Як поновитися на навчання в аспірантурі
Аспіранти, які не завершили навчання та були відраховані з аспірантури з будь-яких причин, мають право на поновлення. При цьому не важлива тривалість перерви в навчанні. Якщо ви плануєте поновитися в аспірантурі, маєте дотримуватися певних умов, зокрема подати академічну довідку, з якою вас було відраховано.
24 червня 2024 року Міністерство освіти і науки внесло зміни у правила вступу в аспірантуру, а також — у правила поновлення на навчання. Тепер поновитися на денній формі можуть лише не військовозобов'язані особи.
З 1 червня 2024 року набирає чинності нове Положення про порядок відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення осіб, які навчаються у закладах вищої освіти, та надання їм академічної відпустки, яке й визначає загальні правила поновлення.
Поновлення в аспірантурі: важливі моменти
Якщо ви не довчилися в аспірантурі та хочете відновити свій статус аспіранта, вам необхідно звернутися в університет / наукову установу із відповідною заявою (за зразком закладу) та обов’язково надати академічну довідку, з якою вас було відраховано. У МОНі зазначають, що «поновлення навчання на денній формі дозволяється лише особам, які не є військовозобов'язаними, а також іншим категоріям, яким законно дозволено переривати навчання (вагітність, військова служба, медики тощо)».
Вашу заяву мають розглянути протягом 5 робочих днів, після чого ви отримаєте письмову відповідь на свою електронну пошту про умови поновлення або про причину відмови.
Якщо заклад буде готовий вас поновити, вам необхідно буде:
- пройти оцінювання рівня ваших попередніх знань;
- виконати вимоги зарахування до вступників, тобто скласти такі самі випробування, які складали при вступі ваші майбутні одногрупники;
- скласти академрізницю / усунути недоліки, через які вас відрахували (за потреби).
Будьте готові, що вас можуть поновити або на такий самий курс, з якого вас відрахували, або на молодший курс — усе залежить від того, який відсоток індивідуального навчального плану ви виконали, кількості пройдених вами кредитів ЄКТС, на якому етапі призупинили написання наукової роботи та від результату оцінки ваших попередніх знань. Форму такого оцінювання кожен заклад встановлює самостійно, тому цей момент уточніть в закладі, де хочете відновити навчання.
Зазвичай поновлення на навчання відбувається на контракт, тобто на платне навчання. Поновитися на бюджет в аспірантуру можна, якщо будуть вільні бюджетні місця.
Врахуйте, що ті аспіранти, які довчилися в аспірантурі, тобто завершили навчання за відповідною освітньо-науковою програмою, але не встигли з певних причин захиститися, щоб вийти на захист, мають повторно вступати до аспірантури.
Які документи необхідні для поновлення в аспірантурі
Перелік необхідних документів кожен заклад встановлює самостійно. Але загально ви маєте підготувати:
- документ, що посвідчує особу (наприклад, паспорт);
- РНКОПП (ідентифікаційний номер);
- академічна довідка, що була видана вам під час відрахування;
- документ про попередньо здобуту освіту (диплом магістра / спеціаліста);
- заява на поновлення;
- 4 кольорових фото (формат 3*4);
- військово-обліковий документ.
Поновлення в аспірантурі та відстрочка від мобілізації
У новій редакції Закону про мобілізацію йдеться, що право на відстрочку мають ті, хто навчається послідовно, тобто на вищому рівні ніж попередньо здобутий. Водночас Міністерство освіти і науки у 2024 році дозволило поновлювати на навчання в аспірантурі лише тих, хто не є військовозобов'язаним. Тобто чоловіки 25–60 років не зможуть поновитися на навчання в аспірантурі, щоб отримати відстрочку від мобілізації.
Щоб обрати для себе заклад вищої освіти з аспірантурою, скористайтесь у розділі ЗВО в пошуковому рядку зручним фільтром — виберіть «Аспірантура», і система запропонує вам такі університети.
Читайте також Усе про навчання в аспірантурі: від вступу до захисту дисертації. За змінами та подіями у вищій освіті стежте в розділі новин.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.