Куди вступати: як порахувати шанси на вступ
Щоб не проґавити свій шанс на вступ у 2024 році, абітурієнтам варто розважливо підібрати як заклад освіти, так і спеціальність, на яку вистачить балів для рекомендації до зарахування. Почати потрібно з розрахунку свого конкурсного бала та аналізу результатів попередньої вступної кампанії.
Крок 1. Порахуйте конкурсний бал
Найголовніше, що потрібно зробити абітурієнту — розрахувати свій конкурсний бал та вдумливо оцінити шанс на вступ до різних вишів.
Розрахувати конкурсний бал можна або на картках конкурсних пропозицій до кожної спеціальності у розділі ЗВО (тут варто лише внести свої результати НМТ та творчого конкурсу, якщо ви складали таке випробування — вбудований калькулятор самостійно врахує всі коефіцієнти), або порахувати за допомогою калькулятора Єдиної державної бази з питань освіти.
Для розрахунку в калькуляторі ЄДЕБО вам стануть у пригоді вагові коефіцієнти НМТ, галузевий та регіональний коефіцієнти, а також інструкція з розрахунку конкурсного бала.
Крок 2. Дізнайтеся прохідні бали на свою спеціальність
У 2024 році прохідний бал на бюджет для більшості спеціальностей — 130 балів, прохідний бал на контракт — 100 балів. Але є спеціальності, на які потрібно від 150 балів як на бюджет, так і на контракт.
Йдеться про спеціальності галузей знань:
Галузь знань |
Спеціальність |
08 «Право» |
081 «Право |
28 «Публічне управління та адміністрування» |
281 «Публічне управління та адміністрування» |
29 «Міжнародні відносини» |
291 «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» 292 «Міжнародні економічні відносини» 293 «Міжнародне право» |
22 «Охорона здоров’я» |
221 «Стоматологія» 222 «Медицина» 226 «Фармація, промислова фармація» 228 «Педіатрія» |
Якщо ваш конкурсний бал нижче прохідних — радимо не витрачати свій ліміт заяв на такі спеціальності, адже ви не зможете пройти поріг.
Наприклад, ваш конкурсний бал — 146. Вам не має сенсу подавати заяви на вступ на спеціальності з прохідним балом 150.
Крок 3. Подивіться прохідні бали до університету чи коледжу минулого року
Це можна зробити на сайті ЄДЕБО у розділі вступної кампанії 2023 року. На сторінці з конкурсними пропозиціями введіть основу вступу та освітній рівень, спеціальність та бажаний заклад освіти. У результаті ви побачите конкурсну пропозицію, а також коротку статистику: скільки подано заяв, який мінімальний бал зарахованих, який максимальний бал вступників, а також середній конкурсний бал на спеціальність.
Якщо ваш бал десь такий самий або вищий — можна розглядати цю спеціальність у цьому виші. Якщо нижчий — шанси на вступ можуть бути нижчі.
Наприклад, ваш конкурсний бал — 146, а середній бал на певну спеціальність у 2023 році — 175. Шанси на вступ на бюджет — нульові.
Але також врахуйте і бали ваших конкурентів у цьому році.
Крок 4. Перевірте бали інших вступників
Реєстрація заяв на вступ до університетів почнеться 19 липня, але ми радимо не подавати заяви в перші дні. Чому? А тому що очікування у кілька днів дасть вам перевагу — ви зможете побачити бали тих вступників, які подали заяви раніше, та оцінити свої шанси.
Це можна зробити також на сайті ЄДЕБО. Але замість того, щоб перевіряти статистику конкурсу минулого року, вам потрібно знайти потрібну конкурсну пропозицію 2024 року й переглянути вже подані заяви.
При пошуку пропозиції ви також зазначаєте освітній рівень, основу вступу та спеціальність. А також заклад, якщо вас цікавить конкретний коледж чи університет.
Якщо натиснете кнопку «Список вступників», ви побачите кількість абітурієнтів. Також маєте побачити бали інших вступників, якщо вони підтягнулися до конкурсної пропозиції.
Якщо ви бачите, що на конкурсну пропозицію виділено 5 бюджетних місць, а заяви подали 15 вступників з вищими балами або першим пріоритетом, — ваші шанси на вступ на бюджет дорівнюють нулю.
Крок 5. Розставте пріоритети
Після усіх попередніх маніпуляцій вам потрібно обрати конкурсні пропозиції та розставити пріоритети. Звісно, лише якщо ви вступаєте на бюджет, адже на контракт пріоритети не застосовуються.
Отже, у вас є 5 заяв на бюджет і до кожної потрібно підібрати пріоритет. Радимо найвищі пріоритети, 1 та 2, ставити до тих заяв, де ваше бажання навчатися у конкретному виші збігається з вашими шансами за вашим конкурсним балом. Не варто покладатися лише на удачу та бажання навчатися саме у певному закладі. Пріоритети 3, 4 та 5 залиште для спеціальностей з нижчими шансами на вступ.
Також зверніть увагу, що якщо ви обираєте спеціальність з підтримкою від держави та надаєте цим заявам 1 та 2 пріоритет, тоді до вашого конкурсного бала застосовуватиметься галузевий коефіцієнт 1,02. Це може підвищити ваші шанси на вступ.
Якщо ваш бал — 146, а попереду вас у рейтингу 6 заяв із пріоритетом 1 та вищими балами на спеціальність, де є 8 бюджетних місць, у вас дуже низькі шанси вступити на бюджет, навіть якщо ви поставите пріоритет 1 чи 2. Але, якщо у вас 146 балів, максимальний обсяг на спеціальність — 25 місць, середній конкурсний бал минулого року — 143, то у вас високі шанси з пріоритетом 1 чи 2.
І останнє, але не менш важливе: напишіть дуже хороший мотиваційний лист. Він може зіграти вам на руку, якщо ви змагатиметеся за місце у виші з іншими вступниками при однакових конкурсних балах. Дізнайтеся з нашої інструкції, як написати переконливий мотиваційний лист для вступу в університет.
Стежте за новинами вступу в нашому телеграм-каналі для вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.