Стоматологія: все про спеціальність 221
Спеціальність «Стоматологія» має високий попит серед вступників, адже є доволі високооплачуваною та завжди затребуваною на ринку праці. Розказуємо все про освіту за спеціальністю 221: де можна вивчитися на стоматолога, що треба складати, щоб вступити на стоматолога, який прохідний бал на стоматолога, скільки років потрібно вчитися на лікаря-стоматолога, скільки коштує стати стоматологом та які кар’єрні можливості відкриває ця спеціальність.
Загально про спеціальність 221 «Стоматологія»
Спеціальність 221 «Стоматологія» належить до галузі знань 22 «Охорона здоров’я». Вона доволі популярна серед вступників — наприклад, у 2024 році на неї абітурієнти подали 7 940 заяв.
У спеціальності «Стоматологія» є 2 ключові особливості:
1) неподільна магістратура — тобто вступ одразу відбувається на магістерський рівень, оскільки окремо бакалаврату немає;
2) лише денна форма навчання — виші готують стоматологів виключно за очною (денною) формою, тобто заочно опанувати цю спеціальність не вийде.
Загалом магістерська програма в університеті триває 4 роки 10 місяців, після чого випускники отримують кваліфікацію — лікар-стоматолог загальної практики. Далі випускники обов’язково мають пройти навчання в інтернатурі, де обирають собі певну спеціалізацію: дитячий стоматолог, ортодонт, стоматолог-терапевт, хірург-стоматолог або щелепно-лицевий хірург.
Протягом навчання студенти-стоматологи окрім звичайних іспитів та заліків тричі складають спеціалізований іспит «Крок» — на 3 і 5 курсах та після інтернатури.
Більше про нюанси медичної освіти читайте в статті Усе про особливості навчання та вступу в медичний університет 2024.
У 2024 році на підготовку магістрів за спеціальністю 221 «Стоматологія» держава виділила 138 бюджетних місць.
Що вивчають на спеціальності 221 «Стоматологія»
У медичному університеті студентів-стоматологів вчать діагностувати та лікувати захворювання зубів, ясен та порожнини рота. Багато уваги приділяється методам діагностики карієсу і пародонтиту, а також різноманітним методикам лікування: пломбування, реставрація зубів. Студенти вивчають принципи профілактики та гігієни ротової порожнини, вчаться працювати зі стоматологічним обладнанням та інструментами, розуміти рентгенівські знімки. Також вивчають принципи корекції прикусу та вирівнювання зубів за допомогою брекетів та пластинок, а коли проходять курс хірургічної стоматології, вчаться видаляти зуби, робити операції на коренях зубів, ставити протези та імпланти тощо. Для вдосконалення практичних навичок в університетах є спеціально обладнані кабінети з фантомами (моделями щелепи) та манекенами.
Налаштуйтеся, що у вашому навчальному плані будуть переважати профільні предмети: анатомія, фізіологія, мікробіологія, гістологія, біохімія, патологія, клінічна медицина, фармакологія, вірусологія.
Усі компетенції та навички випускників освітніх програм зібрані у стандарті вищої освіти за спеціальністю 221 «Стоматологія».
Де навчатися на стоматолога
Щоб підібрати для себе найкращий університет, скористайтеся інструкцією Як вибрати, куди піти вчитися, а також придивіться до вподобань ваших попередників, тобто вступників минулого року.
10 найпопулярніших університетів серед вступників на стоматолога у 2024 році:
- Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.
- Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького.
- Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова.
- Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського.
- Полтавський державний медичний університет.
- Івано-Франківський національний медичний університет.
- Одеський національний медичний університет.
- Буковинський державний медичний університет.
- Харківський національний медичний університет.
- Київський медичний університет.
Також при виборі закладу вищої освіти візьміть до уваги Рейтинг найкращих медичних університетів України, який ми підготували для вас на основі різних досліджень.
З якими балами можна вступити на стоматолога
У 2024 році до конкурсного відбору для вступу в університет, як на контракт, так і на бюджет допускали вступників з конкурсним балом 150+. Прохідним на бюджет у 2024 році на цю спеціальність став бал 175,1 — саме з таким результатом зараховували до Ужгородського національного університету та Національного університету. охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика.
