Національна безпека: усе про спеціальність 256
У сучасних реаліях роль фахівців з національної безпеки набуває особливого значення. Якщо ви хочете пов’язати свій професійний шлях із цією сферою, дізнайтеся, що вивчає національна безпека, що потрібно складати для вступу на національну безпеку, ким можна працювати за спеціальністю «Національна безпека».
Загально про спеціальність 256 «Національна безпека»
Спеціальність 256 «Національна безпека (за окремими сферами забезпечення і видами діяльності)» належить до галузі знань 25 «Воєнні науки, національна безпека, безпека державного кордону». Але на відміну від інших спеціальностей цієї галузі спеціальність 256 не має особливої підтримки від держави, тобто для вступу на неї держава не надає додаткових мотивацій, і на відміну від військових спеціальностей має дещо простіший алгоритм вступу. Спеціальність 256 вважається більше управлінською, хоча її випускники можуть працювати як в оборонних, прикордонних, так і в науково-дослідних, фінансово-економічних та інших структурах.
Вища освіта за спеціальністю «Національна безпека» дає розуміння, як захищати країну на різних рівнях, напрацьовувати стратегії та робити дослідження для покращення систем захисту в у різних сферах: політичній, воєнній, правовій, охоронній, економічній, соціальній тощо. Тож університети розробляють освітні програми безпосередньої під різні види діяльності, наприклад:
- Сфера прикордонної діяльності.
- Національна економічна безпека.
- Національна безпека у сфері кіберзахисту.
- Урядування у сфері національної безпеки.
Спеціальність 256 підійде для тих, хто цікавиться проблемами національної безпеки та готовий працювати над захистом інтересів своєї країни.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 256 «Національна безпека» держава виділила 40 бюджетних місць.
Що вивчають на спеціальності 256 «Національна безпека»
За спеціальністю 256 університети готують фахівців, здатних виявляти та реагувати на загрози для національної безпеки, а також прогнозувати ризики та запобігати кризовим заходам.
Приготуйтеся, що у вашому навчальному плані буде багато фахових предметів: основи держави і права, охорона державної таємниці, основи аналітичних досліджень, управління національною безпекою, гібридні війни, оперативно-розшукова діяльність, інформаційна та кібербезпека, пропаганда та контрпропаганда. Вас вчитимуть аналізувати різні загрози, розробляти стратегії та професійно діяти в найскладніших умовах для захисту національних інтересів.
Де навчатися на національну безпеку в Україні
Щоб підібрати для себе найкращий університет для вступу, ознайомтеся з порадами інструкції Як вибрати, куди піти вчитися. Також ви можете орієнтуватися на те, яким закладам освіти надали перевагу вступники минулого року.
8 найпопулярніших університетів серед вступників на національну безпеку у 2024 році:
- Національна академія Служби безпеки України.
- Національний університет «Острозька академія».
- Державний університет «Житомирська політехніка».
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
- Волинський національний університет імені Лесі Українки.
- Західноукраїнський національний університет.
- Приватне акціонерне товариство «Вищий навчальний заклад «Міжрегіональна Академія управління персоналом».
- Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут».
Який прохідний бал для вступу на національну безпеку
Для вступу в університет на національну безпеку на бюджет у 2024 році ваш конкурсний бал має бути 130+. Пороговий бал на контракт кожен виш встановлює самостійно, але він не може бути нижчим за 100. Щоб приблизно зрозуміти, з якими балами набирають першокурсників на національну безпеку, подивіться конкурсні бали вступників минулого року — чим вищий середній бал вступників, тим ретельнішою має бути ваша підготовка.
- Найвищий середній конкурсний бал на національну безпеку Національному технічному університеті «Харківський політехнічний інститут» — 145,8.
- Найнижчий середній конкурсний бал на національну безпеку в Західноукраїнському національному університеті — 136,1.
Як та коли вступати на національну безпеку
Після 11 класу ви можете вступити до університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ на бакалаврат почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року на сайті ЄДЕБО.
Скільки років вчитися на національну безпеку
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
---|---|
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
2 роки / 2 курси |
Що готувати для вступу на національну безпеку
Для вступу до ЗВО у 2025 році абітурієнти мають подати результати НМТ 2022–2025 року та мотиваційний лист.
Планується, що на НМТ 2025 потрібно скласти тести з 3 обов’язкових предметів: української мови, математики та історії України + 1 предмета на вибір. Серед обов’язкових предметів приділіть особливу увагу підготовці з математики, адже до її оцінки при розрахунку конкурсного бала застосовується найвищий ваговий коефіцієнт 0,5. Серед предметів на вибір доцільно обрати фізику, бо її «вага» також дорівнює 0,5.
Дивіться інші предмети та спеціальності в таблиці вагових коефіцієнтів. Для підготовки до НМТ скористайтесь перевіреними й безплатними ресурсами. а також порадами зі статті НМТ 2025: як підготуватися до математики та правильно обрати предмет на вибір.
Скільки коштує вища освіта на спеціальності національна безпека
Вартість вищої освіти на спеціальності 256 «Національна безпека» залежить від престижності та міста, де розташований університет. У середньому навчання в університеті коштує від 25 000 до 35 000 гривень за рік.
- Найдорожчі програми з національної безпеки в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка — 45 500 грн / рік.
- Найдешевші програми з національної безпеки в Навчально-науковому інституті інформаційної безпеки Національної академії Служби безпеки України — 22 500 грн / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Національна безпека» можуть претендувати на грант у розмірі 15 000 грн, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант у 25 000 грн, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким можна працювати за спеціальністю національна безпека
Фахівці з національної безпеки можуть знайти роботу в багатьох сферах: органах управління сил безпеки та оборони, неурядових та міжнародних організаціях, приватних підприємствах, науково-дослідних установах, аналітичних центрах, що займаються вивченням та прогнозуванням процесів у сфері безпеки. Випускників спеціальності 256 «Національна безпека» можуть працювати за такими професіями:
- аналітик з національної безпеки;
- інспектор прикордонної служби;
- фахівець з питань цивільного захисту;
- експерт / інструктор з безпеки;
- інспектор з безпеки на підприємствах;
- працівник охоронних служб;
- радник / консультант з безпекових питань;
- спеціаліст із систем безпеки.
Дізнайтеся також про нюанси вступу у військові університети в матеріалі Особливості вступу до військових закладів вищої освіти.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Офіційну інформацію та роз’яснення питань вступної кампанії 2024 шукайте в розділі Вступ. За важливими новинами зручно стежити в телеграм-каналі для вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.