Матеріалознавство: все про спеціальність 132
Спеціальність «Матеріалознавство» входить до переліку пріоритетних для держави, адже напряму пов’язана з розробкою та вдосконаленням різних конструкцій та технологій. Випускники спеціальності «Матеріалознавство» можуть працювати на підприємствах різних галузей економіки.
Загально про спеціальність 132 «Матеріалознавство»
Спеціальність 132 «Матеріалознавство» належить до галузі знань 13 «Механічна інженерія». Вона серед тих спеціальностей, яким держава надає особливу підтримку, а тому за певних умов вступ на неї для абітурієнтів може бути легшим.
В університетах за спеціальністю 132 «Матеріалознавство» готують фахівців, які розуміються на складі, властивостях, структурі й способах виробництва різних матеріалів. Студенти вчаться розуміти, як матеріали поводяться в різних умовах і як їх можна покращити, наприклад, зробити більш міцними, легкими, стійкими до корозії тощо. Ці знання дозволяють розробляти нові матеріали для різних галузей, як-от авіація, медицина, будівництво та інші, робити нові винаходи, покращувати наявні технології.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 132 «Матеріалознавство» держава виділила 520 бюджетних місць.
Що вивчають на спеціальності «Матеріалознавство»
На спеціальності «Матеріалознавство» вивчають усе про різні матеріали та сферу їх застосування. Студенти отримують знання про методи управління властивостями матеріалів.
Приготуйтеся, що у вашому навчальному плані будуть такі профільні дисципліни: фізика, вища математика, фізична хімія, теоретична механіка, матеріалознавство, опір матеріалів, теорія сплавів, нанотехнології та наноматеріали матеріалів і сплавів, основи металографії та структурного аналізу матеріалів, кольорові метали і сплави, основи корозії металів тощо.
Вас вчитимуть проводити дослідження структури матеріалів, виконувати математичне та фізичне моделювання за допомогою комп’ютерних програм, оцінювати експлуатаційні можливості матеріалів. Також в університеті ви навчитесь визначати причини заниженого ресурсу, а також підвищувати зносо- та корозійну стійкість різних деталей, дізнаєтесь про їхню стандартизацію та сертифікацію.
Більше про зміст підготовки студентів і компетенції випускників ви знайдете в стандарті вищої освіти за спеціальністю 132 «Матеріалознавство».
Де можна вчитися на матеріалознавство в Україні
Щоб підібрати для себе найкращий заклад вищої освіти, візьміть до уваги поради з інструкції Як вибрати, куди піти вчитися. Виділити для себе конкретні університети для вступу ви можете, орієнтуючись зокрема на популярні заклади серед вступників минулого року.
Ось 10 найпопулярніших ЗВО, куди вступники подали найбільше заяв на матеріалознавство у 2024 році:
- Луцький національний технічний університет.
- Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».
- Національний технічний університет «Дніпровська політехніка».
- Український державний університет науки і технологій.
- Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут».
- Хмельницький національний університет.
- Харківський національний автомобільно-дорожній університет.
- Вінницький національний технічний університет.
- Національний університет «Львівська політехніка».
- Дніпровський державний технічний університет.
З якими балами можна вступити на матеріалознавство
Вас допустять до участі в конкурсному відборі на бюджет з конкурсним балом від 130. Наприклад, у 2024 році прохідним на бюджет на метріалознавство був бал 133,89 — саме з таким результатом зараховували до Центральноукраїнського національного технічного університету.
Для вступу на контракт кожен університет самостійно визначає мінімальний бал, але він має бути вищим за 100.
Щоб зорієнтуватися, з якими балами можна вступити в університет на матеріалознавство, ви можете подивитися середні конкурсні бали вступників 2024 року — чим вищий середній конкурсний бал, тим серйознішою має бути ваша підготовка до вступних випробувань.
- Найвищий середній конкурсний бал на матеріалознавство — 168,3 у Приазовському державному технічному університеті.
- Найнижчий середній конкурсний бал на матеріалознавство — 134,9
в Національному транспортному університеті.
Як та коли вступати на матеріалознавство
- Після 9 класу ви можете вступити до коледжу на основі співбесіди та мотиваційного листа. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року.
- Після 11 класу ви можете вступити в коледж або університет. Для вступу у ЗВО вам потрібні результати ЗНО / НМТ та мотиваційний лист. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року. Більше інформації про подання заяв для вступу шукайте в розділі Вступ.
Скільки років потрібно вчитися на матеріалознавство
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
---|---|
Після 9 класу в коледжі |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після 11 класу в коледжі |
2 роки та 10 місяців / 3 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 4 місяці / 1,5 року |
Що готувати для вступу на спеціальність «Матеріалознавство»
У 2025 році для вступу в університет потрібні результати НМТ 2022–2025 років, а також мотиваційний лист.
Планується, що у 2025 році НМТ пройде за схемою 3+1. Тобто вступники складатимуть 3 обов’язкових предмети (українська мова, математика та історія України) та 1 предмет на вибір. Профільними для спеціальності «Матеріалознавство» є математика, фізика та хімія — вони мають найвищий ваговий коефіцієнт 0,5. Радимо дізнатися, як рахується конкурсний бал, а також про різницю між конкурсним балом та балами НМТ.
Проаналізувати вплив інших предметів та спеціальності ви зможете в таблиці вагових коефіцієнтів.
Скільки коштує навчання на спеціальності «Матеріалознавство»
Вартість вищої освіти залежить від міста та розцінок конкретного ЗВО. У середньому за рік навчання потрібно заплатити від 15 000 до 25 000 гривень.
- Найдорожчі програми з матеріалознавства у Хмельницькому національному університеті — 31 000 гривень / рік.
- Найдешевші програми з матеріалознавства в Національному транспортному університеті — 13 500 гривень / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Матеріалознавство» можуть претендувати на грант у розмірі 22 500 грн, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант у 37 500 грн, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким можна працювати за спеціальністю «Матеріалознавство»
Після навчання на спеціальності «Матеріалознавство» можна працевлаштуватися на промислових та енергетичних підприємствах, у компаніях з виробництва медичної та електронної техніки, будівельних матеріалів, архітектурних організаціях, фармацевтичних компаніях, наукових установах тощо. Для випускників спеціальності 132 «Матеріалознавство» відкриті зокрема такі посади:
- матеріалознавець;
- інженер-дефектоскопіст;
- інженер-технолог;
- дослідник;
- фахівець з 3D-друку;
- майстер виробничої дільниці;
- старший лаборант.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Дивіться офіційну та перевірену інформацію про вступну кампанію 2024 в розділі Вступ. За важливими новинами зручно стежити в телеграм-каналі для вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.