Терапія та реабілітація: все про спеціальність I7 (227)
В Україні запит на спеціалістів з реабілітації наразі дуже зростає. Розповідаємо, що таке терапія та реабілітація, скільки років треба вчитися на реабілітолога, які нюанси вступу за спеціальністю та де може працювати реабілітолог.
Загально про спеціальність I7 (227) «Терапія та реабілітація»
Спеціальність I7 «Терапія та реабілітація» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань I «Охорона здоров’я та соціальне забезпечення. Раніше вона мала код 227, а до 2022 року ця спеціальність називалась «Фізична терапія. Ерготерапія», тому в деяких вишах ще можна зустріти освітні програми саме з такою назвою.
Це одна з небагатьох спеціальностей галузі знань «Охорона здоров’я», де можна відносно швидко здобути вищу медичну освіту — за 3 роки 10 місяців на бакалавраті, а після цього окремо вступити на магістра. На більшості інших медичних спеціальностей навчання триває довше, оскільки немає змоги окремо вивчитися на бакалавраті, натомість вступ відбувається одразу на магістратуру.
При цьому слід враховувати, що випускники спеціальності не є лікарями, які можуть діагностувати хвороби та призначати лікування. Випускники спеціальності «Терапія та реабілітація» — це фахівці, які допомагають пацієнтам одужувати після хвороби та повертати рухові та навички самообслуговування. Саме тому цю спеціальність пропонують не тільки медичні університети, але й інші виші: педагогічні, гуманітарні, фізичної культури тощо.
Оскільки зараз через війну наша країна гостро відчуває нестачу фахівців, які можуть професійно допомагати нашим постраждалим захисникам та громадянам, держава збільшує кількість бюджетних місць в університетах.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 227 «Терапія та реабілітація» держава виділила 1 640 бюджетних місць.
Що вивчають на спеціальності «Терапія та реабілітація»
Майбутніх терапевтів та реабілітологів у вишах вчать відновлювати у пацієнтів втрачені фізичні функції внаслідок хвороби, призначати правильні реабілітаційні вправи та засоби, розробляти програми профілактики захворювань.
Приготуйтесь, що у вашому навчальному плані переважатимуть такі предмети: анатомія, патологія, фізіологія, кінезіотерапія, біохімія, біофізика, ерготерапія. Багато уваги під час навчання приділятиметься саме відпрацюванню практичних навичок у спеціально обладнаних тренінгових центрах, залах з ребалітаційним приладдям, тренажерами та манекенами, масажних кабінетах. Вас вчитимуть правильно добирати комплекси вправ для пацієнтів з різними вадами: опорно-рухового апарату, дихальної, нервової та серцево-судинної систем.
Усі компетенції та навички випускників освітніх програм зібрані у стандарті вищої освіти за спеціальністю 227 «Фізична терапія, ерготерапія» (назва спеціальності зазначена попередня, оскільки стандарт МОН затверджувало у 2018 році).
Де навчатися на реабілітолога
Для реабілітолога потрібна вища освіта. Щоб обрати для себе найкращий університет, подивіться рейтинг медичних ЗВО, який ми склали для вас, а також скористайтесь інструкцією Як вибрати, куди піти вчитися. Ще радимо подивитися, яким закладам надали перевагу ваші попередники.
10 найпопулярніших університетів серед вступників на реабілітолога у 2024 році:
- Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського.
- Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького.
- Тернопільський національний медичний університет імені І.Я. Горбачевського.
- Івано-Франківський національний медичний університет.
- Національний медичний університет імені О. О. Богомольця.
- Національний університет фізичного виховання і спорту України.
- Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова.
- Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».
- Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького.
- Буковинський державний медичний університет.
З якими балами можна вступити на реабілітолога
У своїх правилах прийому університети самостійно визначають мінімальний бал, з яким допускають абітурієнтів до участі в конкурсному відборі на спеціальність 227 «Терапія та реабілітація» на контракт. При цьому вступ / переведення на бюджет за цією спеціальністю можливий лише з конкурсним балом 130+. Наприклад, у 2024 році прохідним на бюджет на терапію та реабілітацію був бал 147,99 — саме з таким результатом зараховували до Дніпровського державного медичного університету.
