Авіаційна та ракетно-космічна техніка: все про спеціальність G12 (134)
Вступникам, які мріють конструювати літаки та розробляти ракетно-космічну техніку, варто дізнатися, що вивчають за спеціальністю «Авіаційна та ракетно-космічна техніка», що потрібно для вступу на цю спеціальність і ким можна працювати після випуску з університету.
Загально про спеціальність G12 (134) «Авіаційна та ракетно-космічна техніка»
Спеціальність G12 «Авіаційна та ракетно-космічна техніка» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань G «Інженерія, виробництво та будівництво», спеціальності якої мають особливу державну підтримку. Це означає, що в очах держави вони є значущими для суспільства, а отже, держава заохочує абітурієнтів обирати їх шляхом підвищення шансів на вступ за певних умов. Докладно про це ми розповіли в матеріалі Вступ на спеціальності, які мають особливу підтримку від держави 2024. Ця спеціальність надважлива для військової промисловості та оборонної здатності України.
За спеціальністю «Авіаційна та ракетно-космічна техніка» готують фахівців, які розуміються на проєктуванні, виробництві, функціонуванні та сертифікації авіаційних та космічних технічних засобів, тобто які вміють розробляти та тестувати літаки, ракети та космічні апарати. Випускники спеціальності знають принципи використання авіаційної та космічної техніки, а тому можуть не лише проєктувати, а й виготовляти та технічно обслуговувати літальні апарати.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 134 «Авіаційна та ракетно-космічна техніка» держава виділила 390 бюджетних місць.
Що вивчають на спеціальності G12 (134) «Авіаційна та ракетно-космічна техніка»
За спеціальністю G12 «Авіаційна та ракетно-космічна техніка» детально розбирають будову та роботу сучасної авіаційної та ракетної техніки, зокрема паливну, гідравлічну, гальмівну системи, а також системи керування, життєзабезпечення тощо, принципи дії бортового та навігаційного обладнання.
Протягом навчання в університеті студенти вивчають багато точних наук та інженерних дисциплін. Будьте готові на перших курсах поглиблено вчити вищу математику, фізику, накреслювальну геометрію. Потім ваш навчальний план доповнять фахові предмети: теоретична механіка, механіка матеріалів і конструкцій, авіаційне матеріалознавство, теорія польоту літальних апаратів, математичне моделювання, гідрогазомеханіка, інженерна та комп'ютерна графіка, електротехніка та авіоніка, прикладна гідрогазодинаміка.
Крім цього, ви вивчатимете сучасні програмні методи розрахунку на міцність у літакобудуванні, основи машинного проєктування та 3D-моделювання. Вас вчитимуть працювати з різним лабораторним обладнанням, розраховувати аеродинаміку летальних апаратів, розбиратися в авіаційних і ракетних двигунах, системах керування, виконувати технічне обслуговування авіаційної та ракетно-космічної техніки.
Більше про зміст підготовки та компетентності випускників можна дізнатися у стандарті вищої освіти за спеціальністю 134 «Авіаційна та ракетно-космічна техніка».
Де вчитися за спеціальністю G12 «Авіаційна та ракетно-космічна техніка»
На етапі вибору закладу освіти скористайтесь порадами інструкції Як вибрати, куди піти вчитися. В Україні за спеціальністю «Авіаційна та ракетно-космічна техніка» готують студентів 8 університетів — в усі ці університети торік вступники подавали заяви:
- Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».
- Національний авіаційний університет.
- Національний аерокосмічний університет ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут».
- Національний університет «Львівська політехніка».
- Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара.
- Національний університет «Запорізька політехніка».
- Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова.
- Вищий навчальний заклад «Університет імені Альфреда Нобеля».
Який прохідний бал для вступу на авіаційну та ракетно-космічну техніку
Вас допустять до відбору на бюджетні місця з конкурсним балом 130+. Наприклад, у 2024 році прохідним на бюджет на цю спеціальність був бал 135,17 — саме з таким результатом зараховували до Національного авіаційного університету.
