Профільна освіта у школі: які напрями доступні учням
У 10–12 класах старшокласники матимуть більше свободи у виборі предметів: крім обов’язкових і профільних дисциплін можна буде вивчати курси на вибір.
Які є профілі навчання у старшій школі
Учні, які після 9 класу вирішать продовжити шкільну освіту, навчатимуться в академічних ліцеях. На них чекає навчання за профілями, тобто конкретними освітніми траєкторіями, які вони оберуть самостійно. Обирати навчальний профіль можна буде серед таких напрямів:
- STEM — поглиблене вивчення природничих наук і технічних предметів. Наприклад, у межах цього кластеру у ліцеї можуть бути такі профілі: хіміко-біологічний, інформатичний, технологічний, математико-економічний тощо.
- Мовно-літературний — тут учні поглиблено вивчатимуть гуманітарні предмети, мови та літературу. Це може бути, наприклад, англо-німецький профіль або українська філологія.
- Суспільно-гуманітарний — вивчатиме предмети про суспільство, психологію, історію, право тощо. Ліцей може запропонувати історико-правознавчий, історико-географічний, правовий профілі.
Тобто ліцеї, коли пропонуватимуть профілі, будуть спиратися саме на такі кластери. І хоча в межах кожного напряму може бути декілька профілів, школярі обиратимуть лише один з них. А вже завдяки вибірковим предметам зможуть розширювати свій навчальний план.
Якщо обов’язкові предмети — українська мова, українська література, математика, англійська мова, історія, захист України, фізкультура — старшокласники вивчатимуть усім класом, то профільні предмети вони вивчатимуть у групах. Окрім профільних предметів, старшокласники також обиратимуть додаткові курси за інтересами поза основним профілем. Наприклад, можна буде поєднувати вивчення фізики з історією, математики з медіаграмотністю, філології з психологією тощо. Усі ці додаткові курси ліцеї пропонуватимуть, спираючись на інтереси підлітків.
Який профіль вибрати в 10 класі
Загалом профорієнтація відбуватиметься протягом 5–9 класів. У школах планують запровадити посаду карʼєрного радника, який допомагатиме підліткам зорієнтуватися у своїх сильних сторонах та визначитися з майбутнім фахом. Та оскільки старша школа тепер охоплюватиме 3 роки навчання, саме 10-й клас стане «додатковим», бо виконуватиме роль адаптаційного, упродовж якого учень має зрозуміти, чи правильний вибір він зробив. Якщо зрозуміє, що обрав не те, що йому до душі, то зможе змінити напрям навчання. Саме тому у 10 класі буде більше обов’язкових предметів та менше профільних. В 11–12 класах годин на вибіркові предмети стане більше.
Отже, завдяки профільній освіті підлітки зможуть обирати ті предмети, які найкраще підходять до їхніх професійних планів та подальшого вступу в університет.
Які ще зміни відбуваються у школах, ви можете дізнатися у статті Батькам школярів: що чекає на вашу дитину з 1 по 12 клас.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.