Профтехнічна освіта проти вищої: професія за 1,5 року та окупність за 1,5 тижня
Напередодні вступної кампанії 2024 року освітній портал Education.ua дослідив, чи має профтехнічна освіта переваги перед вищою, а також як оплачуються професії, здобуті в ПТУ.
Вступна кампанія 2024 року набирає обертів: майбутні абітурієнти готуються до НМТ та обирають заклади вищої освіти. Уже цікаво оцінити результати вступу: яким закладам та спеціальностям віддадуть перевагу вступники 2024 року, та чи знову вища освіта стане популярнішою за професійно-технічну, попри критичну потребу у спеціалістах технічного профілю та робітничих спеціальностей.
Наприклад, за даними Державної служби статистики, у 2023 році до закладів професійно-технічної освіти вступило 99,9 тисяч осіб проти 250,1 тисячі абітурієнтів закладів вищої освіти. Ця тенденція зберігалася й у попередні роки.
Однозначно: вступники віддають перевагу вищій освіті. На цей вибір впливають як особисті вподобання вступників, так і певні міфи, які оточують профтехнічну освіту, зокрема непрестижність освіти та низький заробіток представників цих професій.
Як здобути професію за 1,5 року замість 4 років та інші переваги профтехнічної освіти
Щоб вивчитися на бакалавра, треба витратити 4 роки на навчання у закладі вищої освіти. Водночас здобути професію у професійно-технічному училищі можна за 1–3 роки: тривалість залежить від рівня попередньої освіти, тобто чи людина йде навчатися після 9 чи 11 класів, а також від самої професії. Наприклад, вступник, який закінчив 11 класів та має повну загальну середню освіту, може здобути професію електрогазозварника за 1,5 року.
Ще одна із переваг професійно-технічної освіти — законом передбачено, що людина може здобути безоплатно більше ніж одну професійну освіту та опанувати кілька спеціальностей впродовж життя. Для вищої освіти така розкіш не доступна: безоплатно один рівень вищої освіти (бакалавра, магістра) можна здобути лише один раз.
Також у закладах профтехнічної освіти значно більше бюджетних місць, у той час, як бюджет для рівня вищої освіти скорочують у 2024 році.
Руйнівники міфів: як заробляють випускники ПТУ
Один із міфів, який оточує профтехнічну освіту, пов’язаний з низьким заробітком цих спеціалістів. Для порівняння середніх заробітних плат наведено по 5 найпопулярніших професій, які можна опанувати в ПТУ та ЗВО
Очевидно, що для українського ринку праці рівень вищої освіти не є запорукою високих доходів. Рівень заробітної плати залежить від професії та вмінь самого спеціаліста.
Порівняння попиту на спеціалістів цих професій у березні 2024 року також демонструє, що немає кардинальної різниці між попитом на спеціалістів робітничих професій та спеціалістів з вищою освітою.
Також попереднє дослідження Education.ua та Work.ua продемонструвало, що 59 % респондентів-роботодавців не звертають уваги на заклад освіти, у якому навчався співробітник. І більшість роботодавців не цікавляться, чи є у співробітника вища освіта за спеціальністю.
Яскравий приклад: юрист VS слюсар
Питання престижності освіти турбує багатьох вступників кожного року. Це демонструє десятка найпопулярніших спеціальностей серед вступників — щороку до списку входять такі спеціальності, як «Право», «Економіка» та «Менеджмент». За результатами вступної кампанії 2023 року, спеціальність «Право» — найбажаніша серед вступників до закладів вищої освіти (абітурієнти подали 50 970 заяв на цю спеціальність) при середній вартості навчання у 25 124 грн за 1 рік навчання в університеті.
Натомість більшість студентів ПТУ навчаються за рахунок держави. За словами Сергія Притоманова, віце-президента Інституту професійних кваліфікацій, на контракті за останні декілька років навчається не більш ніж 7-8% від загальної кількості вступників. Якщо абітурієнт вступає до ПТУ, де вже вичерпаний ліміт бюджетників, то матиме платити орієнтовно 8 000-9 000 грн за рік навчання.
Скільки потрібно часу, щоб окупити навчання, наприклад, юристу та слюсарю? Умовно, щоб здобута освіта окупила себе, випускникам потрібно пропрацювати деякий час за спеціальністю. У змодельованій ситуації, у якій випускник одразу має середню заробітну плату у своїй професії, знадобиться стільки часу, щоб окупити вартість навчання:
- Юрист: середня вартість навчання в Україні на юриста становить 25 124 грн за 1 рік навчання та 100 496 грн за 4 роки бакалаврату. Отже, при середній заробітній платі юриста у 20 000 грн вартість навчання можна окупити за 5 місяців.
- Слюсар-сантехнік: орієнтовна вартість навчання становить 9 000 грн, отже вступник на базі повної загальної середньої освіти, який опанує програму за 1 рік, окупить своє навчання за 1,5 тижня.
Варто зазначити, що хоч середня заробітна плата юриста та слюсаря однакова й становить 20 000 гривень станом на березень 2024 року, втім вона відрізняється на рівнях кар’єрних сходинок: адже для юриста відкриваються також управлінські позиції. Та вступникам також варто знати, що попит на робітничі професії постійно зростає, отже для випускників профтехів завжди знайдеться робоче місце.
Має трансформуватися і навчальний процес у профтехнічних училищах. Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявив: «Сучасні майстерні потрібні для якісного навчання будівельників, які відбудовуватимуть зруйноване окупантами, електриків, які проводитимуть струм до відновлених будинків, столярів, які робитимуть меблі для нових квартир».
Саме модернізація професійно-технічних училищ буде пріоритетною справою для Міністерства освіти і науки у 2024 році, тож очікуємо на зміни, які також підвищать престижність ПТУ в очах вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.