати у пригоді вибір вступників минулого року, які вирішили пов’язати свій професійний шлях із журналістикою.
Ось 10 найпопулярніших університетів, куди вступники подали найбільше заяв на журналістику у 2024 році:
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
- Київський столичний університет імені Бориса Грінченка.
- Львівський національний університет імені Івана Франка.
- Державний торговельно-економічний університет.
- Національний університет «Львівська політехніка».
- Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».
- Національний університет «Києво-Могилянська академія».
- Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.
- Український державний університет імені Михайла Драгоманова.
- Національний авіаційний університет.
Підібрати заклади, де можна вивчати журналістику, ви можете у розділах Коледжі та ЗВО.
Який прохідний бал на журналістику
Щоб претендувати на вступ на бюджет, ваш конкурсний бал має перевищувати 130. Прохідні бали на бюджет змінюються щороку для кожної спеціальності, оскільки залежать від обсягу державного замовлення та результатів абітурієнтів, які подають заяви. Наприклад, у 2024 році прохідним на бюджет на журналістику був бал 185,66 — саме з таким мінімальним балом зараховували на журналістику до Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Отже, конкурс на бюджет на цю спеціальність доволі високий.
Прохідні бали на контракт кожен університет встановлює самостійно, але вони мають бути вищі за 100. Зверніть увагу на середні конкурсні бали абітурієнтів минулої вступної кампанії, з якими вони вступали до різних університетів. Це допоможе обрати заклад, зважаючи на власні сили. Високий середній бал свідчить, що підготовка для вступу до цього ЗВО має бути ретельнішою.
- Найвищий середній конкурсний бал на журналістику у Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна — 163,7.
- Найнижчий середній конкурсний бал на журналістику у Київському університеті культури — 141,8
Розібратися в механізмі обчислення конкурсного балу вам допоможуть матеріали Яка різниця між балом НМТ та конкурсним балом та Вагові коефіцієнти та конкурсний бал.
Як та коли вступати на журналіста
Після 9 класу ви можете вступити до коледжу на основі співбесіди та мотиваційного листа. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступників влітку 2025 року.
Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ на бакалаврські програми почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року.
Скільки часу вчитися на журналіста
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
Після 9 класу в коледжі |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після 11 класу в коледжі |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 4 місяці / 1,5 курси |
Що готувати для вступу на спеціальність 061 «Журналістика»
У 2025 році вступ проходитиме за результатами НМТ 2022-2025. На НМТ 2025 абітурієнтам варто готуватися до 3 обов’язкових предметів (українська мова, математика та історія України) та одного предмета на вибір (іноземна мова, біологія, хімія, фізика, географія або українська література).
Серед обов’язкових предметів НМТ майбутнім журналістам потрібно особливу увагу приділити підготовці до української мови, адже вона є профільним предметом. Визначитися з предметом на вибір допоможе таблиця з ваговими коефіцієнтами, у якій можна побачити, як той чи інший предмет НМТ впливає на конкурсний бал для певної спеціальності. Для вступу на журналістику більший вплив матиме оцінка з української літератури та іноземної мови.
Більше порад з підготовки до вступних іспитів шукайте в матеріалі НМТ 2025: як підготуватися до математики та правильно обрати предмет на вибір.
Скільки коштує навчання на журналіста
Ціна навчання залежить від регіону та престижності університету, і кожен заклад встановлює її самостійно. У середньому рік навчання на спеціальності «Журналістика» коштує від 25 000 до 40 000 гривень.
- Найдорожчі освітні програми у Львівському університеті бізнесу та права — 89 900 гривень / рік, а також у Києво-Могилянській академії — 63 100 гривень / рік.
- Найдешевші освітні програми в Українському державному університеті імені Михайла Драгоманова — 18 300 гривень / рік, а також у Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» — 18 700 гривень / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Журналістика» можуть претендувати на грант другого рівня у розмірі 25 000 гривень, якщо отримали з двох предметів НМТ 170+ балів.
Ким можуть працювати журналісти
Випускники спеціальності «Журналістика» окрім безпосередньо роботи за фахом у різних редакціях та виданнях можуть працювати на таких посадах:
- випусковий редактор;
- репортер;
- кореспондент;
- спеціаліст зі зв’язків із громадськістю;
- прессекретар;
- медіапродюсер;
- PR-менеджер;
- коректор;
- копірайтер;
- контент-менеджер;
- диктор;
- фахівець з комунікацій;
- спічрайтер;
- SMM-менеджер тощо.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Якщо плануєте вступ, стежте за новинами вступної кампанії в телеграм-каналі для абітурієнтів.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.