Середня освіта: все про спеціальність А4 (014)
Спеціальність «Середня освіта» готує вчителів, які працюватимуть з учнями базової та старшої школи, тобто в 5–11(12) класах. Вступникам, які хочуть працювати у школі та навчати дітей, варто знати, що вивчає спеціальність «Середня освіта», які предметні спеціалізації існують у її межах, що потрібно для вступу та ким, крім вчителя, можна працювати після спеціальності «Середня освіта».
Загально про спеціальність А4 «Середня освіта»
Спеціальність «Середня освіта» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань A «Освіта». Раніше вона мала код 014.
Ця спеціальність має декілька предметних спеціалізацій, за якими і готують майбутніх вчителів:
- A4.01 «Середня освіта (Українська мова і література)»;
- A4.02 «Середня освіта (Мова та зарубіжна література (із зазначенням мови))» — для всіх інших мов;
- A4.03 «Середня освіта (Історія)»;
- A4.04 «Середня освіта (Математика)»;
- A4.05 «Середня освіта (Біологія та здоров'я людини)»;
- A4.06 «Середня освіта (Хімія)»;
- A4.07 «Середня освіта (Географія)»;
- A4.08 «Середня освіта (Фізика та астрономія)»;
- A4.09 «Середня освіта (Інформатика)»;
- A4.10 «Середня освіта (Трудове навчання та технології)»;
- A4.11 «Середня освіта (Фізична культура)»;
- A4.12 «Середня освіта (Образотворче мистецтво)»;
- A4.13 «Середня освіта (Музичне мистецтво)»;
- A4.15 «Середня освіта (Природничі науки)»;
- A4.16 «Середня освіта (Захист України)».
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 014 «Середня освіта» (за предметними спеціальностями) держава виділила 7 319 бюджетних місць.
Під час навчання на спеціальності «Середня освіта» студенти глибоко вивчають вибрану предметну область, методику викладання, педагогіку та психологію, а також сучасні сервіси та дистанційні технології в освіті. Це дозволяє їм ефективно викладати свій предмет, організовувати навчальний процес та виховну діяльність школярів.
Що вивчають за спеціальністю «Середня освіта»
На спеціальності «Середня освіта» студенти першочергово проходять підготовку з фахових дисциплін, тобто досконало вивчають предмети, які будуть викладати у школі. Також майбутні вчителі вивчають українську мову, загальну та вікову психологію, фізіологію людини, основи інклюзивної освіти, педагогіку, систему середньої освіти в Україні і у світі, інформаційно-комунікаційні технології, сучасні засоби навчання. На старших курсах студенти опановують методику викладання свого предмета, вчаться працювати зі шкільною документацією, зокрема складати календарно-тематичне планування, виховні плани, заповнювати класний журнал тощо.
Практичний досвід роботи з дітьми майбутні вчителі починають здобувати ще під час навчання в університеті завдяки виробничим практикам у школі та в літніх таборах.
Де навчатися на вчителя
Якщо ви чітко визначилися з майбутньою спеціалізацією, тобто обрали, який предмет хочете викладати у школі, час підібрати заклад, куди вступати на педагога. Варто ретельно вибирати майбутній заклад освіти, адже він може вплинути на вашу подальшу кар'єру. Одним із показників хорошого вишу може бути його популярність серед абітурієнтів.
10 найпопулярніших ЗВО серед вступників за напрямом «Середня освіта» у 2024 році:
- Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка.
- Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського.
- Волинський національний університет імені Лесі Українки.
- Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.
- Український державний університет імені Михайла Драгоманова.
- Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.
- Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка.
- Київський національний лінгвістичний університет.
- Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини.
- Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка.
Скільки потрібно балів, щоб вступити на педагога
У 2024 році для вступу на вчителя на бюджет конкурсний бал мав бути вище за 130. До прикладу, у 2024 році на бюджет найнижчий бал був 130,01 — саме такий результат був прохідним на навчання коштом держави в Українському державному університеті імені Михайла Драгоманова на спеціалізацію 014.09 «Інформатика», а також в Уманському державного педагогічному університеті імені Павла Тичини на спеціалізацію 014.15 «Природничі науки».
Для вступу на контракт кожен університет самостійно встановлює мінімальний бал, але він має бути вищим за 100.
Щоб зорієнтуватися, скільки потрібно балів, щоб вступити на педагога, зверніть увагу на конкурсні бали попередньої вступної кампанії — вони допоможуть приблизно оцінити власні шанси на вступ. Чим вищий середній бал вступників, тим ретельніше вам потрібно готуватися до вступу у певний виш.
- Найвищий середній конкурсний бал на середню освіту — 177,5 у Миколаївському національному університеті імені В. О. Сухомлинського.
- Найнижчий середній конкурсний бал на середню освіту — 127,0 в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі.
Як та коли вступати на педагога
- Після 9 класу ви можете вступити до коледжу на основі співбесіди / творчого конкурсу та мотиваційного листа. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року.
- Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ на бакалаврські програми почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року. Докладні інструкції про цей етап вступної кампанії — у розділі Вступ.
Скільки років треба навчатися на вчителя
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
Після 9 класу в коледжі |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після 11 класу в коледжі |
2 роки та 10 місяців / 3 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 4 місяці / 1,5 курсу |
Що потрібно, щоб вступити на вчителя
Вступ у 2025 році можливий за результатами НМТ 2022–2025 року та мотиваційним листом.
На НМТ 2024 обов’язково потрібно складати українську мову, математику та історію України. Четвертим краще обирати профільний предмет на обрану спеціалізацію: так, для майбутніх вчителів математики профільним серед предметів на вибір є фізика, а для вступу на вчителя географії вагомішою є географія. У таблиці з ваговими коефіцієнтами ви знайдете коефіцієнти предметів НМТ до інших спеціалізацій та спеціальностей — це допоможе виокремити, який предмет на вибір може вплинути на ваш конкурсний бал.
Зрозуміти нюанси розрахунку конкурсного бала вам допоможуть наші матеріали Вагові коефіцієнти та конкурсний бал та Яка різниця між балом НМТ та конкурсним балом.
Скільки коштує навчання на спеціальності 014 «Середня освіта»
Вартість навчання на вчителів залежить від міста, у якому розташовано університет, а також від спеціалізації (предмета, який після навчання можна викладати).
- Найдешевша освітня програма на спеціалізації «Хореографія» у Бердянському державному педагогічному університеті — 8 200 гривень / рік.
- Найдорожчі освітні програми на спеціалізації «Українська мова і література» в Карпатському університеті імені Августина Волошина — 60 000 гривень / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Середня освіта» можуть претендувати на грант у розмірі 22 500 грн, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант у 37 500 грн, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким можна працювати за спеціальністю «Середня освіта»
Випускники спеціальності «Середня освіта» можуть працевлаштуватися в школах, училищах та коледжах, закладах позашкільної освіти, а також у приватних освітніх закладах на кшталт розвивальних центрів, у благодійних організаціях, які опікуються питанням виховання дітей. Отже, після навчання на спеціальності «Середня освіта» можна працювати не лише вчителем обраного предмета, але й обіймати такі посади:
- педагог-організатор;
- репетитор;
- асистент вчителя;
- методист в освітніх установах;
- лаборант на кафедрі;
- координатор освітніх проєктів;
- адміністратор в освітніх закладах;
- тьютор або консультант з освітніх програм;
- копірайтер;
- керівник гуртка;
- діловод;
- офіс-менеджер.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Дивіться офіційну та перевірену інформацію про вступну кампанію 2024 у розділі Вступ. За важливими новинами стежте в телеграм-каналі для вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.