Для вступу на контракт кожен заклад вищої освіти самостійно встановлює мінімальний бал, але він вищий за 100. Подивитися прохідні бали минулих років ви можете на сторінках закладів у розділі ЗВО.
Щоб зорієнтуватися, з якими балами набирають першокурсників на авіаційну та ракетно-космічну техніку, подивіться конкурсні бали вступників минулого року — чим вищий середній конкурсний бал, тим ретельнішою має бути ваша підготовка.
- Найвищий середній конкурсний бал на авіаційну та ракетно-космічну техніку — 162,1 в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».
- Найнижчий середній конкурсний бал на авіаційну та ракетно-космічну техніку — 158,1 у Вищому навчальному закладі «Університет імені Альфреда Нобеля».
Як та коли вступати на спеціальність G12 «Авіаційна та ракетно-космічна техніка»
- Після 9 класу ви можете вступити до коледжу на основі співбесіди та мотиваційного листа. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року.
- Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ на бакалавра почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року. Більше деталей про цей етап вступної кампанії ви знайдете в розділі Вступ.
Скільки років потрібно вчитися на спеціальності «Авіаційна та ракетно-космічна техніка»
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
Після 9 класу в коледжі |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після 11 класу в коледжі |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 4 місяці / 1,5 курси |
Що готувати для вступу на спеціальність G12 «Авіаційна та ракетно-космічна техніка»
У 2025 році абітурієнти вступатимуть в університети за результатами НМТ 2022–2025 та мотиваційним листом.
На НМТ 2025 вступники складатимуть тести з 3 обов’язкових предметів (української мови, математики та історії України) та 1 предмета на вибір. Для спеціальності G12 «Авіаційна та ракетно-космічна техніка» профільними є математика та фізика — до їх оцінок при обчисленні конкурсного бала застосовується найвищий ваговий коефіцієнт 0,5. Розібратися в механіці розрахунку конкурсного бала вам допоможуть наші матеріали Вагові коефіцієнти та конкурсний бал та Яка різниця між балом НМТ та конкурсним балом.
Про тестування читайте у статті НМТ 2025: що відомо про предмети та формат проведення та в телеграм-каналі для вступників.
Проаналізувати вплив інших предметів на різні спеціальності ви можете за допомогою таблиці Вагові коефіцієнти предметів НМТ.
Скільки коштує навчання на спеціальності G12 «Авіаційна та ракетно-космічна техніка»
Вартість навчання університети встановлюють самостійно, тому вона різниться від міста до міста. У середньому рік навчання коштує від 16 000 до 25 000 гривень.
- Найдорожчі програми у Вищому навчальному закладі «Університет імені Альфреда Нобеля» — 85 000 гривень / рік.
- Найдешевші програми в Національному університеті кораблебудування імені адмірала Макарова — 14 000 гривень / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Авіаційна та ракетно-космічна техніка» можуть претендувати на грант у розмірі 22 500 грн, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант у 37 500 грн, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким працювати за спеціальністю «Авіаційна та ракетно-космічна техніка»
Випускники спеціальності «Авіаційна та ракетно-космічна техніка» мають широкі можливості для кар'єри в різних сферах авіаційної та космічної промисловості, а також наукових установах. Ось деякі з можливих професій, за якими вони можуть працювати:
- інженер-конструктор;
- інженер-аеродинамік;
- інженер-механік;
- інженер-технолог;
- інженер-програміст;
- інженер з автоматизації;
- авіаційний технік;
- майстер на виробництві авіаційної техніки;
- інженер контролю якості;
- менеджер проєктів в авіаційній та ракетно-космічній промисловості;
- інженер-тестувальник авіаційних / космічних систем.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Дивіться офіційну та перевірену інформацію про вступну кампанію 2024 у розділі Вступ. За важливими новинами стежте в телеграм-каналі для вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.