Торгівля: все про спеціальність D7 (076)
Спеціальність 076 «Підприємництво та торгівля» готує фахівців як до започаткування власної справи, так і до роботи в різних корпораціях. Якщо вас цікавить, де можна вивчитися на підприємця в Україні, дізнайтеся, що вивчає підприємництво та торгівля, що треба складати для вступу на підприємництво та ким можна працювати після навчання
Загально про спеціальність D7 (076) «Торгівля»
Спеціальність D7 «Торгівля» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань D «Бізнес, адміністрування та право». У попередній класифікації вона називалась 076 «Підприємництво та торгівля», а до 2022 року вона мала назву «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність», тому в стандарті вищої освіти та в деяких освітніх програмах ще можна зустріти стару назву.
За цією спеціальністю університети готують фахівців, які здатні успішно реалізовувати бізнес-ідеї та розвивати стартапи, розробляти бізнес-плани, управляти бізнес-процесами, залучати інвестиції та нових клієнтів, організовувати постачання, розширяти асортимент товарів. Тож випускники спеціальності 076 добре розуміються на економіці, маркетингу, логістиці та експортно-імпортних операціях.
Спеціальність D7 «Торгівля» підійде тим вступникам, які хочуть розвивати власний бізнес або працювати у торгівлі, мають організаційні навички, вміють добре аналізувати інформацію та легко знаходять спільну мову з людьми.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 076 «Підприємництво та торгівля» держава виділила 415 бюджетних місць.
Що вивчають на спеціальності D7 (076) «Торгівля»
Студенти спеціальності 076 «Підприємництво та торгівля» вчаться розробляти та обґрунтовувати бізнес-ідеї, аналізувати ринок та конкурентів, щоб вдало сформувати власну унікальну торгову пропозицію, здійснювати логістичні та платіжні операції. Також вони отримують знання з податкового законодавства та інших правових норм, які регулюють діяльність підприємств. Крім цього, студентів спеціальності 076 вчать працювати з різними видами документації та програмного забезпечення, які потрібні для ведення бізнесу.
Якщо хочете вчитися на підприємця, приготуйтеся, що у вашому розкладі в університеті будуть багато фахових предметів: мікро- та макроекономіка, економіка підприємства, бухгалтерський облік, стратегія розвитку підприємства, ризик-менеджмент, товарознавство, диджитал-інструменти для бізнесу, біржова діяльність тощо. Під час навчання в університеті на підприємця ви дізнаєтесь, як формувати асортимент товарів, робити розрахунки, працювати з постачальниками, просувати товари чи послуги. Вас вчитимуть планувати та втілювати нові проєкти, а також масштабувати вже наявні бізнеси.
Усі компетенції та навички випускників освітніх програм зібрані у стандарті вищої освіти за спеціальністю 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність».
Де вчитися на підприємця в Україні
Щоб підібрати для себе найкращий заклад вищої освіти, де можна вивчитися на підприємця, візьміть до уваги поради з інструкції Як вибрати, куди піти вчитися. Також ви можете орієнтуватися на вибір, який зробили абітурієнти минулого року, які вступили на 076 спеціальність.
10 найпопулярніших університетів серед вступників на підприємництво та торгівлю у 2024 році:
- Державний торговельно-економічний університет.
- Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана.
- Луцький національний технічний університет.
- Львівський торговельно-економічний університет.
- Львівський національний університет імені Івана Франка.
- Національний університет «Львівська політехніка».
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
- Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.
- Національний лісотехнічний університет України.
- Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна.
Який прохідний бал для вступу на спеціальність «Торгівля»
Для вступу на бюджет ваш конкурсний бал має бути 130+. Наприклад, у 2024 році прохідним на бюджет на цю спеціальність був бал 182,58 — саме з таким результатом зараховували до Національного університету «Запорізька політехніка».
Для вступу на контракт кожен університет мінімальний бал встановлює самостійно, але він точно не може бути нижчим за 100. Щоб зрозуміти, з якими балами у вас будуть шанси вступити в університет на підприємництво та торгівлю, можете орієнтуватися на конкурсні бали торік зарахованих першокурсників — чим вищий середній бал, тим якісніше вам потрібно готуватися до вступних випробувань.
- Найвищий середній конкурсний бал на підприємництво та торгівлю в Одеському національному економічному університеті — 159.
