Металургія: усе про спеціальність 136
Металургія — це одна з основних галузей промисловості, яка забезпечує виробництво металів та сплавів для багатьох секторів економіки. Розбираємось, що вивчають студенти спеціальності 136 «Металургія», як вступити на металурга, який прохідний бал на металургію та які перспективи на ринку праці мають випускники цієї спеціальності.
Загально про спеціальність 136 «Металургія»
Спеціальність 136 «Металургія» належить до галузі знань 13 «Механічна інженерія», яку держава виділяє як пріоритетну. Це означає, що при вступі на цю спеціальність абітурієнти мають особливу підтримку — підвищення конкурсних балів та вищі шанси на вступ.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 136 «Металургія» держава виділила 460 бюджетних місць.
За спеціальністю 136 «Металургія» в університетах готують фахівців, здатних створювати та обробляти метали, покращувати їх якість, а також розробляти нові матеріали для різних галузей — від будівництва та машинобудування до гірничої промисловості та космічних технологій.
Спеціальність 136 буде цікаво вивчати тим, хто добре знає фізику й хімію та хотів би пов’язати свою кар’єру з промисловістю. А також тим, хто прагне опанувати роботу з металами, щоб працювати з ювелірними виробами чи художнім литвом.
Що вивчають на спеціальності 136 «Металургія»
Майбутні металурги досліджують властивості різних металів у різних станах та їх фізико-хімічний склад, аналізують залежність металів від інших речовин — наприклад, що буде, якщо збільшити у сталі вміст того чи іншого елементу. Також вивчають технологічні процеси: від обробки сировини до випуску готової продукції.
Перелік предметів залежить від обраної освітньої програми у закладі вищої освіти. Загалом студентів знайомлять з технологіями чавунного, сталевого та кольорового лиття. Майбутні металурги вивчають фізику та хімію металів, основи термодинаміки, матеріалознавство, прикладну механіку, теорію обробки металів тиском, комп’ютерне моделювання у ливарному виробництві тощо. Крім цього, металургів вчать оформляти технологічну та проєктну документацію.
Усі компетенції та навички випускників освітніх програм зібрані у стандарті вищої освіти за спеціальністю 136 «Металургія».
Де навчатися на металурга
Якщо ви чітко визначилися зі спеціальністю, можете підбирати університет для вступу, де вивчають металургію. Поради з інструкції Як вибрати, куди піти вчитися допоможуть вам визначитися із закладом. Також ви можете подивитися, які університети обрали вступники минулого року.
Ось 10 найпопулярніших закладів вищої освіти, куди вступники подали найбільше заяв на металургію у 2024 році:
- Український державний університет науки і технологій.
- Нікопольський факультет Українського державного університету науки і технологій.
- Криворізький національний університет.
- Дніпровський державний технічний університет.
- Запорізький національний університет.
- НТУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».
- Державний університет економіки і технологій.
- НУ «Львівська політехніка».
- НУ «Запорізька політехніка».
- Технічний університет «Метінвест політехніка».
З якими балами можна вступити на металурга
Вас допустять до участі в конкурсному відборі на бюджет з балами 130+. До прикладу, у 2024 році на бюджет найнижчий бал був 134,4 — саме з таким результатом зарахували на металургію до Криворізького національного університету.
Для вступу на контракт кожен університет встановлює свій мінімальний прохідний бал, але він не може бути меншим за 100.
Подивіться, з якими середніми конкурсними балами допускали вступників 2024 року на металургію — чим вищий середній бал вступників, тим ретельнішою має бути ваша підготовка.
- Найвищий середній конкурсний бал на металургію — 158,4 у Приазовському державному технічному університеті.
- Найнижчий середній конкурсний бал на металургію — 135,5 у Дніпровському державному технічному університеті.
Як та коли вступати на металурга
Після 9 класу ви можете вступити до коледжу. У 2024 році для вступу потрібно було пройти співбесіду та написати мотиваційний лист. Вступ 2025 почнеться з реєстрації електронних кабінетів на сайті Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Точні дати вступної кампанії стануть відомі дещо пізніше. Про них ми повідомимо в наших новинах та телеграм-каналі для вступників.
Після 11 класу ви можете вступити в коледж або університет. Для вступу у ЗВО вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Поки правила вступу 2025 ще розробляються, ви можете дізнатися більше інформації про етапи вступної кампанії в розділі Вступ 2024.
Скільки вчитися на металурга
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
Після 9 класу в коледжі |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після 11 класу в коледжі |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1,5 року / 1,5 курси |
Що готувати для вступу на металурга у 2025 році
Щоб вступити в університет у 2025 році, вам потрібні результати НМТ 2022–2025 років та мотиваційний лист. Планується, що у 2025 році НМТ проходитиме за схемою 3+1, де обов’язковими предметами є українська мова, математика, історія України, а додатковий предмет абітурієнти обиратимуть самостійно з переліку: українська література, іноземна мова, біологія, географія, фізика, хімія.
Уже зараз ви можете розпочати підготовку до НМТ 2025, а також проаналізувати таблицю з ваговими коефіцієнтами — у ній ви дізнаєтесь, як той чи інший предмет НМТ впливає на розрахунок конкурсного бала для вступу на певну спеціальність, та підберете вибірковий предмет НМТ з найвищим коефіцієнтом.
Скільки коштує навчання на металурга
Вартість навчання на контракті кожен заклад встановлює самостійно. У середньому за рік навчання на спеціальності 136 «Металургія» доведеться заплатити від 20 000 до 30 000 гривень.
- Найдорожчі програми з металургії у Донбаській державній машинобудівній академії — 32 420 гривень / рік.
- Найдешевші програми з металургії у Запорізькому національному університеті — 18 200 гривень / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Металургія» можуть претендувати на грант у розмірі 22 500 грн, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант у 37 500 грн, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким працювати за спеціальністю 136 «Металургія»
Після навчання за спеціальністю 136 «Металургія» ви зможете працювати як на великих металургійних заводах, так і в компаніях, що займаються проєктуванням, виробництвом чи продажем металевих виробів. Зокрема випускники спеціальності 136 можуть обрати будь-яку із цих посад:
- інженер-металург;
- технолог;
- контролер на виробництві;
- менеджер із продажу металопродукції;
- технік-лаборант;
- лаборант-дослідник тощо.
Дізнайтеся також про інші спеціальності, за якими готують фахівців закладах вищої освіти. За важливими новинами стежте в телеграм-каналі для абітурієнтів.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.