Акредитація освітньої програми: важливі деталі для абітурієнтів
При виборі конкурсної пропозиції або під час подання заяв на вступ абітурієнтам варто звертати увагу на акредитацію освітньої програми. Вона свідчить, що програма узгоджена з МОНом і студент, який вчиться за нею, отримає диплом. Розбираємо, чи має зупиняти від вступу неакредитована освітня програма.
Що означає акредитація освітньої програми в університеті
Акредитація освітньої програми — це офіційне підтвердження її якості, яке означає, що певна програма відповідає встановленим державою стандартам і вимогам. Акредитація не присуджується освітнім програмам назавжди, її проводить раз на 5 років Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти. Та в умовах воєнного стану виші можуть отримувати умовну (відкладену) акредитацію освітньої програми. Це, так би мовити, тимчасовий статус, який свідчить, що програма не повністю відповідає всім стандартам, але має потенціал, а тому заклад може продовжувати навчати за нею та паралельно поліпшувати. Зазвичай вперше освітня програма проходить акредитацію в останній рік першого набору на неї.
Перевірити акредитацію освітньої програми ви можете на сайті ЄДЕБО, обравши потрібний регіон, заклад, а далі натиснувши в його картці на кнопку «Освітні програми». У стовпчику «Інформація про акредитацію» буде вказано, чи є у програми сертифікат про акредитацію та до якого терміну.
Неакредитована освітня програма: у чому ризики для вступника
На етапі вступу інформація про акредитацію — це лише маркер ближче ознайомитися зі спеціальністю у певному закладі, а не сигнал відмовлятися від вступу. Проблеми можуть виникнути під час випуску із закладу: через неакредитовану освітню програму студент може не отримати диплом.
Водночас вступникам не слід перейматися, якщо раптом освітня програма у виші, який давно працює та має хорошу репутацію, виявиться під час подання заяви на вступ без акредитиції. Адже цей процес повторюваний раз на кілька років, тому цілком вірогідно, що до моменту випуску ця програма пройде акредитацію. Тобто може таке бути, що під час подання заяви освітня програма ще не акредитована, бо саме проходить цей процес, а через пару місяців, коли ви вже навчатиметеся, вона її отримає. Занепокоєння може викликати неакредитована освітня програма, наприклад, приватного вишу, який працює нещодавно. Та це також не привід одразу відмовлятися від вступу, а лише сигнал дізнатися більше про заклад та його послуги.
Щоб пересвідчитися, що освітня програма має шанси на акредитацію, пошукайте на сайті обраного ЗВО інформацію про графіки / терміни акредитацій. Наприклад, ось розділи, де можна знайти подібну інформацію, у Класичному приватному університеті, а також у Центральноукраїнському державному університеті імені Володимира Винниченка. Для вашої зручності контакти всіх університетів зібрані в розділі ЗВО, а закладів фахової передвищої освіти — у розділі Коледжі.
Отже, неакредитована освітня програма не має категорично відмовляти вас від вступу. Особливо, якщо мова йде про нові напрями підготовки, де заклад просто не встиг ще випустити спеціалістів. Якщо вагаєтесь щодо вступу, придивіться, які предмети пропонує вивчати заклад у межах освітньої програми, які навички ви зможете отримати з майбутньої професії, де та на яких посадах зможете працювати після навчання.
Читайте про Освітні програми та конкурсні пропозиції в університеті: що потрібно знати вступнику. Також дізнайтеся, як відбувається розподіл бюджетних місць між вступниками з пільгами та без них.
У нашому телеграм-каналі для вступників 2024 ви зможете вчасно дізнаватися про важливі новини, а також обмінюватися досвідом з іншими абітурієнтами.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.