Для школярів з ТОТ та ВПО змінюють умови навчання: громадськість занепокоєна
Міністерство освіти і науки пропонує зміни щодо дистанційного навчання школярів. Діти ВПО мають відвідувати школи за місцем нового проживання, а учні з ТОТ зможуть обрати лише екстернат або сімейну форму навчання. Такі зміни загрожують закриттям шкіл та втратою зв'язку з учнями на ТОТ.
Після урядової наради 11 липня 2024 року стало відомо, що наказ МОНу № 850 із пропозиціями, який він зараз містить і які розглянуто нижче, буде відкликаний. Для його доопрацювання створять робочу групу, яка запропонує нові ініціативи, що не порушуватимуть конституційних норм та законів.
Які зміни можливі у школах в умовах воєнного стану
У проєкті наказу МОН № 850 від 13 червня 2024 року йдеться, що школи, які не зможуть відновити очне / змішане навчання, можуть відкривати дистанційні класи. Для відкриття такого класу має бути мінімум 20 учнів одного року навчання, але не більше 30. При цьому учнів, які вчаться на сімейній та екстернатній формах, у цій кількості враховувати не можна. Також такі дистанційні класи не будуть поділятися на групи для вивчення окремих предметів.
Для дистанційних класів планується два окремі навчальні плани:
1) для дітей, які залишаються в Україні, — вивчення всіх обов’язкових та предметів за вибором;
2) для дітей, які виїхали за кордон та паралельно навчаються там у школах, — окремі навчальні предмети (програма українознавчого компонента).
Поєднувати дві програми в межах одного дистанційного класу буде не можна.
Зміни для школярів з числа внутрішньо переміщених осіб
Відповідно до нового порядку, діти ВПО з нового навчального року мають навчатися за денною або змішаною формою за місцем фактичного перебування — тобто там, куди вони переселилися. Вони можуть продовжити навчання в дистанційних класах своїх шкіл (де вчилися до переміщення) лише за певних умов та їх підтвердження. Такими умовами можуть бути:
- відсутні вільні місця у новій школі;
- школа за новим місцем не здійснює очне або змішане навчання;
- освітня діяльність школи за новим місцем призупинена.
Іншим словами — тепер батьки учнів зі статусом ВПО не зможуть самостійно визначати, у якій школі вчитиметься їхня дитина.
Діти з тимчасово окупованих територій
Новий порядок передбачає, що учні з ТОТ можуть продовжити українську шкільну освіту виключно за екстернатною або сімейною формою навчання. Варто зауважити, що ці форми не передбачають регулярних онлайн-уроків, як це організовано при дистанційному навчанні, тому більшість програми доведеться вивчати самотужки.
Зміни у навчанні в школах: що ще відомо
Громадські організації вже підготували звернення до міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, де висловили свої застереження. Зокрема активісти та правозахисники говорять, що в разі ухвалення змін, можуть бути негативні наслідки, як-от закриття шкіл, скорочення вчителів та втрата доступу до української освіти дітьми з ТОТ.
Також свої застереження висловив Донецький обласний комітет Профспілки працівників освіти і науки України, зауваживши, що цей наказ призведе зокрема до «позбавлення права вибору закладу освіти та форм її здобуття жителів областей, які вимушено змінили місце проживання, що є прямим порушенням чинного законодавства; ліквідації закладів освіти, які працюють попри окупацію, проведення бойових дій, наближеність до фронту». Освітяни висловили сподівання на доопрацювання нового порядку та його громадського обговорення.
Як можна вплинути на рішення МОН
На сайті Кабінету Міністрів України вже з'явилась петиція «Щодо права на освіту дітей ВПО та скасування наказу МОН України від 13.06.2024 № 850». Підписати її можуть усі громадяни, які не підтримують запропоновані посадовцями рішення, що стосуються навчання дітей ВПО та з ТОТ.
Роз’яснення МОН щодо проєкту наказу № 850
11 липня 2024 року МОН надало пояснення щодо запропонованих рішень. Наголошено, що наказ є одним з інструментів політики «Школа офлайн», який має на меті повернути максимальну кількість дітей до очного навчання.
Для дітей, які не можуть відвідувати школи очно через небезпеку, побудують укриття та забезпечать автобусами для підвезення до шкіл з укриттям.
Для учнів ВПО і школярів за кордоном на першому місці є соціалізація на нових місцях. Тож вони мають відвідувати заклади освіти за місцем проживання.
Для дітей на ТОТ запропонують індивідуальний підхід із педагогічним патронажем. Це пояснюється тим, що долучатися до дистанційних уроків такі діти не завжди можуть через розклад занять, але водночас із цими учнями потрібно зберегти зв’язок. Тож завдяки такій формі графік навчання підлаштовуватимуть під конкретну дитину.
Водночас після обговорень ініціатив з іншими посадовцями, зокрема в регіонах, до проєкту планують внести зміни, зокрема впровадити програми підтримки вчителів. Наразі напрацьовують механізми щодо «створення кадрового резерву вчителів з виплатою середньої заробітної плати й підготовкою їх для роботи на деокупованих територіях». Також у планах створити єдиний портал вакансій учителів. Педагоги зможуть розраховувати на індивідуальний супровід кар'єрними консультантами.
Наразі наказ МОНу № 850 ще доопрацьовуватимуть, щоб він не суперечив нормам законів. Коли з'явиться його остаточна редакція, ми розкажемо про це в наших новинах.
Дізнайтеся, до яких ще змін у шкільній освіті треба бути готовими, а також про нові підходи у військовій підготовці школярів.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.
Залишити коментар