Особливості вступу до військових закладів вищої освіти
Вступ до військових закладів вищої освіти в Україні відрізняється від вступу до звичайних цивільних університетів. Розказуємо про ці особливості, зокрема про вимоги до абітурієнтів, як вступити до військового університету, скільки потрібно балів, щоб вступити на військового, які іспити потрібно скласти, щоб вступити до військового ЗВО.
Загально про вищу військову освіту
Для вступу до військових університетів до абітурієнтів є певні вимоги:
- Вікові обмеження. Вступати у військовий університет можуть абітурієнти (як хлопці, так і дівчата) 17–30 років.
- Медичний огляд. Кандидати на вступ до військових університетів обов’язково повинні пройти медичний огляд та отримати висновок, що вони відповідають вимогам щодо фізичного здоров’я та медичної придатності для служби.
- Фізична підготовка. Для вступу до військових університетів абітурієнти складають спеціальні нормативи, які оцінюють їхні фізичні здібності, вправність та витривалість.
- Психологічна готовність. Також вступники до військових університетів проходять психологічний відбір, де оцінюють їхню психічну стійкість, мотивацію та здатність до служби в армії.
- Обмеження воєнного стану. Під час війни ТЦК залишає за собою право вирішити, чи допускати до вступу чоловіків мобілізаційного віку.
Розпочати військову освіту можна зі вступу в коледж, де вчать сержантів та старшинський склад, а потім продовжити освіту в закладі вищої освіти, де здобувають звання офіцерів. Вступникам після військових коледжів в університеті можуть перезарахувати частину кредитів ЄКТС, і тоді вони можуть вступати на програми зі скороченим строком навчання.
Навчання у військовому виші проходить за схемою підготовки «курсант», тобто такий студент протягом навчання набуває статус військовослужбовця. А після випуску може розраховувати на гарантоване працевлаштування — контрактна служба в Збройних Силах України.
До галузі 25 «Воєнні науки, національна безпека, безпека державного кордону» входять такі спеціальності:
- 251 «Державна безпека»;
- 252 «Безпека державного кордону»;
- 253 «Військове управління»;
- 254 «Забезпечення військ»;
- 255 «Озброєння та військова техніка»;
- 256 «Національна безпека»;
- 257 «Управління інформаційною безпекою».
Зверніть увагу, що військовим спеціальностям 251–255 держава надає особливу підтримку, що для вас за певних умов може означати підвищені шанси на вступ.
Ключові дати вступної кампанії ви знайдете в статті Календар вступу до військових вишів 2024.
Що потрібно, щоб вступити у військовий ЗВО
Для вступу у військовий заклад вищої освіти вам потрібно:
- скласти НМТ/ЗНО або вступні іспити в закладі освіти;
- пройти медичний огляд військово-лікарською комісією (ВЛК);
- отримати висновок психологічного обстеження;
- скласти іспит з фізичної підготовки в університеті.
Розглянемо детальніше, де та коли це потрібно робити.
Як вступити до військового університету: покроково
1. У період з 1 січня до 1 червня 2024 року особисто подайте заяву до ТЦК (військкомату) за місцем реєстрації / проживання.
У заяві крім особистих даних вам потрібно вказати назву університету та спеціальність, на яку плануєте вступати, а також інформацію про те, які предмети складали / буде складати на НМТ/ЗНО. До заяви вам потрібно додати ще такі документи:
- копія документа, що посвідчує особу (наприклад, паспорт);
- копія РНОКПП (ідентифікаційний код);
- автобіографія;
- характеристика з місця навчання / роботи;
- копія документа про попередню здобуту освіту;
- посвідчення про приписку або військовий квиток;
- медична картка (форма МОЗ України №025) та вкладний лист до неї (форма МОЗ України № 025/о);
- медична довідка про проходження психіатричних оглядів (форма МОЗ України № 122-2/о);
- сертифікат про проходження профілактичного наркологічного огляду (форма МОЗ України № 140/о);
- фотокартки розміром 3×4 см;
- два поштових конверти з марками;
- за наявності — документи про пільги.
Працівники ТЦК сформують для вас особову справу кандидата на навчання.
Не через ТЦК, а безпосередньо в заклад освіти вступник може подати заяви про бажання вчитися, якщо:
- у ТЦК у плані відбору вступників на навчання немає закладу, де вступник хоче здобувати освіту — у заяві, яку варто подати до 1 червня, слід зазначити ТЦК, у якому він перебуває на обліку;
- його місце проживання зареєстровано на тимчасово окупованій території або на лінії зіткнення, й він не може оформити особову справу в ТЦК за місцем тимчасового проживання на підконтрольній території — заяву та документи в такому разі можна подати як особисто, так і поштою (звичайною або електронною).
Оформлення особових справ, медогляд, професійно-психологічний відбір для таких вступників проводить заклад освіти під час вступних випробувань.
2. Складіть НМТ 2024 або вступне випробування в закладі освіти.
Вступники на базі 11 класів та НРК 5 можуть брати участь у конкурсному відборі або за результатами НМТ / ЗНО, або за результатами вступних випробувань, де оцінюватимуть знання з 4-х конкурсних предметів. Формат таких іспитів кожен заклад визначає самостійно у своїх правилах прийому.