Щоб зорієнтуватись у шансах на вступ, подивіться конкурсні бали попередньої вступної кампанії — чим вищий середній бал вступників, тим ретельніше вам потрібно підготуватися до вступу.
- Найвищий середній конкурсний бал на реабілітолога — 153,6 у Сумському державному університеті.
- Найнижчий середній конкурсний бал на реабілітолога — 133,3 у Відкритому міжнародному університеті розвитку людини «Україна» Хмельницький інститут соціальних технологій.
Також скористайтесь калькулятором розрахунку конкурсного бала на сторінках закладів у розділі ЗВО, щоб приблизно зрозуміти, у яких вишах у вас більше можливостей на зарахування. Розібратися, як розраховується конкурсний бал, ви можете у статті Вагові коефіцієнти та конкурсний бал 2024.
Як та коли вступати на реабілітолога
- Після 9 класу ви можете вступити спочатку до медичного коледжу на основі співбесіди та мотиваційного листа. Врахуйте, що в коледжі немає окремої спеціальності реабілітолога, але з дипломом після навчання в медичному коледжі ви можете вступити до університету на програму зі скороченим терміном навчання. Вступ до коледжів почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року.
- Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року. Докладну інструкцію щодо подання заяв ви знайте в розділі Вступ.
Скільки вчитися на реабілітолога
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
---|---|
Після 11 класу в коледжі |
3 роки / 3 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
2 роки / 2 курси |
Що готувати для вступу на реабілітолога
У 2025 році для вступу на реабілітолога абітурієнти подають результати НМТ 2022–2025 року та мотиваційний лист.
На НМТ 2025 потрібно скласти тести з 3 обов’язкових предметів (українська мова, математика, історія України) + з 1 предмета на вибір. Радимо обрати біологію або фізику, оскільки ці предмети є профільними для спеціальності «Терапія та реабілітація» — до них застосовується ваговий коефіцієнт 0,5. Серед обов’язкових предметів НМТ особливу увагу приділіть підготовці до математики, адже її «вага» при розрахунку конкурсного бала — 0,4.
Щоб зорієнтуватися у впливі інших предметів на конкурсний бал, дивіться таблицю з ваговими коефіцієнтами.
Скільки коштує навчання на реабілітолога
У середньому за рік навчання на реабілітолога потрібно заплатити від 20 000 до 35 000 гривень.
- Найдорожчі освітні програми з терапії та реабілітації у Дніпровському державному медичному університеті — 49 604 гривень / рік.
- Найдешевші освітні програми з терапії та реабілітації у Національному медичному університеті імені О. О. Богомольця — 13 397 гривень / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Терапія та реабілітація» можуть претендувати на грант у розмірі 22 500 грн, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант у 37 500 грн, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким працювати за спеціальністю I7 (227) «Терапія та реабілітація»
Перед випускниками за спеціальністю I7 (227) «Терапія та реабілітація» двері відчинені як в медичні установи — лікарні, госпіталі, диспансери, медико-соціальної експертизи, так і в освітні та соціальні заклади — інклюзивно-ресурсні центри, науково-дослідні інститути. Також випускники спеціальності I7 можуть працювати в санаторно-курортних закладах й спортивних клубах. Коли обиратимете, ким працювати за спеціальністю 227, можете обрати будь-яку із цих професій:
- фізичний реабілітолог;
- спортивний масажист;
- фізичний тренер;
- спортивний інструктор;
- ерготерапевт;
- соціальний працівник;
- методист лікувальної фізкультури;
- викладач;
- консультант з питань здорового способу життя;
- медичний копірайтер.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Дивіться офіційну та перевірену інформацію про вступну кампанію 2024 в розділі Вступ. Підпишіться на телеграм-канал для вступників, щоб оперативно дізнаватися важливі новини.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.
Так, можна. Та врахуйте, що ваговий коефіцієнт української літератури для цієї спеціальності дорівнює 0,25.
Ні, необов'язково. Ви можете складати іноземну мову.
Залишити коментар