Усе про мотиваційний лист для вступу в коледж 2025: структура, вимоги, зразок, оцінювання, поради з написання
Мотиваційний лист — це обов’язковий документ, який вступник додає до своїх заяв при вступі в коледж. Створили інструкцію, як писати мотиваційний лист для вступу у коледж, навели поради та приклади, які допоможуть вам зрозуміти, що має бути в мотиваційному листі, щоб зацікавити приймальну комісію.
Що таке мотиваційний лист для вступу в коледж
Мотиваційний лист — це документ, у якому вам треба пояснити, чому хочете навчатися в певному коледжі й чим цікавить обрана спеціальність. Це ваш шанс справити перше враження та проявити себе. Іншими словами — виділитися серед інших вступників і показати, що ви справді хочете вчитися.
Мотиваційний лист для вступу в коледж обов’язковий. Адже коли коледжі формують рейтингові списки, вони беруть до уваги не лише конкурсний бал, але й мотиваційні листи. Окремі коледжі взагалі набирають першокурсників лише за результатами розгляду мотиваційних листів.
Хоча за мотиваційний лист зазвичай не ставлять балів, він може вплинути на ваше місце в рейтингу, бо приймальна комісія буде оцінювати вашу грамотність, вміння представити себе, логічно викладати думки, аргументовано переконувати тощо.
Куди потрібно подавати мотиваційний лист
Ви подаватимете мотиваційний лист у коледж разом зі своїми заявами через електронний кабінет вступника на сайті Єдиної державної електронної бази з питань освіти, коли йтиме набір до коледжів. Деякі вступники можуть подавати мотиваційний лист у паперовій формі, зокрема іноземці, а також абітурієнти, у документах яких є розбіжності.
Якщо плануєте подавати заяви в декілька закладів на різні спеціальності, тоді вам треба написати декілька мотиваційних листів. Отже, вам потрібно підготувати стільки мотиваційних листів, скільки всього заяв ви збираєтесь подавати. Загалом у 2025 році до коледжів ви можете подати 15 заяв, 5 з яких — на бюджет.
Що має бути в мотиваційному листі
Історія про вас та ваші плани. Приймальна комісія кожного коледжу має відчути персоналізований, а не шаблонний підхід — коли вступник надсилає один той самий файл із загальними фразами, змінюючи лише назву закладу та звертання. Постарайтеся написати мотиваційний лист так, щоб читачеві було зрозуміло, що ви дійсно обмірковували вступ на певну спеціальність, досліджували інформацію про неї, цікавились життям коледжу, вивчаючи його сайт та сторінки в соцмережах, а також замислювались над майбутньою кар’єрою.
Мотиваційний лист: приклад підготовки
Підготовка до написання мотиваційного листа дуже важлива, бо допоможе вам чітко висловити свої думки й підготувати переконливий документ про ваші цілі та зацікавленість в обраному коледжі. Усі свої думки занотовуйте, навіть ті, які на перший погляд здаються дивними або незначними.
-
Подумайте про свої мрії та цілі
Поміркуйте, чого ви хочете досягти в майбутньому і як освіта в коледжі допоможе вам у досягненні ваших цілей. Розміркуйте над тим, що саме вас зацікавлює, і які особисті якості ви хочете розвинути. Запишіть списком кожну мрію та ціль та поставте до неї «чому?». Наприклад, ви хочете стати програмістом, тому що захоплюєтесь технологіями, відвідували курси робототехніки та вже розумієтесь на окремих програмах, мрієте працювати в ІТ-компанії, а ще любите подорожувати, а ця спеціальність дасть змогу працювати віддалено.
-
Пригадайте про свої досвід та досягнення
Цей етап можна назвати «Згадати все», адже вам потрібно пригадати якомога більше про визначні події у вашому шкільному та позаурочному житті. Якщо у вас є які-небудь досягнення (участь / перемоги в конкурсах, олімпіадах, шкільних заходах чи змаганнях тощо) або досвід (наприклад, волонтерства або відвідування курсів / гуртків, що пов’язані з майбутньою професією), обов’язкового розкажіть про них у своєму мотиваційному листі. У вас буде змога підтвердити свої слова, надіславши електронною поштою в коледж скан- / фотокопії своїх грамот, подяк, сертифікатів тощо.
