Як учням за кордоном вчитися в українській школі в новому навчальному році
Для учнів за кордоном, які хочуть зберегти зв’язок з українською системою освіти, у 2024 / 2025 навчальному році МОН пропонує такі формати: сімейна форма, екстернат, дистанційний клас за повною програмою, дистанційний клас за скороченою програмою «українознавчий компонент». Пояснюємо деталі та розказуємо, які особливості має окрема програма для дітей за кордоном.
Як будуть вчитися діти, які за кордоном
У 2024 / 2025 навчальному році для школярів за кордоном доступні такі варіанти навчання в українських державних школах:
Формат |
Для кого |
Дистанційний клас (повна програма) |
для учнів, які не відвідують школи у країні перебування, а здобувають освіту тільки в українській школі |
Дистанційний клас, що працює за українознавчим компонентом (скорочена програма) |
для учнів, які вчаться в школі країни перебування, але хочуть залишатись в українській системі шкільної освіти |
для всіх українських учнів за кордоном, батьки яких готові організувати для своєї дитини освітній процес. Школа виконує перевірку та контроль знань |
|
для всіх українських учнів за кордоном, які готові самотужки опановувати освітню програму |
Зауважимо, що не кожна школа може впроваджувати всі перелічені форми навчання. Тобто може бути таке, що ваша школа, наприклад, через недостатню кількість учнів, не відкриватиме дистанційний клас. У такому разі вам доведеться підібрати іншу школу, яка працює за потрібним вам форматом. Інформацію про форми навчання заклад оприлюднює на своєму офіційному сайті. Для вашої зручності всі контакти зібрані в розділі «Школи».
Для учнів за кордоном, які ходять до місцевої школи, фактично не доступний формат навчання в дистанційному класі, який працює за повною програмою. Адже дитина фізично не зможе регулярно підключатися до онлайн-занять через те, що в цей час у неї уроки в школі країни перебування. Тому для таких дітей МОН пропонує навчання за скороченою програмою, де учні вивчатимуть лише предмети, які не викладають в іноземній школі: українську мову та літературу, географію, історію України тощо.
Програма для учнів за кордоном: ключові моменти
- Розклад. Уроки в дистанційних класах з українським компонентом проводитимуться після 17:00 в будні або в суботу. Тобто розклад буде підлаштовано так, щоб він не збігався з навчанням в школі за кордоном.
- Платформа. Для навчання за українським компонентом школи мають визначитися з платформою (наприклад, Google Classroom), де буде відбуватися комунікація та дитина завжди матиме доступ до навчальних матеріалів. Тобто це не про завдання для самостійного виконання через месенджери на кшталт Viber.
- Навантаження. Щотижня в учнів буде 6–8 уроків, залежно від класу навчання. Наприклад, у початковій школі (1–4 класи) передбачено 5 обов’язкових навчальних годин + 1 додаткова година. Додаткова година для консультацій, яка є в плані для кожної паралелі, можна використовувати для поглиблення знань з предметів, які дитина не вивчає в іноземній школі.
- Оцінювання. За предмети, які викладатимуть у межах програми, дитина отримуватиме поточне оцінювання. Оцінки з інших предметів, які учень вивчає у країні перебування, перезарахують за окремими таблицями. Для цього батькам потрібно буде надати відповідну довідку з іноземної школи, де крім оцінки буде вказана назва предметів та вивчені теми.
У яких школах працюватимуть українознавчі класи
Українознавчі класи можуть відкриватися в усіх державних школах, незалежно від того, як працює заклад — дистанційно, очно чи змішано. Наразі в Україні 148 шкіл з українознавчим компонентом. Проте ця цифра не остаточна, адже заклади можуть ще ухвалювати рішення про відкриття таких дистанційних класів. А батьки можуть це відстежувати на спеціальній платформі.
Як перевести дитину в клас з українським компонентом
1. Визначтеся зі школою.
Якщо школа, у якій навчалась ваша дитина, не відкриватиме українознавчий клас, то ви можете підібрати заклад на дашборді шкіл з українознавчим компонентом.
2. Сконтактуйте з адміністрацією школи для подання заяви.
Для переведення дитини на цю програму школа запропонує вам написати відповідну заяву. Переведення та зарахування школярів відбувається повністю дистанційно.
3. Уточніть розклад занять.
У школі вам мають докладно розказати, у який час проходитимуть уроки, врахувавши зайнятість вашої дитини в школі країни перебування.
Якщо у вас виникнуть запитання щодо навчання школярів за кордоном, ви можете отримати консультаційну підтримку від команди «Школа офлайн».
Докладні інструкції про навчання в українській школі на індивідуальній формі ми розробили для вас у матеріалах Сімейна форма навчання у 2024 році: особливості організації та Екстернат у школі 2024: особливості організації.
Читайте також про українські освітні хаби за кордоном.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.