Інженерія програмного забезпечення: усе про спеціальність 121
У 2024 році спеціальність 121 «Інженерія програмного забезпечення» увійшла до десятки найпопулярніших серед вступників, зібравши понад 20 тисяч заяв. Розбираємось у нюансах 121 спеціальності, зокрема що робить інженер програмного забезпечення, що потрібно складати для вступу, який прохідний бал та ким може працювати інженер програмного забезпечення.
Загально про спеціальність 121 «Інженерія програмного забезпечення»
Спеціальність 121 «Інженерія програмного забезпечення» належить до галузі знань 12 «Інформаційні технології». На цій спеціальності готують фахівців, які створюють, тестують та підтримують програмні продукти, працюють з різними базами даних та алгоритмами.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 121 «Інженерія програмного забезпечення» держава виділила 2 400 бюджетних місць.
Ця спеціальність підійде тим, кому цікаво вивчати математику та інформатику, уміє логічно мислити та бажає пов’язати своє професійне життя зі сферою айті.
Що вивчають на спеціальності 121 «Інженерія програмного забезпечення»
Будьте готові до великої кількості точних наук в університеті. Ви вивчатимете вищу математику, комп’ютерну дискретну математику, математичну логіку, комп’ютерну графіку, алгоритми та структури даних, програмування, робототехніку. Протягом навчання ви опануєте сучасні методи проєктування, розробки та тестування програмних продуктів, а також системи керування базами даних та захисту інформації. Вас вчитимуть писати код на різних мовах програмування, розуміти принципи побудови пошукових систем, обробляти й аналізувати дані, впроваджувати системи штучного інтелекту. Під час практик студенти розробляють власні проєкти — програми, застосунки або ігри.
Від комп’ютерних наук цю спеціальність відрізняє те, що вона зосереджена на повному циклі розробки програм: від проєктування до тестування, а також охоплює управління процесами розробки. Тоді як спеціальність «Комп’ютерні науки» дещо ширша галузь, оскільки більше зосереджена на роботі з даними, алгоритмах та теоретичних аспектах IT.
Докладно компетенції випускників та зміст бакалаврських програм прописаний у стандарті вищої освіти за спеціальністю 121 «Інженерія програмного забезпечення».
Де навчаються на айтішника в Україні
Вибір університету — важливий крок, який може вплинути на ваше майбутнє та кар’єру. Тому варто підійти до цього відповідально та скористатися порадами, як обрати освітній заклад. Також підказати, де краще навчатися на ІТ, може вибір вступників минулого року.
10 найпопулярніших ЗВО, куди вступники подали найбільше заяв на вступ у 2024 році:
- Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
- Національний університет «Львівська політехніка».
- Національний авіаційний університет.
- Львівський національний університет імені Івана Франка.
- Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій.
- Державний торговельно-економічний університет.
- Вінницький національний технічний університет.
- Державний університет «Житомирська політехніка».
- Національний університет «Одеська політехніка».
Скільки балів потрібно для вступу на інженера програмного забезпечення
Щоб мати змогу брати участь у конкурсі на бюджет, потрібно набрати від 130 балів. Майте на увазі, що прохідний на бюджет кожного року відрізняється, адже на певну спеціальність його визначають 2 фактори: обсяг держзамовлення та результати, з якими подаються на певні спеціальності вступники. Наприклад, у 2024 році прохідний бал для вступу на бюджет на інженерію програмного забезпечення — 146,15. Це найнижчий конкурсний бал, з яким зарахували на бюджет вступника до Ужгородського національного університету.
Для участі в конкурсі на контракт потрібно мати від 100 балів та орієнтуватися на правила прийому конкретного ЗВО, адже вони в праві самостійно визначати мінімальний бал, з яким набиратимуть контрактників.
Крім цього, зважайте на бали вступників попередньої вступної кампанії, з якими вони вступали до різних вишів. Це допоможе вибрати університет, орієнтуючись на власні можливості. Високий середній конкурсний бал вказує на те, що підготовка для вступу в цей ЗВО має бути серйознішою.
- Найвищий середній конкурсний бал у Київській школі економіки — 177,1.
- Найнижчий середній конкурсний бал у Донбаському інституті техніки та менеджменту ЗВО «Міжнародний науково-технічний університет імені академіка Юрія Бугая» — 121,7.
Зрозуміти механіку обчислення конкурсного бала вам допоможуть матеріали Яка різниця між балом НМТ та конкурсним балом та Вагові коефіцієнти та конкурсний бал.
Як та коли вступати на інженера програмного забезпечення
Після 9 класу ви можете вступити до коледжу на основі співбесіди та мотиваційного листа. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступників влітку 2025 року.
Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ на бакалаврські програми почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року.
Скільки років треба вчитися на айтівця
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
Після 9 класу в коледжі |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після 11 класу в коледжі |
2 роки та 10 місяців / 3 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 4 місяці / 1,5 курси |
Що потрібно складати, щоб вступити на спеціальність 121 «Інженерія програмного забезпечення»
У 2025 році вступ проходитиме за результатами НМТ 2022-2025. Передбачається, що абітурієнти мають підготуватися до НМТ 2025 з 3 обов’язкових предметів (українська мова, математика та історія України) та одного предмета на вибір (іноземна мова, біологія, хімія, фізика, географія або українська література). Для спеціальності 121 «Інженерія програмного забезпечення» профільною є математика, тому до неї варто готуватися ретельно. Візьміть до уваги дієві поради зі статті НМТ 2025: як підготуватися до математики та правильно обрати предмет на вибір, а також стежте за повідомленнями в телеграм-каналі для вступників.
Також радимо проаналізувати таблицю з ваговими коефіцієнтами — за її допомогою ви зможете побачити, як той чи інший предмет НМТ впливає на вступ на певну спеціальність, та визначитися з предметом на вибір.
Скільки коштує навчання на програміста
Вартість навчання залежить від регіону та престижності ЗВО. Ціни за навчання університети встановлюють самостійно. У середньому рік навчання на 121 спеціальності коштує від 22 000 до 40 000 гривень.
- Найдорожчі освітні програми у Вищому навчальному закладі «Амерікан Юніверсіті Київ» — 321 003 гривень / рік, а також у Київській школі економіки — 130 000 гривень /рік.
- Найдешевші освітні програми в Харківському національному автомобільно-дорожньому університеті — 18 700 гривень /рік.
Ціни на освітні програми в інших закладах за 121 спеціальністю ви можете подивитися у розділах ЗВО та Коледжі за допомогою рядку пошуку та фільтру «Контракт».
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Інженерія програмного забезпечення» можуть претендувати на грант у розмірі 19 500, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант у 32 500 грн, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким працювати за спеціальністю 121 «Інженерія програмного забезпечення»
Випускники інженерії програмного забезпечення можуть спробувати себе на таких посадах:
- інженер-програміст;
- тестувальник програмного забезпечення;
- архітектор проєктів;
- менеджер айті-проєктів;
- розробник баз даних;
- системний адміністратор;
- системний аналітик;
- фахівець з розробки вебсайтів та мобільних застосунків тощо.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
За новинами вступу зручно стежити в телеграм-каналі для абітурієнтів.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.