Якщо немає значущих досягнень, не переймайтеся, ви можете зосередитися на своїх планах на майбутнє, а також запитати у своїх батьків, учителів або друзів про ваші сильні сторони — можливо, це підсвітить вам риси, про які ви зможете розказати.
-
Дослідіть коледж
Докладно ознайомтеся з коледжами, до яких ви плануєте вступати. Усі контакти зібрані в розділі Коледжі. Дізнайтеся про програми, цінності, особливості навчання та студентського життя: які є гуртки, секції тощо. Чим більше ви розумієте про коледж, тим легше буде вам показати свою зацікавленість у мотиваційному листі.
Як писати мотиваційний лист для вступу в коледж: структура
Оскільки мотиваційний лист — це документ, то він пишеться за певною структурою:
Шапка
У правому верхньому куті листа ви зазначаєте:
- кому лист — ПІБ, або просто прізвище та ім'я керівника, назва коледжу (орієнтуйтеся на вимоги та зразки, які надає коледж);
- від кого лист — ваші ПІБ, або прізвище та ім'я, а також контакти.
Вступ
Тут достатньо 1–3 речень. У вступі мотиваційного листа ви маєте привітатися, звернувшись у кличному відмінку до керівника, та коротко окреслити мету звертання, тобто чого ви прагнете.
Основна частина
Тут буде 2–3 абзаци. Це ядро вашого мотиваційного листа для вступу в коледж: факти та плани, про які ви напишете, можуть переконати приймальну комісію зарахувати вас на навчання.
Отже, в основній частині розкажіть про себе в деталях та поясніть, чому ви хочете навчатися в коледжі, що вплинуло на вибір професії, як дізналися про освітній заклад, чим ви зможете бути йому корисним. У пригоді стануть ваші нотатки з підготовки про цілі, інтереси, досягнення та плани.
Пам’ятайте, що мотиваційний лист — це документ, тому пишіть його в офіційному стилі, тобто без сленгу та емоційних фраз. Викладайте думки послідовно, давайте більше конкретики та «підживлюйте» речення прикладами та фактами. При цьому не вигадуйте зайвого та не переписуйте чужих думок — вам потрібно розказати про себе чесно. Навіть якщо ви спираєтесь на зразки мотиваційних листів для коледжу, перефразовуйте речення.
Висновок
Обмежтеся 2 реченнями. Підсумуйте, чому ви впевнені, що саме ви підходите для цього коледжу.
Висловіть свої сподівання на підтримку у своїх прагненнях і вдячність за увагу.
Подивіться повний зразок мотиваційного листа, який для вас створила команда Education.ua. Зверніть увагу на коментарі та поради для створення вашого листа.
Як має виглядати мотиваційний лист 2024: вимоги до оформлення
Кожен коледж має власні критерії оцінювання мотиваційного листа, тому вам треба обов’язково почитати ці правила, щоб ваш мотиваційний лист максимально відповідав їм. Як приклад — вимоги до мотиваційного листа у Фаховому коледжі управління, економіки і права Полтавського державного аграрного університету. Подібні документи ви можете знайти на сайтах коледжів, які обрали для вступу.
Загальні вимоги до мотиваційного листа в коледж:
- Обсяг — 1–2 сторінки А4.
- Формат документа — DOC або PDF.
- Шрифт — Times New Roman, 14 кегль, 1,5 інтервал між рядками.
- Унікальність — 90–100 % (ваш текст можуть перевіряти на плагіат через спеціальні сервіси).
Якщо ви плануєте цього року вступати в коледж, читайте також Як проходить співбесіда при вступі в коледж. Підписуйтеся на телеграм-канал для вступників, щоб вчасно дізнаватися про важливі новини вступної кампанії.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.