Вступ без НМТ за польсько-українськими програмами: як вступити та можливі ризики
Деякі університети знайшли спосіб зацікавити абітурієнтів, які не склали НМТ, — вони пропонують вступ на польсько-українські програми, що дозволяють стати студентом без цього іспиту. Розбираємось, чи є у цій лазівці підводні камені та до чого варто готуватися студентам, якщо вони розраховують отримати український диплом.
Як відбувається вступ без НМТ за польсько-українськими програмами
Передумова такого вступу — це підписана угода між українським та польським закладом вищої освіти про спільні освітні програми. Якщо така угода є, абітурієнта, який не склав НМТ, на основі свідоцтва про повну загальну середню освіту за результатами співбесіди та/або мотиваційного листа спочатку зараховують до польського вишу. Провчившись у ньому рік, студент може продовжити освіту в українському університеті. При цьому виїздити за кордон для навчання на першому курсі зовсім необов’язково, адже воно відбувається або дистанційно, або на базі українського ЗВО, через який відбувався вступ.
Виші, до яких можна вступити за польсько-українською програмою в обхід НМТ, не розголошують, як саме відбувається процедура переведення та чи можна буде паралельно здобувати дві вищі освіти. Тому, якщо ви розглядаєте такий вступ, радимо уточнити ці моменти у членів приймальної комісії ЗВО, який пропонує вступ без НМТ.
Які ризики вступу без НМТ за польсько-українськими програмами
Головний ризик — залишитись без українського диплома. Наше законодавство регулює питання переведення з іноземного вишу до українського так: «при поновленні з іноземного закладу вищої освіти незалежно від спеціальності, обов’язковим є виконання вимог до вступників на відповідну освітню програму, встановлених в рік початку навчання контингенту здобувачів освіти за відповідним рівнем освіти, до якого приєднується особа, або в один із наступних років, але не пізніше року подання особою заяви про поновлення». Іншими словами — якщо ви плануєте продовжити навчання в українському університеті та отримати український диплом, усе одно доведеться складати НМТ або інші обов’язкові іспити. Отже, вступ без НМТ за спільними польсько-українськими програмами — це лише спосіб відтермінувати іспити. Водночас такий шлях може бути зручним для тих вступників, які вирішили вступати до університету вже після завершення реєстрації на НМТ, але вони готові складати тестування згодом.
Візьмуть до уваги ще одну пораду: уточніть в університеті, чи можна після навчання розраховувати на диплом польського зразка, чи це лише можливість здобути українську вищу освіту.
Щоб не відкладати іспити на потім, починайте готуватися до НМТ 2025 уже зараз — це збільшить ваші шанси на отримання українського диплома без додаткових ускладнень. Усі важливі етапи та терміни вступної кампанії зручно відстежувати в телеграм-каналі для вступників, а також у розділі Вступ.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.