Готельно-ресторанна справа та кейтеринг: все про спеціальність J2 (241)
Готельно-ресторанна справа в Україні розвивається доволі швидко, тому ринок постійно потребує фахівців, які вміють забезпечити якісний сервіс у закладах. Розказуємо, що являє собою готельно-ресторанна справа та кейтеринг, який прохідний бал на готельно-ресторанну справу, що треба складати для вступу та ким можна працювати за цією спеціальністю.
Загально про спеціальність J2 (241) «Готельно-ресторанна справа та кейтеринг»
Спеціальність J2 (241) «Готельно-ресторанна справа та кейтеринг» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань J «Транспорт
та послуги». Раніше вона мала код 241.
Загалом ця спеціальність охоплює організацію обслуговування гостей та управління закладами.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 241 «Готельно-ресторанна справа» держава виділила 200 бюджетних місць.
В університетах за цією спеціальністю готують фахівців, які знаються на управлінських процесах, організації фуршетів та прийомів, уміють приймати замовлення та стежити за їх належним виконанням, контролювати постачання, запобігати конфліктам та розв’язувати проблемні ситуації в закладі. Випускники цієї спеціальності також розуміються на маркетингових, логістичних та туристичних процесах.
Цю спеціальність буде цікаво вивчати комунікабельним людям, які мають організаційні навички, люблять турбуватися про інших, а також уміють працювати в команді.
Що вивчають на спеціальності «Готельно-ресторанна справа та кейтеринг»
В університеті студенти вчаться ефективно керувати готелями та ресторанами, координувати роботу співробітників, комунікувати з клієнтами на високому рівні та залучати нових відвідувачів. Студентів навчають, як правильно організовувати роботу персоналу, контролювати фінанси закладу, оформлювати необхідну документацію.
В університеті на вас чекає вивчення таких предметів: ресторанна справа, іноземні мови, психологія, кулінарна етнологія, бізнес-планування, менеджмент, економіка підприємства та сфери обслуговування, маркетинг, географія, товарознавство тощо.
Велика увага приділяється вивченню правил етикету, сервіруванню столів і професійного спілкування з клієнтами. Крім цього, у вашому навчальному плані можуть бути предмети, пов’язані з основами логістики та постачання, де вас вчитимуть координувати закупівлі та управляти запасами. Виробничі практики ви проходитимете в готелях та ресторанах, які допоможуть зрозуміти всі процеси роботи закладу із середини. Також студентам часто пропонують програми обміну, тобто практику за кордоном.
Усі компетенції та навички випускників бакалаврських освітніх програм зібрані у стандарті вищої освіти за спеціальністю 241 «Готельно-ресторанна справа».
Де навчатися на готельно-ресторанну справу
Якщо ви чітко вирішили, що хочете вчитися за цією спеціальністю, доберіть університет для вступу, де вивчають готельно-ресторанну справу. Візьміть до уваги поради з інструкції Як вибрати, куди піти вчитися — це допоможе обрати виш, який максимально відповідатиме саме вашим вимогам.
Крім цього, ви можете подивитися, які університети обрали вступники торік. До вашої уваги — 10 найпопулярніших закладів вищої освіти, куди вступники подали найбільше заяв на готельно-ресторанну справу у 2024 році:
- Державний торговельно-економічний університет.
- Львівський національний університет імені Івана Франка.
- Національний університет «Львівська політехніка».
- Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.
- Національний університет харчових технологій.
- Національний лісотехнічний університет України.
- Луцький національний технічний університет.
- Національний університет біоресурсів і природокористування України.
- Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна.
- Київський національний університет технологій та дизайну.
З якими балами можна вступити на готельно-ресторанну справу
Щоб претендувати на вступ на бюджет, ваш конкурсний бал має бути вище за 130. Прохідні бали на бюджет кожного року на кожну спеціальність змінюються, адже залежать від розміру держзамовлення та результатів абітурієнтів, які подають заяви. Наприклад, у 2024 році на бюджет на спеціальність 241 зараховували з мінімальним балом 182,66 — такий результат фіксується в Національному університеті «Львівська політехніка».
Вступ на контракт можливий з балами вище за 100, але тут варто орієнтуватися на вимоги конкретних вишів, адже вони самостійно визначають планку для набору контрактників.
Подивіться, з якими середніми конкурсними балами допускали до конкурсного відбору вступників 2024 року на готельно-ресторанну справу — чим вищий середній бал, тим серйознішою має бути ваша підготовка.
- Найвищий середній конкурсний бал на готельно-ресторанну справу — 166 у Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького
- Найнижчий середній конкурсний бал на готельно-ресторанну справу — 134,6 у Хмельницькому кооперативному торговельно-економічному інституті.
Як та коли вступати на готельно-ресторанну справу та кейтеринг
Після 9 класу ви можете вступити до коледжу. Вступ 2025 почнеться з реєстрації електронних кабінетів на сайті Єдиної державної електронної бази з питань освіти влітку 2025 року.
Після 11 класу ви можете вступити в коледж або університет. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів на сайті ЄДЕБО влітку 2025 року. Докладніше про етапи вступної кампанії ви можете дізнатися в розділі Вступ.
Скільки вчитися на готельно-ресторанну справу
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
Після 9 класу в коледжі |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після 11 класу в коледжі |
1 рік 10 місяців / 2 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
1 рік 10 місяців / 2 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 4 місяці / 1,5 курси |
Що готувати для вступу на спеціальність «Готельно-ресторанна справа та кейтеринг»
Для вступу в університет у 2025 році потрібні результати НМТ 2022–2025 років та мотиваційний лист. НМТ 2025 проходитиме за схемою 3+1, де обов’язковими предметами є українська мова, математика, історія України, а додатковий предмет вам потрібно обрати самостійно з переліку: українська література, іноземна мова, біологія, географія, фізика, хімія. Радимо взяти до уваги поради зі статті НМТ 2025: як підготуватися до математики та правильно обрати предмет на вибір.
Також вам стане у пригоді таблиця з ваговими коефіцієнтами — за її допомогою ви побачите, як предмети НМТ впливають на розрахунок конкурсного бала для вступу на певну спеціальність. Для спеціальності «Готельно-ресторанна справа та кейтеринг» профільним предметом є інозмена мова, оцінка якої має ваговий коефіцієнт 0,5.
Скільки коштує навчання за спеціальністю J2 (241) «Готельно-ресторанна справа та кейтеринг»
Кожен освітній заклад самостійно визначає ціну навчання на контракті. У середньому рік навчання на бакалаврських програмах за спеціальністю «Готельно-ресторанна справа» коштує від 20 000 до 35 000 гривень.
- Найдорожчі програми з готельно-ресторанної справи у Київському університеті культури— 51 000 гривень / рік.
- Найдешевші програми з готельно-ресторанної справи в Мелітопольському інституті державного та муніципального управління Класичного приватного університету — 18 900 гривень / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Готельно-ресторанна справа» можуть претендувати на грант лише другого рівня у розмірі 25 000 грн, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким працювати за спеціальністю «Готельно-ресторанна справа та кейтеринг»
Випускники спеціальності можуть працювати на різних посадах у сфері гостинності. Зокрема для них відкриті такі посади:
- адміністратор;
- готельєр;
- івент-менеджер;
- менеджер;
- ресторатор;
- хостес;
- офіціант;
- бариста;
- спеціаліст з організації банкетів / дозвілля;
- ревізор у готельно-ресторанній справі тощо.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Якщо плануєте вступ, підпишіться на телеграм-канал для абітурієнтів, де ми публікуємо перевірену інформацію та надаємо майданчик для обміну досвідом.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.