Кібербезпека та захист інформації: все про спеціальність F5 (125)
Захисту інформації потребують практично всі сфери економіки, тож попит на фахівців зі спеціальністю «Кібербезпека та захист інформації» завжди зберігається. Розбираємось, хто такий спеціаліст з кібербезпеки, де та скільки треба вчитися на кібербезпеку в Україні, що потрібно для вступу на кібербезпеку та ким можна працювати за спеціальністю після навчання.
Загально про спеціальність F5 (125) «Кібербезпека та захист інформації»
Спеціальність F5 «Кібербезпека та захист інформації» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань F «Інформаційні технології». Раніше вона мала код 125. До 2023 року ця спеціальність називалась «Кібербезпека», тому цю назву можна зустріти як в стандарті вищої освіти до неї, так і в деяких освітніх програмах університетів.
На цій спеціальності готують фахівців, які вміють програмувати, шифрувати дані, виявляти можливі загрози, запобігати кібератаки, розробляти стратегії захисту інформації, адмініструвати та оновлювати мережеві системи, розслідувати цифрові втручання, усувати наслідки хакерських атак.
Обираючи спеціальність F5 «Кібербезпека та захист інформації» для вступу, будьте готові постійно навчатися та вдосконалювати свої професійні навички навіть після випуску з університету, адже технології постійно розвиваються, з’являються нові ризики, на протидію яким потрібно пропонувати нові стратегії та програмне забезпечення.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 125 «Кібербезпека та захист інформації» держава виділила 1 457 бюджетних місць.
Що вивчають на спеціальності F5 (125) «Кібербезпека та захист інформації»
В університетах студенти вивчають, як захищати інформацію за допомогою технологій, як виявляти ризики та використовувати автоматизовані системи для запобігання хакерських атак, як налагоджувати роботу комп’ютерних мереж у разі кібератак.
У закладі вищої освіти вас вчитимуть аналізувати дані, розробляти програмне забезпечення, впроваджувати стратегію інформаційної безпеки, проводити її аудит. Тож налаштуйтеся, що у вашому навчальному плані буде багато профільних дисциплін з програмування, математики, вебтехнологій, аналізу даних. Зокрема ви вивчатимете дискретну математику, електроніку, прикладну криптологію, статистичну радіотехніку, технології криптографії та криптоаналізу тощо.
Усі компетенції та навички випускників освітніх програм зібрані у стандарті вищої освіти за спеціальністю 125 «Кібербезпека».
Де вчитися на кібербезпеку в Україні
Щоб дізнатися, де навчаються на кібербезпеку в Україні та підібрати університет для вступу, скористайтеся порадами в інструкції Як вибрати, куди піти вчитися, а також подивіться, яким закладам вищої освіти надали довіру ваші попередники, тобто вступники минулого року.
10 найпопулярніших університетів серед вступників на кібербезпеку у 2024 році:
- Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».
- Національний університет «Львівська політехніка».
- Національний авіаційний університет.
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
- Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій.
- Вінницький національний технічний університет.
- Державний торговельно-економічний університет.
- Львівський національний університет імені Івана Франка.
- Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана.
- Харківський національний університет радіоелектроніки.
З якими балами можна вступити на кібербезпеку та захист інформації
Щоб розраховувати на вступ на бюджет, ваш конкурсний бал має бути вище 130. Наприклад, у 2024 році прохідним на бюджет на кібербезпеку був бал 158,5 — саме з таким результатом зараховували до Національного авіаційного університету.
Пороговий бал на контракт кожен виш встановлює самостійно, але він не може бути нижчим за 100. Щоб зорієнтуватися, скільки балів потрібно для вступу на кібербезпеку, ви можете придивитися до конкурсних балів, з якими університети торік зарахували першокурсників — чим вищий середній бал вступників, тим якісніше вам потрібно готуватися до вступних випробувань.
- Найвищий середній конкурсний бал на кібербезпеку та захист інформації — 171,5 у Київській школі економіки.
- Найнижчий середній конкурсний бал на кібербезпеку та захист інформації — 137,9 у Львівському державному університеті безпеки життєдіяльності.
Як та коли вступати на кібербезпеку та захист інформації
- Після 9 класу ви можете вступити до коледжу на основі співбесіди та мотиваційного листа. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року. Докладніше — у статті Вступ до коледжу 2025: основні правила та дати вступної кампанії.
- Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати ЗНО/НМТ та мотиваційний лист. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року. Докладні інструкції та роз’яснення щодо подання заяв ви знайте в розділі Вступ.
Скільки вчитись на кібербезпеку
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
---|---|
Після 9 класу в коледжі |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після 11 класу в коледжі |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки / 2 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 4 місяці / 1,5 курсу |
Що готувати для вступу на кібербезпеку та захист інформації
Вступ в університет у 2025 році відбуватиметься за результатами НМТ 2022-2025 років. Також абітурієнти мають обов’язково подати мотиваційний лист.
На НМТ 2025 будуть тести з 3 обов’язкових предметів (українська мова, математика, історія України) та 1 предмета на вибір. Радимо особливу увагу приділити підготовці з математики, адже вона є профільною для цієї спеціальності, тож до її оцінки при розрахунку конкурсного бала застосовується найвищий ваговий коефіцієнт 0,5. Якщо добре знаєте фізику, то можете обирати її як 4-й предмет — її «вага» 0,5 для спеціальності «Кібербезпека та захист інформації». Проаналізувати інші предмети та спеціальності ви можете в таблиці вагових коефіцієнтів.
При підготовці до НМТ скористайтесь безоплатними освітніми ресурсами, де ми зібрали для вас тренажери тестів, корисні застосунки, інтерактивні програми тощо.
Скільки коштує навчання на кібербезпеку
Ціна за навчання на кібербезпеку коливається залежно від закладу освіти, а також форми навчання. У середньому рік навчання в університеті на цій спеціальності коштує від 25 000 до 40 000 гривень.
- Найдорожчі програми з кібербезпеки та захисту інформації у Київській школі економіки — 120 000 гривень / рік.
- Найдешевші програми з кібербезпеки та захисту інформації у Маріупольському державному університеті — 13 120 гривень / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Кібербезпека та захист інформації» можуть претендувати на грант у розмірі 19 500 грн, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант у 32 500 грн, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким можна працювати після спеціальності F5 (125) «Кібербезпека та захист інформації»
Варіантів для працевлаштування у спеціаліста з кібербезпеки безліч, адже ці фахівці затребувані майже у всіх сферах: енергетичних, фінансових, транспортних, оборонних, військових, медичних, митних тощо. Можна працювати як у державних структурах, так і бізнес-компаніях, телекомунікаційних агентствах, IT-компаніях, науково-дослідних організаціях, на промислових підприємствах тощо. Зокрема випускники, обираючи, ким можна працювати за спеціальністю 125, можуть придивитися до таких посад:
- спеціаліст з аналізу кіберзагроз;
- офіцер кіберполіції;
- системний адміністратор;
- аналітик баз даних;
- програміст;
- тестувальник програмного забезпечення;
- фахівець з ІТ-операцій;
- інженер із захисту інформації;
- керівник проєктів;
- викладач IT-технологій;
- інспектор з організації захисту секретної інформації тощо.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Дивіться офіційну та перевірену інформацію про вступну кампанію 2024 в розділі Вступ. За важливими новинами зручно стежити в телеграм-каналі для вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.