Як отримати нову професію або підвищення кваліфікації коштом держави
У 2024 році понад 20 тисяч громадян отримали державні ваучери на навчання, які частково або повністю покривають вартість професійної перепідготовки та підвищення кваліфікації. Держава розширює перелік осіб, які можуть отримати таку підтримку. Зокрема ваучери стануть доступні людям від 35 років зі страховим стажем 10+ років.
У 2024 році понад 20 тисяч громадян скористалися пропозицією вчитися за ваучерами. Державі це коштувало понад 220 млн грн. Міністерство економіки України ініціювало розширити доступ до ваучерів для більшої кількості громадян. Уряд уже підтримав цей проєкт.
Ваучер — це документ на фінансову підтримку від центру зайнятості, який покриває витрати на навчання. Іншими словами — за допомогою ваучера можна безоплатно або з частковою доплатою опанувати нову професію чи спеціальність. Максимальна сума ваучера наразі — 30 280 гривень. Якщо ваше навчання коштує дорожче, різницю доведеться сплатити самостійно.
Навчання можна пройти у закладах:
- професійної (професійно-технічної) освіти, тобто училищах;
- фахової передвищої освіти, тобто в коледжах;
- вищої освіти, тобто університетах, академіях чи інститутах.
Крім цього, проєкт закону передбачає можливість навчатися на підприємствах та в установах.
Хто має право на ваучер на навчання
Оновлений перелік тепер виглядає так:
- особи віком від 35 років, які мають понад 10 років страхового стажу;
- учасники бойових дій, незалежно від дня звільнення з військової служби;
- особи з інвалідністю, незалежно від наявності роботи;
- внутрішньо переміщені особи, незалежно від наявності роботи;
- особи, які звільнені з військової служби (крім строковиків), служби в органах внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України або Державної кримінально-виконавчої служби України через скорочення штату або за станом здоров’я, які не набули права на пенсію, але мають вислугу не менше 10 років;
- особи, які були позбавлені свободи через війну, і звільнені з полону;
- особи, які отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок війни, якщо перебували безпосередньо в районах проведення бойових дій.
Як отримати ваучер на освіту
1. Визначтеся зі спеціальністю / професією, яку хочете опанувати.
Наразі обрати можна серед 95 професій і 60 спеціальностей, але цей перелік періодично доповнюється. За допомогою ваучера ви можете зокрема здобути економічну, айті, будівничу, медичну, транспортну, психологічну освіту тощо.
Повний перелік професій та спеціальностей для навчання за ваучером 2024 дозволить вам побачити всі можливості для перепідготовки.
Цього року високий попит спостерігається на професії: кухар, водій, медик. Серед професій, які були додані нещодавно до переліку з ваучерами, — оператор дистанційно керованих апаратів, пожежний-рятувальник, а серед спеціальностей — авіаційна та ракетно-космічна техніка, авіоніка, прикладна механіка, прикладна фізика та наноматеріали, біомедична інженерія, хімічні технології та інженерія.
2. Оберіть заклад, де будете вчитися за новим фахом.
У переліку на сайті МОН зможете побачити заклади, куди можна вступити для навчання за ваучером. Зверніть увагу, що цей розділ регулярно оновлюється.
При виборі місця навчання вам можуть стати у пригоді поради, які ми розробили для вступників. У розділах ЗВО та Коледжі ви знайдете контакти закладів, відгуки від студентів та інформацію про спеціальності та умови вступу.
3. Подайте заявку на ваучер через центр зайнятості.
Це можна зробити особисто, тобто завітавши до найближчого центру зайнятості, або онлайн.
Щоб подати заявку на ваучер дистанційно, заповніть форму на сайті Державної служби зайнятості. Її розглянуть та зв’яжуться з вами протягом 3 робочих днів з дати подання заявки.
Якщо вашу кандидатуру погодять, ви маєте дотримуватися правил вступної кампанії, які діють на тому рівні, куди плануєте вступати, адже порядки прийому до коледжів та університетів відрізняються. Наприклад, якщо ви маєте вищу освіту та вирішили у 2025 році здобути ступінь магістра за іншою спеціальністю завдяки ваучеру, то вам потрібно дочекатися Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2025 році, де будуть викладені правила та умови вступу до магістратури. Крім цього, ви можете знайти інформацію про вступ за ваучером на сайті того закладу, який обрали для себе. Як приклад — розділ Вступ за ваучером на сайті Національного університету харчових технологій.
Ваучер на навчання: важливі моменти
- Ваучер на навчання надається один раз. Якщо ви раніше отримували таку допомогу, вдруге отримати ваучер на перепідготовку не зможете.
- Укласти договір про навчання ви маєте протягом 90 днів від дати отримання ваучера.
- Якщо ви не маєте роботи, то на період свого навчання за ваучером можете розраховувати на фінансову підтримку від держави. Суму допомоги та порядок її надання має визначити Кабмін.
Докладніше дізнатися про програму ви можете на сайті Державної служби зайнятості.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.
Наразі ваучер видають тим ВПО, які не можуть знайти роботу за фахом, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні та не проходили за останні 3 роки перепідготовку коштом фонду соцстраху. Можливо, якийсь із цих критеріїв завадив.
Вимогу щодо наявності роботи у новому законопроєкту планується прибрати, щоб розширити коло тих, хто може скористатися ваучером.
Залишити коментар