Основна сесія НМТ 2024 триватиме 14 травня–25 червня. Мультипредеметний тест перевірятиме знання з української мови, математики, історії Україні та з предмета на вибір. Якщо маєте результати ЗНО 2021 або НМТ 2022–2023, то можете вступати за ними.
Окремі абітурієнти з пільгами замість результатів НМТ можуть вступати за результатами співбесіди. Це зокрема постраждалі від Чорнобильської катастрофи, Революції Гідності, учасники бойових дій, вступники з тимчасово окупованих територій. Про графіки проведення співбесід ви можете дізнатись у членів приймальних комісій.
3. Пройдіть медичний огляд.
Після того як ваші документи пройдуть перевірку в ТЦК, ви маєте пройти медичний огляд військово-лікарською комісією та попередню професійну діагностику. Про деталі проходження цих оглядів вам розкажуть у ТЦК.
Якщо в ТЦК вас відберуть на навчання, ваші документи надішлють до університету не пізніше 1 липня 2024 року. Після цього вас викличуть в університет для подання заяви та документів для участі в конкурсному відборі.
4. Подайте документи та заяви на вступ в університет.
Заяву вам потрібно подавати особисто у ЗВО в паперовій формі. У цій заяві ви можете обрати до п’яти спеціальностей, надавши кожній пріоритетність, де 1 — це найбажаніша спеціальність, а 5 — менш приваблива. Також для вступу до військового вишу вам потрібно написати мотиваційний лист, у якому варто зазначити, чому обрали певний заклад та спеціальність.
Якщо вас допустять до вступних випробувань, у приймальній комісії вам видадуть екзаменаційний лист вступника, який слугуватиме перепусткою на вступний іспит.
5. Пройдіть вступні випробування у приймальній комісії університету:
- фізична підготовка;
- психологічне обстеження (тут оцінюватимуть вашу нервово-психічну стійкість та визначать професійну придатність);
- заключний медичний огляд.
Орієнтуйтеся, що іспити в університеті відбудуться в липні. Точний час та місце проведення вступного випробування вам повідомлять через ТЦК. Перед вступним випробуванням члени приймальної комісії проведуть для вас консультацію.
Майте на увазі, що в кожному ЗВО можуть бути власні вимоги щодо фізичних нормативів, тому заздалегідь ознайомтеся з правилами університетів, куди плануєте вступ. Як приклад — правила прийому у Військовому інституті телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут.
Зазвичай фізична підготовка перевіряється шляхом виконання вправ на швидкість, силу та витривалість: біг, підтягування на перекладині, згинання та розгинання рук в упорі лежачи, згинання та розгинання тулуба. Для виконання фізичних вправ дається одна спроба, тому перескласти нормативи, щоб підвищити оцінку, вам не дозволять.
6. Дізнайтеся результати.
Рейтингові списки на зарахування військові виші оприлюднюють на своїх інформаційних стендах до 1 серпня 2024 року, на загал цю інформацію не виносять. Також про рекомендацію на зарахування вас можуть сповістити особисто через електронну пошту або телефоном.
7. Виконайте умови для зарахування.
Далі вам потрібно буде виконати умови до зарахування, зокрема подати до університету оригінали освітніх документів на основі яких вступаєте (шкільний атестат, результати ЗНО/НМТ), а також укласти контракт на проходження військової служби (на навчання) з Міністерством оборони України.
Як рахується конкурсний бал для вступу до військового університету
Для допуску до конкурсного відбору, ви маєте не тільки добре скласти фізичні нормативи у військовому виші, але й набрати прохідні бали на НМТ або добре скласти іспити з предметів у закладі освіти. Кожен військовий ЗВО самостійно визначає, з якими мінімальними балами за НМТ набиратиме вступників, але ці бали мають бути 100+. Водночас ви маєте розуміти різницю між балом НМТ та конкурсним балом, адже останній рахується за спеціальною формулою. До прикладу, торік у Національний університет оборони України можна було вступити на бюджет з конкурсним балом 125+.
Щоб дізнатися, за якою формулою рахуватимуть ваш конкурсний бал, подивіться правила прийому на навчання того військового закладу освіти, куди вступаєте.
Наприклад, у Військовому інституті телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут для вступників за результатами НМТ 2024 року конкурсний бал рахується за такою формулою:
КБ = (К1×П1+К2×П2+К3×П3+К4×П4)/(К1+К2+К3+К4)+ОУ;
- П1, П2, П3, П4 — оцінки з предметів НМТ;
- К1, К2, К3, К4 — коефіцієнти до оцінок НМТ;
- ОУ — бал від 0 до 10, який рахується як сума балів: оцінка мотиваційного листа + оцінка за рівень фізичної підготовленості + заключного тесту з іноземної мови (англійська).
Зверніть увагу, що в цьому закладі окрім НМТ та іспиту на фізичну вправність, абітурієнти додатково проходять тест з іноземної мови, а за мотиваційний лист отримують оцінку, але така практика не розповсюджується на інші військові університети. Це ще раз доводить необхідність дивитись правила прийому конкретного закладу.
Підібрати, куди піти вчитися на військового, ви можете в розділі ЗВО. Для підготовки до НМТ скористайтеся безоплатними освітніми ресурсами.
Підписуйтеся на телеграм-каналі для вступників, щоб оперативно дізнаватися про новини вступної кампанії 2024.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.