Усі бюджетні місця віддадуть пільговикам: правда чи міф
Тема розподілу бюджетних місць в університетах і коледжах України часто стає предметом обговорення серед абітурієнтів та їхніх батьків. Існує поширена думка, що, якщо не всі, то більшість бюджетних місць під час вступної кампанії віддаються абітурієнтам з пільгами. Пояснюємо, наскільки це відповідає дійсності.
Коли ви оцінюватимете проміжні результати подання заяв на вступ або аналізуватимете списки зарахованих у минулі роки, можете побачити, що деякі вступники з нижчими балами знаходяться на початку рейтингового списку. Таке може бути, зокрема, якщо абітурієнти вступають за квотами чи за спеціальними умовами.
Скільки бюджетних місць для вступників з пільгами в університетах
В Україні існують спеціальні квоти, які визначають певну гарантовану кількість місць для пільговиків у закладах вищої освіти — це квота-1 та квота-2.
|
Квота-1 |
Квота-2 |
ЗВО за місцем свого розташування |
до 10 % |
до 10 % |
Переміщені / тимчасово переміщені ЗВО, а також прифронтові ЗВО (для квоти-2)* |
до 30 % |
до 40 % |
Під прифронтовими маються на увазі Запорізька, Київська, Миколаївська, Сумська, Харківська та Чернігівська області.
Якщо на прикладі: з 50 бюджетних місць в університеті 5 місць (10 %) може бути виділено для вступників з квотою-1 та окремо 5 місць (10 %) — на квоту-2. Отже, на конкурс на загальних умовах лишиться 40 місць.
У переміщеному ЗВО розподіл 50 бюджетних місць буде інший: 15 місць (30 %) може піти на квоту-1 та 20 місць (40 %) — на квоту-2. І тоді лишиться 5 місць на загальний конкурс.
Врахуйте, що це максимально можливі показники. На практиці може виявитися, що такої кількості вступників за квотами немає. І тоді бюджетні місця «розігруються» на загальних умовах, тобто за конкурсним балом вступників.
Якщо ж вступників за квотами подається більше, ніж передбачено для них місць у конкретному закладі, то ті, хто з них мають нижчі бали, беруть участь у конкурсі на загальних умовах. Ілюструємо на прикладі. Якщо заклад спроможний виділити на осіб за квотами усього 10 місць, а їх подалось 12 осіб, то 2 з них з найнижчими балами зможуть претендувати в цьому закладі вже на загальні місця.
При цьому варто розуміти, що не всі вступники з пільгами можуть розраховувати на квоти, тобто спеціально виділені бюджетні місця. Є пільги (наприклад, у дітей УБД або вступників зі статусом ВПО), які починають «працювати» вже після широкого конкурсу, тобто коли вже оприлюднили списки рекомендованих на бюджет. Така пільга дає право на переведення на вакантні бюджетні місця, а воно відбувається вже після того, як рекомендовані на бюджет за балами вступники виконають вимоги до зарахування.
Отже, твердження, що всі бюджетні місця віддаються пільговикам, є міфом. Квоти існують, щоб забезпечити доступ до освіти для тих, хто потребує підтримки, але вони складають лише частину загального обсягу бюджетних місць. Решта місць розподіляється серед абітурієнтів на загальних засадах.
Про всі категорії вступників з пільгами та що дає конкретна пільга ми докладно розповіли в матеріалі Пільгові умови вступу та пільгові категорії вступників 2024.
Скільки бюджетних місць виділено для вступників з пільгами в коледжах
У коледжах немає квоти-1 та квоти-2, а також широкого конкурсу. Тут діє інший принцип розподілу бюджетних місць. Вступники до коледжів з окремими пільгами мають спеціальні умови участі в конкурсному відборі. Якщо такі абітурієнти пройдуть вступні випробування та отримають позитивну оцінку (тобто від 100 балів), то отримують рекомендацію до зарахування на бюджет. Звісно, така умова спрацьовує, якщо вступник з пільгами подавав заяву на бюджет, бо якщо він ставив позначку навпроти «Претендую на участь у конкурсі виключно на місця за кошти фізичних та/або юридичних осіб, повідомлений про неможливість переведення в межах вступної кампанії на місця державного або регіонального замовлення», вступити на бюджет він не зможе, і пільга тут не допоможе.
Так само не кожна пільга одразу «відкриває доступ» до зарахування на бюджет при позитивній оцінці. Наприклад, вступники зі статусом ВПО, діти з багатодітних сімей, де понад 5 дітей, а також вступники з територій можливих бойових дій (станом на 1 липня 2024 р.) мають лише право на переведення на вакантні бюджетні місця.
Отже, у коледжах, спочатку бюджетні місця пропонують вступникам з певними пільгами, які склали вступні випробування. А вже потім місця, які залишились, — абітурієнтам з вищими балами, які вступають на загальних умовах.
Водночас коледжі можуть запросити додаткові бюджетні місця на окремі спеціальності, якщо на них прийняли понад 30 % вступників з пільгами. При цьому додатково можуть дати кількість місць, на яку кількість вступників з пільгами перевищує 30 %. Ось так це виглядає на прикладі: усього коледж має на певну спеціальність ліміт 40 бюджетних місць, 30 з них отримали вступники з пільгами. Максимально можлива кількість додаткових бюджетних місць рахується так: 30 – 40 × 0,3 = 18. Отже, додатково можуть бути виділені 18 бюджетних місць. Наголошуємо, що ця процедура (виділення додаткових бюджетних місць) не автоматична. Щоб так відбулося, заклад має подати відповідне клопотання до Міністерства освіти і науки.
Отже, у коледжах соціально вразливі групи вступників можуть розраховувати на дещо більшу підтримку, оскільки для них не встановлюють квотний принцип, як це діє в університетах. Та заради справедливості варто відзначити, що понад своєї норми та потужності коледж не може набрати вступників з пільгами на бюджет.
Дізнайтеся, яким спеціальностям у коледжах держава віддала найбільше бюджетних місць. Також читайте про підготовку бакалаврів різних спеціальностей за бюджетні гроші.
Щоб вчасно отримувати важливі повідомлення про перебіг вступної кампанії, а також обмінюватися досвідом з іншими вступниками, підписуйтеся на наш телеграм-канал для абітурієнтів 2024.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.