- Найнижчий середній конкурсний бал на підприємництво та торгівлю у Відокремленому підрозділі «Приватний вищий навчальний заклад «Запорізький інститут економіки та інформаційних технологій» у м. Кривий Ріг— 135.0.
Як та коли вступати на спеціальність D7 (076) «Торгівля»
- Після 9 класу ви можете вступити до коледжу на основі співбесіди за шкільними предметами та мотиваційного листа. Програми співбесід ви можете знайти на сайтах закладів. Вступ почнеться з реєстрації електронного кабінета вступника влітку 2025 року.
- Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Щоб вступити в університет, вам потрібні результати ЗНО/НМТ та мотиваційний лист. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року на сайті ЄДЕБО. Інструкції та пояснення, як подавати заяви на вступ ви знайте в розділі Вступ.
Скільки років треба вчитися на підприємця
Основа вступу та тип закладу | Тривалість навчання |
---|---|
Після 9 класу в коледжі | 2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після 11 класу в коледжі | 1 рік та 10 місяців / 2 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО | 3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО | 2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО | 1 рік 4 місяці / 1,5 курсу |
Що готувати для вступу на спеціальність D7 (076) «Торгівля»
Для вступу в університет у 2025 році вам потрібні результати НМТ 2022-2025 років, а також мотиваційний лист.
Мультипредметний тест 2025 перевірятиме ваші знання з 3 обов’язкових предметів (українська мова, математика, історія України) та 1 предмета на вибір. Серед обов’язкових предметів ретельно готуйтеся до математики, адже її оцінку у формулі конкурсного бала вам порахують з ваговим коефіцієнтом 0,4. Проаналізувавши повну таблицю вагових коефіцієнтів, ви помітите, що серед предметів на вибір для цієї спеціальності оптимально обрати географію, бо її «вплив» — це коефіцієнт 0,35.
Радимо ознайомитися зі статтею Яка різниця між балом НМТ та конкурсним балом, щоб на прикладі побачити, як може змінюватися ваш конкурсний бал у різних ситуаціях. Для підготовки до НМТ вам стануть у пригоді безоплатні освітні ресурси: тренажери тестів, застосунки, інтерактивні платформи тощо.
Скільки коштує вища освіта на підприємця
Вартість вищої освіти у сфері підприємництва та торгівлі залежить від кількох факторів: форма навчання, місцезнаходження закладу та його престижність. У середньому рік навчання в університеті на спеціальності 076 «Підприємництво та торгівля» коштує від 25 000 до 40 000 гривень.
- Найдешевші програми з підприємництва та торгівлі в Українському державному університеті залізничного транспорту — 9 950 гривень / рік.
- Найдорожчі програми з підприємництва та торгівлі у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка — 50 900 гривень / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Підприємництво та торгівля» можуть претендувати на грант лише другого рівня у розмірі 25 000 грн, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким можна працювати за спеціальністю D7 (076) «Торгівля»
Випускники спеціальності 076 можуть реалізувати себе в багатьох сферах, оскільки розуміються в економіці, логістиці, менеджменті тощо. Після навчання на спеціальності 076 ви зможете заснувати свій бізнес або побудувати кар’єру в державних чи приватних підприємствах / організаціях. Навички підприємництва потрібні майже всюди, тому обрати, ким працювати після спеціальності 076 вам буде з чого — спирайтеся на власні інтереси, а також на аналіз середніх заробітних плат на різних посадах.
Ось деякі професії, за якими можуть працювати випускники бакалаврських та магістерських програм з підприємства та торгівлі:
- приватний підприємець;
- менеджер з продажів;
- логіст;
- бренд-менеджер;
- антикризовий менеджер;
- спеціаліст з прийому та обліку товарів;
- операційний менеджер роздрібної / гуртової торгівлі;
- дистриб’ютор;
- координатор рекламних кампаній;
- мерчандайзер;
- торговий представник;
- експерт з якості товарів;
- фахівець з управління закупівлями;
- бізнес-аналітик;
- категорійний менеджер.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Докладні роз’яснення питань вступної кампанії шукайте в розділі Вступ. Стежте за повідомленнями в телеграм-каналі для вступників, щоб вчасно дізнаватися про важливі новини.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.