Суднобудування: все про спеціальність 135
Спеціальність 135 «Суднобудування» охоплює проєктування, будівництво та обслуговування суден. Вона надзвичайно важлива для нашої країни, оскільки впливає на економічний розвиток та оборонну спроможність. Вступникам варто знати, де та скільки років вчаться на 135 спеціальність, що потрібно для вступу, ким та де можна працювати після навчання.
Загально про спеціальність 135 «Суднобудування»
Спеціальність 135 «Суднобудування» належить до галузі знань «Механічна інженерія», усі спеціальності якої мають особливу державну підтримку. Держава виділяє їх як особливо важливі для промисловості, оборонної здатності та торгово-економічних зв’язків з іншими країнами, тож заохочує вступників обирати їх, підвищуючи конкурсний бал для заяв з високим пріоритетом — докладно про це ви дізнаєтесь у статті Вступ на спеціальності, які мають особливу підтримку від держави.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 135 «Суднобудування» держава виділила 180 бюджетних місць.
За спеціальністю 135 «Суднобудування» готують фахівців у галузі інженерії, які вміють проєктувати морські та річкові судна, зокрема промислові й торгові, розуміються на їхньому устаткуванні, експлуатації та ремонті. Ця спеціальність підійде абітурієнтам, які зацікавлені в морській інженерії, тобто в побудові кораблів.
Що вивчають за спеціальністю 135 «Суднобудування»
Ваше навчання охоплюватиме різні технології конструювання, монтажу та ремонту суден. Приготуйтесь, що у вашому навчальному плані будуть такі фахові дисципліни: інженерна графіка, гідроаеродинаміка, нарисна геометрія, теоретична механіка, теплофізика, електротехніка та електроніка, деталі машин і механізмів, матеріалознавство, об'єкти морської техніки, опір матеріалів тощо. Вас вчитимуть за допомогою комп’ютерних програм проєктувати та модернізувати різні судна, зокрема тихохідні та швидкісні. Ви будете проводити інженерні розрахунки, пов’язані з міцністю, стабільністю, маневреністю суден, а також аналізувати ці результати.
Практичні навички ви здобуватимете з використанням спеціального обладнання — дослідного басейну та аеродинамічної лабораторії. Крім цього, ви дізнаєтесь про стандартизацію та сертифікацію суден, а також проходитимете навчально-плавальну практику.
Більше про зміст освітніх програм та компетенції випускників можна знайти в стандарті вищої освіти за спеціальністю 135 «Суднобудування».
Де вчитися за спеціальністю 135 «Суднобудування»
Коли добиратимете заклад вищої освіти, скористайтесь порадами інструкції Як вибрати, куди піти вчитися. В Україні за спеціальністю 135 «Суднобудування» студентів готують 3 університети, які розташовані у південних областях. Торік в усі ці ЗВО абітурієнти подавали заяви на вступ:
- Херсонський навчально-науковий інститут Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова.
- Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова.
- Одеський національний морський університет.
Який прохідний бал для вступу на суднобудування
Для вступу на бюджет ваш конкурсний бал має бути вищим за 130 балів. Наприклад, у 2024 році прохідний на бюджет на суднобудування був бал 134,6 — саме з таким результатом зараховували до Херсонського навчально-наукового інституту Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова.
Для вступу на контракт кожен університет встановлює мінімальний бал самостійно, але вище за 100. Подивитися прохідні бали минулих років ви можете на сторінках закладів у розділі ЗВО. Також візьміть до уваги, з якими середніми конкурсними балами торік набирали першокурсників — чим вищий бал, тим серйознішою має бути ваша підготовка.
- Найвищий середній конкурсний бал на суднобудування — 149,3 в Одеському національному морському університеті.
- Найнижчий середній конкурсний бал на суднобудування — 141,8 в Національному університеті кораблебудування імені адмірала Макарова.
Як та коли вступати на спеціальність 135 «Суднобудування»
- Після 9 класу ви можете вступити до коледжу на основі співбесіди та мотиваційного листа. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року.
- Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ на бакалавра почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року. Докладні пояснення про цей етап вступної кампанії ми підготували в розділі Вступ.
Скільки років потрібно вчитися на спеціальності 135 «Суднобудування»
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
Після 9 класу в коледжі |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після 11 класу в коледжі |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 4 місяці / 1,5 курсу |
Що готувати для вступу на спеціальність 135 «Суднобудування»
Для вступу в університет у 2025 році потрібні результати НМТ 2022–2025 та мотиваційний лист.
Планується, що НМТ 2025 проходитиме за схемою 3+1, де обов’язковими є тести з української мови, математики та історії України, а також 1 предмета на вибір. Для спеціальності на спеціальність 135 «Суднобудування» профільними є математика та фізика — оцінки за ці предмети при обчисленні конкурсного бала рахують з найвищим ваговим коефіцієнтом 0,5.
Завдяки таблиці з ваговими коефіцієнтами ви можете проаналізувати вплив інших предметів на різні спеціальності. Щоб на прикладі розібратися в усіх нюансах розрахунку конкурсного бала, читайте матеріал Яка різниця між балом НМТ та конкурсним балом.
Скільки коштує навчання на спеціальності 135 «Суднобудування»
Вартість навчання кожен заклад встановлює самостійно. У середньому рік навчання на спеціальності 135 «Суднобудування» коштує від 14 000 до 18 000 гривень.
- Найдорожчі програми зі суднобудування в Одеському національному морському університеті — 21 100 гривень / рік.
- Найдешевші програми зі суднобудування в Херсонському навчально-науковому інституту Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова — 13 000 гривень / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Суднобудування» можуть претендувати на грант у розмірі 22 500 грн, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант у 37 500 грн, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким працювати за спеціальністю 135 «Суднобудування»
Випускники за спеціальності 135 «Суднобудування» можуть працевлаштуватися на судноремонтні підприємства, у проєктно-конструкторські бюро або науково-дослідні установи. Зокрема для них відкриті такі посади:
- інженер-конструктор;
- інженер-технолог;
- механік із суднових систем;
- технік-проєктувальник;
- технік-налагоджувальник;
- спеціаліст з підготовки технічної документації;
- інженер-дослідник;
- сюрвейєр.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Офіційну та перевірену інформацію про вступну кампанію 2024 ви знайдете в розділі Вступ. За важливими новинами стежте в телеграм-каналі для вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.