Прикладна механіка: все про спеціальність 131
Спеціальність «Прикладна механіка» поєднує вивчення фізики та інженерії, а тому її випускники мають широкі можливості для працевлаштування на різних підприємствах. Цій спеціальності держава надає особливу підтримку.
Загально про спеціальність 131 «Прикладна механіка»
Спеціальність 131 «Прикладна механіка» належить до галузі знань 13 «Механічна інженерія». Держава вважає її однією з важливих для країни, тому надає особливу підтримку, що для вступників за певних умов може означати підвищені шанси на вступ.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 131 «Прикладна механіка» держава виділила 1 540 бюджетних місць.
На спеціальності «Прикладна механіка» готують фахівців, які добре розуміються на фізиці та інженерних науках, а тому можуть розв’язувати задачі в різних галузях промисловості та виробництва, де потрібно механізувати процеси або налаштувати обладнання.
Спеціалісти з прикладної механіки мають навички проєктування конструкцій та устаткування, знаються на принципах виготовлення та експлуатації механічних і біомеханічних систем, комплектації технічних комплексів, вміють налагоджувати роботу різноманітних технологічних машин.
Спеціальність 131 «Прикладна механіка» готує студентів за різними спеціалізаціями, зокрема:
- Комп’ютеризовані технології машинобудування.
- Технології машинобудування.
- Експлуатація та обслуговування лісових машин.
- Роботомеханічні системи та комплекси.
- Цифрова гідравліка, гідромашини та гідропневмоприводи та ін.
Що вивчають на спеціальності «Прикладна механіка»
Обираючи спеціальність 131 «Прикладна механіка», будьте готові до вивчення великої кількості точних наук, зокрема фізики та математики. Серед профільних предметів у вашому навчальному плані будуть матеріалознавство, деталі машин, основи теоретичної та прикладної механіки, опір матеріалів, теорія механізмів і машин, гідравліка, гідро- та пневмопривод, електротехніка, електроніка та мікросхемотехніка тощо.
В університеті вас вчитимуть виконувати розрахунки на міцність, витривалість, стійкість, довговічність, жорсткість деталей машин. Також ви вивчатимете комп’ютеризовані системи проєктування, підготовки виробництва та інженерних досліджень, будете робити креслення, проєктування та 3D-моделювання в різних програмах, зокрема SolidWorks, AutoCAD тощо.
Крім цього, вас вчитимуть послуговуватися нормативними документами та довідниками, щоб правильно оформлювати технічну документацію, а також перевіряти креслення / вироби на відповідність стандартам і технічним умовам.
Докладно компетенції та опис змісту підготовки студентів прописані у стандарті вищої освіти за спеціальністю 131 «Прикладна механіка».
Де можна навчатися на прикладну механіку в Україні
До вибору закладу вищої освіти слід підходити зважливо. Хороший університет дасть старт для кар’єри, тому варто приділити достатньо уваги, щоб проаналізувати різні виші. Поради щодо вибору університету ви знайдете в інструкції Як вибрати, куди піти вчитися. Одним із маркерів хорошого ЗВО може бути його популярність серед вступників.
10 найпопулярніших ЗВО, куди вступники подали найбільше заяв на прикладну механіку у 2024 році:
- Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».
- Луцький національний технічний університет.
- Національний університет «Львівська політехніка».
- Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут».
- Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу.
- Вінницький національний технічний університет.
- Центральноукраїнський національний технічний університет.
- Національний університет «Чернігівська політехніка».
- Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя.
- Національний університет «Одеська політехніка».
З якими балами можна вступити на прикладну механіку
Щоб розраховувати на вступ на бюджет, ваш конкурсний бал має бути 130+. Наприклад, у 2024 році прохідним на бюджет на прикладну механіку був бал 131,49 — саме з таким результатом зараховували до Луцького національного технічного університету.
Конкурсний бал на контракт кожен університет визначає самостійно, але він не може бути нижчим за 100. Щоб приблизно зрозуміти, з якими балами реально вступити у ЗВО на прикладну механіку, ви можете орієнтуватися на середні конкурсні бали вступників минулого року — вищий середній конкурсний бал свідчить про необхідність ретельної підготовки до вступних випробувань.
- Найвищий середній конкурсний бал на прикладну механіку — 158,8 в Національному аерокосмічному університеті ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут».
- Найнижчий середній конкурсний бал на прикладну механіку — 135,4 в Донбаській державній машинобудівній академії.
Як та коли вступати на прикладну механіку
- Після 9 класу ви можете вступити до коледжу на основі співбесіди та мотиваційного листа. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року.
- Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в заклад вищої освіти вам потрібні результати ЗНО / НМТ та мотиваційний лист. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року. Пояснення щодо подання заяв для вступу шукайте в розділі Вступ.
Скільки років потрібно вчитися на прикладну механіку
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
Після 9 класу в коледжі |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після 11 класу в коледжі |
2 роки та 10 місяців / 3 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
1 рік 6 місяців / 2 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 4 місяці / 1,5 курсу |
Що готувати для вступу на прикладну механіку
Щоб вас допустили до конкурсного відбору у ЗВО, вам потрібні результати НМТ 2022-2025 років, а також мотиваційний лист.
Планується, що НМТ 2025 буде складатися з 3 обов’язкових предметів (українська мова, математика, історія України) та 1 предмета на вибір. Особливу увагу приділіть підготовці з математики, оскільки при розрахунку конкурсного бала до її оцінки застосовується найвищий ваговий коефіцієнт 0,5. Також профільною для спеціальності 131 «Прикладна механіка» є фізика — її «вага» також має коефіцієнт 0,5.
Проаналізувати інші предмети та спеціальності ви можете в таблиці вагових коефіцієнтів.
Скільки коштує навчання на спеціальності «Прикладна механіка»
Вартість навчання часто залежить від розміру та престижності університету, а також міста. У середньому потрібно заплатити від 15 000 до 26 000 гривень за рік навчання.
- Найдорожчі програми з прикладної механіки в Ужгородському національному університеті — 34 000 гривень / рік.
- Найдешевші програми з прикладної механіки в Одеському національному технологічному університеті — 12 500 гривень / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Прикладна механіка» можуть претендувати на грант у розмірі 22 500 грн, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант у 37 500 грн, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким можна працювати за спеціальністю «Прикладна механіка»
Випускники спеціальності «Прикладна механіка» можуть працювати на різних підприємствах, зокрема машинобудівної, переробної, поліграфічної, агротехнологічної, харчової галузей, у сервісах з обслуговування, експлуатації та ремонту обладнання, а також у науково-дослідних установах і лабораторіях. Обираючи, ким можна працювати за спеціальністю «Прикладна механіка», ви можете придивитися до таких посад:
- інженер-механік;
- інженер-конструктор;
- інженер-технолог;
- інженер-програміст;
- інженер-дослідник;
- спеціаліст з підготовки виробництва;
- інженер з розрахунку міцності та надійності конструкцій;
- майстер виробничої дільниці.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Дивіться офіційну та перевірену інформацію про вступну кампанію 2024 в розділі Вступ. За важливими новинами зручно стежити в телеграм-каналі для вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.