Щоб приблизно дізнатися, який прохідний бал на стоматологію та оцінити шанси на вступ, подивіться конкурсні бали попередньої вступної кампанії — чим вищий середній бал вступників, тим ретельніше вам потрібно підготуватися до вступу.
- Найвищий середній конкурсний бал на стоматолога — 163,8 у Національному медичному університеті імені О. О. Богомольця.
- Найнижчий середній конкурсний бал на стоматолога — 156 в Харківському інституті медицини та біомедичних наук.
Зрозуміти механіку розрахунку конкурсного бала вам допоможе стаття Вагові коефіцієнти та конкурсний бал. Коли обиратимете університет для вступу, скористайтесь у розділі ЗВО калькулятором розрахунку конкурсного бала — він автоматично підтягне ваш потенційний бал до освітніх програм різних закладів, щоб ви могли оцінити власні шанси на вступ у різних ЗВО.
Як та коли вступати на стоматолога
- Після 9 класу ви можете вступити до медичного коледжу на основі співбесіди / творчого конкурсу (з ліплення або різьблення) та мотиваційного листа. Оскільки стоматологи багато працюють з різними матеріалами, коледжі для вступу пропонують творчий конкурс, щоб перевірити, наскільки вправно абітурієнти можуть відтворювати певні фрагменти. Види завдань приймальні комісії коледжів прописують у програмах творчого конкурсу, як приклад — програма творчого конкурсу у Кременчуцькому медичному коледжі. Вступ у коледжі почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року.
- Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року. Покрокову інструкцію з подання заяв ви знайте в розділі Вступ.
Скільки років вчитися на стоматолога
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
---|---|
Після 9 класу в коледжі |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після 11 класу в коледжі |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після 11 класу у ЗВО |
4 роки 10 місяців / 5 курсів |
Після коледжу у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Що готувати для вступу на стоматолога
Щоб вступити в університет, вам потрібно мати сертифікат НМТ 2022–2025 та підготувати мотиваційний лист.
Якщо не маєте результатів НМТ попередніх років, тоді вам потрібно скласти НМТ 2025. Що потрібно складати на НМТ на стоматолога: тести з 3 обов’язкових предметів (українська мова, математика, історія України) + з 1 предмета на вибір. Радимо обрати біологію або фізику, адже саме ці предмети є профільними для спеціальності «Стоматологія» і можуть підсилити ваш конкурсний бал завдяки ваговому коефіцієнту 0,5. Серед обов’язкових предметів особливу увагу приділіть підготовці з математики, бо її оцінка множитиметься на коефіцієнт 0,4. Проаналізувати «вплив» інших предметів ви можете в таблиці з ваговими коефіцієнтами.
Скільки коштує вища стоматологічна освіта
Вища стоматологічна освіта обходиться недешево, при цьому регулярно дорожчає. Торік стоматологія потрапила до десятки спеціальностей з найбільшим ростом вартості — ціна за рік навчання зросла на 13 %. У середньому за рік навчання на стоматолога потрібно заплатити від 40 000 до 50 000 гривень.
- Найдорожчі програми зі стоматології у Дніпровському державному медичному університеті — 71 493 гривні / рік.
- Найдешевші програми зі стоматології у Харківському інституті медицини та біомедичних наук — 31 500 гривень / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Стоматологія» можуть претендувати на грант лише другого рівня у розмірі 25 000 грн, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким працювати за спеціальністю «Стоматологія»
Кар’єрні можливості для випускників з дипломом стоматолога можуть бути досить різноманітними — від приватної практики до роботи в державних клініках чи дослідницьких установах. Окрім роботи за спеціалізацією — стоматолог-терапевт, стоматолог-хірург, стоматолог-ортопед, ортодонт — для стоматологів відкриті й такі професії:
- викладач;
- науковий співробітник;
- фахівець з проведення тренінгів з медичної / домедичної допомоги;
- лектор медичних вебінарів;
- координатор семінарів для лікарів;
- медичний представник;
- медичний редактор / копірайтер;
- медичний консультант;
- лікар-координатор страхової компанії.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Дивіться офіційну та перевірену інформацію про вступну кампанію 2024 в розділі Вступ. За важливими новинами зручно стежити в телеграм-каналі для вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.