Вступ в аспірантуру 2025: правила, документи, іспити
У 2025 році для вступу до аспірантури потрібно скласти єдиний вступний іспит, або ЄВІ, та випробування з методології проведення наукових досліджень. Ці результати слугуватимуть допуском до вступних іспитів у закладі. Що ще потрібно знати про вступ в аспірантуру 2025 — у нашому матеріалі.
У 2025 році вступ в аспірантуру на денну форму можливий лише на бюджет. Вступити на контракт можна на заочну або вечірню форму, але ці форми не дають відстрочки від мобілізації.
Загально про навчання в аспірантурі
- Основа вступу. До аспірантури можна вступати з дипломом ступеня магістра (спеціаліста).
- Строк навчання. Підготовка в аспірантурі триває 4 роки.
- Форма навчання. Аспірантура може бути очною (денною), вечірньою, заочною.
- Умови фінансування. На денній формі можна вчитися зараз лише на бюджеті. Відбір проходить на конкурсній основі. На контракті можна вчитися заочно.
Докладно про навчання в аспірантурі читайте в матеріалі Усе про навчання в аспірантурі: від вступу до захисту дисертації.
Що потрібно для вступу в аспірантуру 2025
Вступникам в аспірантуру спершу потрібно зареєструватися на єдиний вступний іспит, або ЄВІ, а також на випробування з методології наукових досліджень. Ці іспити організовує та проводить Український центр оцінювання якості освіти.
ЄВІ 2025 складається з двох блоків:
- тест з іноземної мови (англійської, німецької, французької, іспанської на вибір вступника);
- тест загальної навчальної компетентності, або ТЗНК.
Подивіться торішню покрокову інструкцію, щоб знати, що робити на кожному етапі реєстрації, але врахуйтейте, що календар реєстрації на вступні випробування для вступу до аспірантури 2025 з'явиться дещо згодом. Ми повідомимо про це в нашому телеграм-каналі для вступників — підписуйтесь, щоб бути в курсі важливих новин та мати доступ до обговорення питань вступу в чаті.
Коли вступ в аспірантуру: прийом заяв, іспити, рейтингові списки
Кожен університет самостійно визначає строки прийому документів та вступних іспитів до аспірантури, тому цю інформацію вам потрібно дізнаватися безпосередньо в університеті / науковій установі, де плануєте здобувати ступінь доктора філософії / доктора мистецтв. Свої правила заклади оприлюднять орієнтовно навесні.
Для орієнтиру — торік документи до аспірантури заклади приймали у липні-серпні.
Щоб обрати для себе, куди піти в аспірантуру, скористайтесь у розділі ЗВО в пошуковому рядку зручним фільтром — виберіть «Аспірантура», і система запропонує вам університети, у які можна вступати.
Які іспити потрібно скласти для вступу в аспірантуру 2025
Для вступу в аспірантуру у 2025 році потрібно скласти:
1) єдиний вступний іспит, або подати результати ЄВІ 2023 / 2024 року, якщо складали таке випробування в минулі роки. Щоб мати змогу вступати в аспірантуру 2025, тобто отримати допуск до вступних іспитів у закладі, потрібно за кожен компонент ЄВІ отримати не менше 150 балів.
2) випробування з методології наукових досліджень, відомий як ЄФВВ з філософії науки згідно з проєктом Порядку прийому на навчання. Цей іспит проводитиметься вперше, його програми ще затверджуються;
3) вступні випробування у ЗВО зі спеціальності та/або презентація наукових здобутків (на розсуд закладу).
Якщо ви вступаєте до аспірантури на іншу галузь знань (спеціальність), ніж та, яка зазначена у вашому дипломі магістра (спеціаліста), у закладі освіти на вас можуть чекати додаткові вступні випробування. Ці правила, як і форму випробувань (іспит, співбесіда, презентація дослідницьких пропозицій тощо) визначає та затверджує кожен заклад освіти самостійно в додатках до своїх правил прийому. Також будьте готові до складання внутрішнього іспиту з іноземної мови, адже заклад може призначити окремий іспит. Тому радимо уважно ознайомитися із правилами того закладу, куди прагнете вступити в аспірантуру 2025. Усі контакти закладів вищої освіти зібрані в розділі ЗВО.
ЄВІ для вступу в аспірантуру 2025
ЄВІ складається з 2 частин: тест загальної навчальної компетенції (тест на логіку) + тест з іноземної мови. Це той самий іспит, який складають для вступу в магістратуру, і проходить він у ті самі терміни.
На складання ЄВІ у вас буде 120 хвилин, які ви зможете самостійно розподіляти між завданнями, при цьому організатори радять 45 хвилин приділити тестам з іноземної мови, а 75 хвилин залишити для ТЗНК (тест загальної навчальної компетентності).
Щоб вас допустили до іспиту з іноземної мови для вступу в аспірантуру, на ЄВІ ви маєте отримати такі бали:
- з іноземної мови — від 150, тобто набрати мінімум 17 тестових балів;
- ТЗНК — не менше 150 балів, тобто потрібно набрати мінімум 16 тестових балів.
Ваші результати ЄВІ будуть автоматично внесені до ЄДЕБО. Якщо ви успішно складете ЄВІ, то отримаєте у своєму електронному кабінеті, за допомогою якого реєструвалися на іспит, відповідний сертифікат. Далі вам потрібно готуватися до вступних іспитів у закладі освіти.
Які документи потрібні для вступу в аспірантуру 2025
Перелік документів, обов'язкових для допуску до вступних випробувань, заклади встановлюють самостійно. Загалом у вас мають бути такі документи та копії:
Тип документа |
Примітка / пояснення |
Документ, що посвідчує особу |
паспорт-книжечка або ID-картка |
Реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) |
ідентифікаційний номер |
Документ про попередню освіту |
диплом магістра або спеціаліста та додаток до нього |
Військово-обліковий документ |
військовий квиток / тимчасове посвідчення військовозобов’язаного / посвідчення про приписку до призовної дільниці |
Сертифікат ЄВІ |
2025 або 2024 / 2023 року |
Список наукових праць |
опубліковані статті, реферат з обраної спеціальності, тези для конференцій |
Заява на вступ |
за зразком закладу |
Фотокартки для документів |
розмір 3x4 |
Рекомендація від працівника кафедри чи викладача |
за наявності |
У 2025 році подання заяв до аспірантури відбуватиметься через електронний кабінет на сайті ЄДЕБО.
Про відстрочку при вступі в аспірантурі читайте у Вступ в аспірантуру та відстрочка від мобілізації.
Читайте поради з підготовки до ЄВІ, а також дізнайтеся, які українські університети потрапили у світовий рейтинг.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.