Міжнародні відносини: все про спеціальність C3 (291)
Вища освіта в галузі міжнародних відносин вважається однією з найпрестижніших серед абітурієнтів, адже дає змогу працевлаштуватись як в Україні, так і за кордоном. Пояснюємо, що це за спеціальність «Міжнародні відносини», що треба складати для вступу на міжнародні відносини у 2024 році, який прохідний бал на міжнародні відносини та ким можна працювати за цією спеціальністю.
Загально про спеціальність C3 «Міжнародні відносини»
Спеціальність C3 «Міжнародні відносини» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань C «Соціальні науки, журналістика та інформація». У попередній класифікації вона мала код 291. Ця спеціальність підійде тим, хто хоче пов’язати свою кар’єру з дипломатією, уміє аналізувати інформацію, полюбляє публічні виступи, а також тим, хто має хист до іноземних мов, адже під час навчання в університеті доведеться опановувати щонайменше дві іноземні мови.
Диплом за цією спеціальністю відкриває широкі кар’єрні перспективи як у посольствах, так і в різних міжнародних компаніях.
Цього року МОН дещо підвищив планку для вступу на спеціальність міжнародні відносини: університети набиратимуть першокурсників з конкурсним балом вище ніж 150, хоча торік для вступу на бюджет було достатньо мати 140 балів, а на контракт в університет брали взагалі з балом 120+.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 291 «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» держава виділила 198 бюджетних місць.
Що вивчають на спеціальності 291 «Міжнародні відносини»
В університеті на спеціальності 291 студенти вивчають політичні, економічні, соціальні та культурні аспекти міжнародних відносин. Багато уваги приділяють вивченню історії та права, зокрема аналізу історичних подій, їх впливу на різні сфери життя людей. Студентів вчать не просто розумітися на особливостях економіки, політики та культури різних країн, а й вести переговори в стандартних і стресових ситуаціях, аналізувати економічні та політичні процеси, налагоджувати партнерські зв’язки на різних рівнях, аргументовано переконувати опонентів, дипломатично розв’язувати конфліктні ситуації.
Будьте готові, що крім історії, права та іноземної мови у вашому навчальному плані будуть й такі дисципліни, як країнознавство, конфліктологія та теорія переговорів, геополітика, міжнародні економічні відносини, політична та економічна географія світу, дипломатичний протокол та етикет. Вас вчитимуть різним технікам комунікацій, публічно виступати, вести дебати, письмово висловлюватися відповідно до протоколів, ситуації чи викликів.
Під час навчання в університеті на факультеті міжнародних відносин ви зможете проходити практику при міністерстві закордонних справ, у дипломатичних установах, у бізнес-компаніях, культурницьких проєктах та міжнародних організаціях.
Усі компетенції та навички випускників освітніх програм ви можете переглянути у стандарті вищої освіти за спеціальністю 291 «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії».
Де вчать за спеціальністю «Міжнародні відносини»
Щоб підібрати для себе найкращий університет для вступу, візьміть до уваги поради з інструкції Як вибрати, куди піти вчитися. Також придивіться, яким закладам вищої освіти надали перевагу вступники минулого року.
10 найпопулярніших університетів серед вступників на міжнародні відносини у 2024 році:
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
- Львівський національний університет імені Івана Франка.
- Національний університет «Львівська політехніка».
- Національний університет «Києво-Могилянська академія».
- Київський університет імені Бориса Грінченка.
- Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.
- Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна.
- Державний торговельно-економічний університет.
- Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.
- Одеський національний університет імені І. І. Мечникова.
Який прохідний бал для вступу на міжнародні відносини
Для вступу в університет на міжнародні відносини, як на бюджет, так і на контракт, у 2024 році ваш конкурсний бал має бути 150+. Наприклад, у 2024 році прохідним на бюджет на цю спеціальність був бал 185,6 — саме з таким результатом зараховували в Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна.
Щоб приблизно зорієнтуватися в шансах на вступ, подивіться конкурсні бали вступників минулого року, яких зарахували на цю спеціальність — чим вищий середній бал вступників, тим серйозніше вам потрібно готуватися до вступних випробувань.
- Найвищий середній конкурсний бал на міжнародні відносини — 170,9
в Одеському національному університеті імені І. І. Мечникова. - Найнижчий середній конкурсний бал на міжнародні відносини — 155,3
в Державному податковому університеті.
Як та коли вступати на міжнародні відносини
Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ на бакалаврат почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року на сайті ЄДЕБО.
Згідно з новим переліком галузей та спеціальностей, після 9 класу вступ до закладів фахової передвищої освіти, тобто в коледжі, на цю спеціальність неможливий.
Скільки років вчитися на міжнародні відносини
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
---|---|
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1,5–2 роки / 2 курси |
Що треба складати для вступу на міжнародні відносини
У 2025 році для вступу в університет потрібні результати НМТ 2022–2025 року та мотиваційний лист.
Планується, що на НМТ 2025 потрібно буде скласти тести з 3 обов’язкових предметів (української мови, математики та історії України) та 1 предмета на вибір. Радимо обрати іноземну мову, адже саме вона є профільним предметом для спеціальності 291 та має найвищий ваговий коефіцієнт 0,5. Серед обов’язкових предметів «найбільшу вагу» має українська мова — її оцінку у формулі конкурсного бала порахують із коефіцієнтом 0,4. Проаналізувати інші предмети та спеціальності ви можете у таблиці вагових коефіцієнтів.
При підготовці до НМТ 2024 радимо скористатися перевіреними й безплатними ресурсами. Більше інформації про НМТ шукайте в статті НМТ 2025: що відомо про предмети та формат проведення.
Скільки коштує вища освіта на спеціальності міжнародні відносини
Вартість вищої освіти на спеціальності C3 «Міжнародні відносини» залежить від престижності та розташування вишу. У середньому в університеті на факультеті міжнародних відносин потрібно платити від 25 000 до 45 000 гривень за рік навчання.
- Найдорожчі програми з міжнародних відносин у Львівському університеті бізнесу та права — 89 900 грн / рік.
- Найдешевші програми з міжнародних відносин у Закарпатському угорському інституті ім. Ференца Ракоці ІІ — 15 050 грн /рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» можуть претендувати на грант лише другого рівня у розмірі 25 000 грн, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Де можна працювати з дипломом міжнародних відносин
Випускники спеціальності 291 можуть працевлаштуватись у державних органах, посольствах і дипломатичних службах за кордоном, міжнародних організаціях, медіа та громадських організаціях, рекламних агенціях, туристичних компаніях, аналітичних центрах, консалтингових фірмах тощо. Випускникам при виборі, ким можна працювати за спеціальністю міжнародні відносини, можна такі орієнтуватись на такі посади:
- міжнародний дипломат / консульський працівник;
- дипломатичний кур’єр;
- аналітик з міжнародних відносин;
- аташе;
- політичний радник;
- асистент дипломата;
- менеджер з міжнародного розвитку бізнесу;
- менеджер з розвитку партнерських відносин;
- менеджер проєктів;
- редактор / журналіст у міжнародних медіа;
- комунікаційний менеджер;
- перекладач;
- спеціаліст з корпоративних відносин;
- спеціаліст зі зв’язків з громадськістю.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Офіційну інформацію та роз’яснення нюансів вступної кампанії 2024 шукайте в розділі Вступ. За важливими новинами зручно стежити в телеграм-каналі для вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.