Розподіл бюджетних місць: «вільні» місця згорають?
Вступників, які не пройшли на бюджет, хвилює питання: «Чому при поданні заяв ми бачимо певну кількість бюджетних місць, але бюджетні місця отримало значно менше абітурієнтів?». Розбираємось, як діє широкий конкурс та де діваються бюджетні місця.
Ідея широкого конкурсу полягає в тому, щоб забезпечити здорову конкуренцію між ЗВО через правило «гроші йдуть за вступником». Дістаються бюджетні місця вступникам з найвищими конкурсними балами. Після того як спрацює алгоритм адресного розміщення, для кожної спеціальності буде визначено прохідний бал. Саме він і буде визначати, з якими мінімально можливими балами виші зможуть зараховувати абітурієнтів на бюджет у розрізі спеціальності. А решта, відповідно до цього алгоритму та прохідного бала, не можуть пройти на бюджет, незважаючи на оголошену кількість місць.
Що таке максимальний обсяг державного замовлення в університетах
Водночас кожен університет має власний максимальний обсяг державного замовлення — це показник, який вказує на спроможність / ліміт щодо можливої кількості зарахованих на бюджет абітурієнтів, тобто скільки цей заклад готовий взяти на навчання. Але не у всіх університетах ці прогнозовані бюджетні місця після проведення широкого конкурсу заповнюються повністю.
Важливо розуміти, що максимальний обсяг державного замовлення — це не фактична кількість бюджетних місць в університеті, а лише можлива. Цей показник може змінюватися щороку. Для цього університети за кожною спеціальністю щороку подають заявки на максимальний обсяг держзамовлення. Та чи погодять цей запит, зокрема залежить від того, скільки вступників обрали для навчання саме цей заклад / спеціальність. Іншими словами — чим більше абітурієнтів обирає конкретний ЗВО, тим на більший максимальний обсяг він може розраховувати в наступні вступні кампанії.
Чому розподіляють не всі бюджетні місця в університеті
Оскільки місць, про які заявляють ЗВО, більше, ніж насправді держава замовляє, після оголошення результатів на бюджет може здатися, що в університетах залишаються так звані невикористані бюджетні місця, які потім згорають. Насправді обсяги держзамовлення визначаються ще до проведення широкого конкурсу, тому взяти на бюджетне навчання більше вступників, ніж із самого початку розраховувала держава, заклади не можуть. Тому може скластися ситуація, коли вступник по балах потрапив у заявлені закладом обсяги держзамовлення й навіть посів перші місця в рейтинговому списку цього закладу, але через те, що не потрапив у число найкращих за цією спеціальністю в цілому по країні, не отримав рекомендацію на бюджет.
Звідки беруться вакантні бюджетні місця та хто може на них розраховувати
Після проведення конкурсу частина вступників, які отримали рекомендацію на бюджет, можуть її не прийняти, тобто не виконати вимоги до зарахування. І тоді ці незайняті місця стають вакантними та переводять на них вступників із пільгами. Якщо йдеться про спеціальності з державною підтримкою, то на такі вакантні бюджетні місця крім пільговиків можуть розраховувати абітурієнти, які вступали на загальних умовах. Усі інші вступники претендувати на переведення на вакантні бюджетні місця не можуть.
Абітурієнтам також важливо знати, як можна подати документи до зарахування в університет дистанційно. Також читайте про спеціальності, які стали найпопулярнішими серед вступників 2024.
Щоб оперативно отримувати повідомлення щодо перебігу вступної кампанії, підписуйтеся на телеграм-канал для вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.